05. 05.
22:00info
«

Detroit, Minnesota, Anaheim a Rangers začali úspešne

Detroit a Minnesota uspeli v prvých zápasoch svojich sérií, hoci do nich vstupovali ako nenasadené tímy. Úlohu favorita potvrdili Rangers a Ducks.

Východná konferencia

TAMPA BAY - DETROIT 2:3 (stav série: 0-1)

Petr Mrázek nastúpil do svojho prvého zápasu play-off, no rozhodnutie Mikea Babcocka sa ukázalo byť správne. Český mladík predviedol 44 zákrokov, aby doviedol Detroit k výhre 3:2 v otváracom zápase série proti favorizovanej Tampe Bay. Pavel Daciuk strelil dva góly, víťazný zaknihoval Luke Glendening. Red Wings pritom na bránu Bena Bishopa vyslali dokopy len 14 striel. Američana najskôr prekonal Daciuk po deviatich minútach hry, keď do brány usmernil prvú strelu jeho tímu, ktorej autorom bol Kyle Quincey. Ešte v prvej tretine sa podarilo vyrovnať Brianovi Boyleovi, ktorý počas oslabenia získal puk a uspel z následného brejku. Detroit ďalšiu presilovku zahral lepšie a Daciuk obnovil vedenie len osem sekúnd po začiatku druhej tretiny. V oslabení neskôr skóroval aj Glendening, ktorý v šiestej minúte tretej tretiny získal puk, otočil sa okolo Valtteriho Filppulu a zvýšil na 3:1. Odpoveďou na to bol už len gól Nikitu Nesterova zo 49. minúty. Tampa odohrala do konca zápasu ešte dve presilovky, ale nevyužila ich. Jej bilancia pri početnej prevahe bola 0-7.

Slovenskí útočníci nebodovali a obaja si pripísali jeden mínusový bod. Tomáš Tatar odohral 13 minút a zaznamenal len jednu strelu na bránu. Tomáš Jurčo strávil na ľade necelých desať minút. Druhý zápas sa odohrá opäť v Amelie Aréne a je naplánovaný na sobotu.

Hviezdy duelu: 1. P. Mrázek (DET), 2. P. Daciuk (DET), 3. B. Boyle (TBL)

Mike Babcock, tréner Red Wings: „Dnes nehrali všetci naši útočníci dobre. Potrebovali sme ich viac. Aby som bol úprimný, naša obrana mala až priveľa roboty. Všetci hráči musia priložiť ruku k dielu, aby sme hrali lepšie a tak, ako sme schopní hrať. Dnes sme mali šťastie.“

Jon Cooper, tréner Lightning: „Mali sme niekoľko šancí. Treba uznať kvality Mrázeka. Ten chlapec dnes chytal dobre. Mali sme šance, na to sa sťažovať nemôžeme.“

NY RANGERS - PITTSBURGH 2:1 (stav série: 1-0)

Rick Nash vystrelil, Derick Brassard dorazil a Rangers mali začiatok, aký si predstavovali. Už po 28 sekundách hry viedli a nakoniec Pittsburgh v otváracom zápase série porazili 2:1. Kapitán newyorského tímu, Ryan McDonagh, sa tiež presadil v prvej tretine, keď v 16. minúte využil tretie vylúčenie hráča Penguins v zápase. V prvej tretine hrali Rangers ešte jednu presilovku, ale nevyužili ju. Henrik Lundqvist čelil 25 strelám, z ktorých ho prekonal len Blake Comeau počas druhej tretiny. Tá Penguins vyšla najlepšie – boli rýchlejší a vyvarovali sa vylúčeniam. Odvtedy sa však už skóre nemenilo a nekapituloval ani Marc-Andre Fleury, ktorý duel opustil s 36 zákrokmi.

Pittsburgh v prvom zápase potvrdil, že mal v základnej časti problémy s disciplínou. Bol najvylučovanejším tímom a vo štvrtok umožnil Rangers odohrať päť presiloviek. Domáci hrali v oslabení len raz. Duel nedohral obranca domácich Dan Girardi, ktorého do pravej strany tváre zasiahla odrazená strela Chrisa Kunitza. Tréner po zápase povedal, že Girardi navštívil zubára, ale viac podrobností neuviedol. Druhý zápas série sa odohrá v sobotu opäť v Madison Square Garden.

