«

Chára skóroval, no mečbal získalo Chicago

CHIBOS CHICAGO BLACKHAWKS – BOSTON BRUINS
Finále Stanley Cupu

Zdeno Chára strelil jediný gól Bostonu, no piaty zápas finálovej série vyhralo pomerom 3:1 Chicago, ktoré sa ujalo vedenie 3:2 na zápasy. Od Stanley Cupu ho tak delí už len jedno víťazstvo.

CHICAGO BLACKHAWKS – BOSTON BRUINS 3:1 (stav série: 3-2)

Patrick Kane (9) strelil vo svojej kariére aj dôležitejšie góly, ale jeho dva presné zásahy zo soboty rozžiarili viac ako 22 tisíc fanúšikov v United Center, ktorí sa dočkali víťazstva 3:1 v piatom zápase finálovej série, po ktorom získali Blackhawks majstrovský mečbal. Kane strelil tie najdôležitejšie dva góly zápasu, neskôr sa presadil aj Dave Bolland (2), ktorý v závere zápasu poslal puk do prázdnej brány. Corey Crawford prispel k víťazstvu 24 zákrokmi a prekonal ho ako jediný Zdeno Chára, ktorý v úvode tretej tretiny strelil svoj tretí gól v play-off. Tuukka Rask inkasoval dva góly z 31 striel.

Boston zažil o čosi lepší vstup do zápasu, no potom sa začalo do tempa dostávať Chicago. Jonathan Toews trafil v úvode tyčku, no puk skončil nakoniec aj v bráne Raska, ktorý kapituloval prvýkrát v 18. minúte. Práve vtedy Kane dorazil do brány tvrdú strelu Johnyho Oduyu a otvoril skóre duelu. Kane sa z dorážky presadil aj v úvode druhej tretiny, kedy Rask najskôr eliminoval príležitosť Bryana Bickella. Fínsky brankár v strede zápasu podržal svoj tím pri šanci Patrick Sharpa, ktorý sa Raskovi postavil zoči-voči. Chicago bolo naďalej aktívne a v úvode tretej dvadsaťminútovky sa do dobrej šance dostal Brandon Saad, no Rask ho vychytal. Boston sa snažil s výsledkom niečo urobiť a nakoniec sa to podarilo Chárovi, ktorý v 44. minúte zužitkoval na úspešnú strelu z ľavého kruhu prihrávku Davida Krejčího spoza brány. Blackhawks však nedovolili Bruins skóre vyrovnať a dokonca sa dostávali do väčších šancí. Nakoniec 13,6 sekundy pred koncom poslal zo stredného pásma puk do prázdnej brány Bolland, ktorý dal bodku za zápasom.

Chára bol jediným Slovákom, ktorý sa dokázal zapísať do bodovania. Okrem gólu však nazbieral aj dva mínusové body a počas 24 minút a 22 sekúnd strávených na ľade zaznamenal aj tri strely, dva bloky a štyri bodyčeky. Z víťazstiev sa tešili Michal Handzuš a Marián Hossa. Prvý menovaný odohral 17 minút a ďalšie dve strávil na trestnej lavici. Zaregistroval aj dva bloky a 61,1% úspešnosť na vhadzovaniach. Hossa vyslal na bránu súpera jednu strelu počas 16 minút a 23 sekúnd.

Víťazstvo v kľúčovom zápase umožnilo Chicagu, aby do šiesteho zápasu vstúpilo s možnosťou získať svoj druhý Stanleyho pohár za ostatné štyri roky. Bude sa však hrať v Bostone, kde sa domáci tím v pondelok pokúsi stav série vyrovnať.

Corey Crawford, brankár Blackhawks: „Dnes to bol ďalší tvrdý boj. Hrali dobre, v tretej tretine zabrali a boli schopní na nás vyvinúť tlak. My sme však bol schopní zatvoriť dvere, zjednotiť sa ako tím a zblokovať niekoľko striel. Bol to dnes od nás ďalší dobrý zápas, v ktorom kane vystúpil a strelil pre nás dva dôležité góly.“

Patrick Sharp, útočník Blackhawks: „Nie je to ľahká séria, každý zápas je teraz veľmi dôležitý. Pracovali sme tvrdo celý ročník, aby sme mali výhodu domáceho prostredia. Zápas číslo 5 za stavu 2:2 hraný doma bol pre nás veľkou príležitosťou, takže z víťazstva v tomto zápase sa cítime skvelo.“

Claude Julien, tréner Bruins: „Už sme boli v takejto situácii a darilo sa nám dobre, takže musíme opäť vyhrať ten nasledujúco zápas. Naším cieľom je teraz vynútiť siedmy zápas a na to potrebujete vyhrať ten šiesty. Takto k tomu budeme pristupovať. Ideme domov a potrebujeme tam byť dobrí.“

HVIEZDY ZÁPASU:
1. Patrick Kane (CHI), 2. Corey Crawford (CHI), 3. Bryan Bickell (CHI)

POZNÁMKY:
Zápas rozhodovali Brad Watson a Chris Rooney, ktorým na čiarach pomáhali Shane Heyer a Brian Murphy. ... Svoj debut v play-off zažil útočník Bruins Carl Sodenberg, ktorý na ľade strávil viac ako 14 minút. V zostave nahradil Kasparsa Daugavinsa.

M. Handzuš (CHI) 17:05 0 0 0 0 0 2
M. Hossa (CHI) 16:23 0 0 0 0 1 0
Z. Chára (BOS) 24:22 1 0 1 -2 3 0