Hviezdy duelu: 1. D. Brassard (NYR), 2. R. McDonagh (NYR), 3. M.-A. Fleury (PIT)

Henrik Lundqvist, brankár Rangers: „Je vždy dôležité v sérii postupne stavať, začať jedným víťazstvom, po ktorom sa cítite spokojní sami so sebou a vaším výkonom. Keď vyhráte, cítite sa omnoho lepšie, ale je to len jeden zápas. Určite to však bol dobrý začiatok..“

Rob Scuderi, obranca Penguins: „Boli sme nedisciplinovaní. Na zápas play-off to bolo až príliš veľa vylúčení. Zvyčajne ich chcete udržať na jednom či dvoch, možno troch. Keď sa necháme vylúčiť štyrikrát za tretinu, tak nič nedokážeme.“

ST. LOUIS – MINNESOTA 2:4 (stav série: 0-1)

Minnesota po prvýkrát vo svojej histórii odštartovala sériu play-off víťazne. Dokázala to na ľade St. Louis, aby na ľade súpera uspela po druhýkrát v posledných 13 zápasoch vonku. Tentokrát pritom Devan Dubnyk nečelil veľkému počtu striel a k výhre ich potreboval urobiť len 19. Víťazný gól strelil Mikael Granlund, no skórovali aj Jason Zucker, Matt Dumba a Jason Pominville. Jakea Allena však prekonali len prví dvaja menovaní. Domáci brankár čelil 27 strelám. Wild mali dobrý začiatok, keď Zucker skóroval už v tretej minúte. V druhej tretine tiež skórovali pomerne skoro, keď Dumba zužitkoval prvú presilovku. Prvý gól Blues prišiel až v tretej dvadsaťminútovke, keď Jaden Schwartz znížil na 1:2. Ďalšie tri góly padli v rozmedzí 53 sekúnd od 59. minúty, keď hrali Blues bez brankára. Granlund zvýšil na 3:1 strelou do prázdnej brány, no nádej domácim dal vzápätí Alexander Steen. Bodku za zápasom však dal hosťujúci Pominville, ktorý skóroval takisto do prázdnej brány.

Druhý zápas série sa odohrá v sobotu v Scottrade Center.

Hviezdy duelu: 1. A. Pietrangelo (STL), 2. J. Zucker (MIN), 3. J. Schwartz (STL)

Mike Yeo, tréner Wild: „Pre nás je to dobrý začiatok. Myslím si, že sa musíme uistiť, že tento zápas ešte využijeme a pozrieme sa naň na videu. Určite sú tam oblasti, v ktorých sa môžeme zlepšiť. Určite si však z neho zoberieme aj veľa dobrých vecí. “

Ken Hitchcock, tréner Blues: „Hrali lepšie ako my v druhej tretine. V prvej tretine sme hrali lepšie a platilo to aj o časti tretej. V druhej však boli lepší. Boli rýchlejšie pri pukoch, rýchlejšie sa dostávali do pásma. Nechali sme sa párkrát vylúčiť, vďaka čomu sa trochu dostali do tempa a mali priestor na to, aby si oddýchli. Problémom bolo, že sme nenadviazali na prvú tretinu.“

ANAHEIM - WINNIPEG 4:2 (stav série: 1-0)

Špeciálne formácie v tretej tretine rozhodli o tom, že sa Anaheim vyvaroval zlého vstupu do play-off. Winnipeg vstupoval do tretej tretiny s vedením 2:1, ale neudržal ho a vďaka dvom gólom Coreyho Perryho nakoniec vyhrali Ducks 4:2. Perry mal prsty vo všetkých góloch svojho tímu. Tie zvyšné strelili Sami Vatanen a Ryan Getzlaf, kým Frederik Andersen urobil 25 zákrokov. Jeho náprotivok, Ondřej Pavelec, mal viac roboty, keď čelil 33 strelám. Inkasoval aj ako prvý, keď ho už v druhej minúte prekonal Vatanen. Odpoveď však prišla do minúty, kedy Adam Lowry strelil prvý gól „nových“ Jets v play-off. Kanadskému tímu sa podarilo ujať vedenia v 26. minúte, keď skóroval Drew Stafford. Bol to však posledný gól „stíhačov“. Jednogólové vedenie si neustrážili, keď už v druhej minúte tretej tretiny využil prvú presilovku Perry. Ten istý hráč strelil víťazný gól počas oslabenia v 54. minúte a poistku pridal počas presilovky v 57. minúte Getzlaf.

Prvou hviezdou zápasu sa stal Perry, ktorý zaznamenal štyri body. V drese jeho tímu však boli aj dvaja trojbodoví hráči – Getzlaf a Vatanen si pripísali okrem gólov aj po dve asistencie. Druhý zápas série sa odohrá v sobotu v Anaheime.

Hviezdy duelu: 1. C. Perry (ANA), 2. R. Getzlaf (ANA), 3. F. Beauchemin (ANA)

Bruce Boudreau, tréner Ducks: „Tento zápas nám vyhrali špeciálne formácie. V tejto sezóne sa nám to nestávalo príliš často.“

Andrew Ladd, kapitán Jets: „Boli najlepším tímom v Západnej konferencii z nejakého dôvodu. Vieme, že to bude dlhá, ťažká séria. V budúcom zápase budeme lepší.“

T. Tatar (DET) 12:59 0 0 0 -1 0 1 1
T. Jurčo (DET) 09:51 0 0 0 -1 0 0 1