22:00info
«

Reprezentácia

MS 2009: Rusi sú majstrami sveta, Švédi bronzoví

Ruskí hokejisti zdolali vo finále Kanadu 2:1 a tešili sa zo zisku druhého titulu majstrov sveta v priebehu posledných dvoch rokov. Tretie miesto na šampionáte vybojovali hokejisti Švédska, ktorí porazili Američanov 4:2.

RUSKO - KANADA 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Góly: 13. Saprykin (Aťušov, Kalinin), 35. Radulov (Gorovikov, Saprykin) - 6. Spezza (Doan, S. Weber)
Rozhodcovia: Ország (SVK), Rönn (FIN) - Blümel (CZE), Feola (USA)

Finálový zápas, ktorý viedol ako hlavný rozhodca Peter Ország, bol od úvodného vhadzovania veľmi vyrovnaný. Prvý gól zápasu strelil v 6. minúte Spezza, ktorý dostal výbornú prihrávku od Doana a puk usmernil do odkrytej bránky Ruska. Rusi sa snažili o rýchle vyrovnanie, avšak cez kanadskú obranu sa nedokázali dlho presadiť a navyše Kanada hrozila nebezpečnými protiútokmi. Nakoniec sa ruský tím dočkal a v 13. min tečoval do brány Aťušovovu strelu od modrej Saprykin.

Do druhej tretiny sa vstupovalo za nerozhodného stavu 1:1. V druhej dvadsaťminútovke boli aktívnejší Kanaďanie, ale prvýkrát do vedenia dostali Rusi. V 35. minúte sa Radulov po kanadskom zaváhaní na modrej čiare zvládol situáciu dvoch na dvoch, položil si obrancu Phillipsa a prekonal Rolosona.

V tretej tretine sa „javorové listy“ pokúšali o vyrovnania. Napokon sa im to nepodarilo a Rusi si tesné jednogólové vedenie udržali. So záverečnou sirénou začali majstrovské oslavy. Rusko sa stalo najúspešnejšou krajinou v histórii, keď v celkovom súčte so ZSSR získalo svoj 25. svetový titul. Od vzniku samostatnej republiky získali tretie prvenstvo. Po finálovom víťazstve sa stali prvýkrát lídrami rebríčka IIHF.

Zostava Ruska: Bryzgalov - Nikulin, Proškin, Tverdovskij, Višnevskij, Kalinin, Aťušov, Kornejev, Grebeškov - Tereščenko, Morozov, Kovaľčuk - Perežogin, Zinovjev, Frolov - Gorovikov, Saprykin, Radulov - Kurjanov, Mozjakin

Zostava Kanady: Roloson - S. Weber, Hamhuis, Vlasic, Doughty, Coburn, Phillips, Schenn, Kwiatkowski - Fisher, Horcoff, Zajac - D. Roy, Stamkos, St. Louis - Heatley, Spezza, Doan - Lombardi, Upshall, C. Armstrong

ŠVÉDSKO – USA 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)
Góly: 34. Eriksson (Martensson, Weinhandl), 36. Martensson (Weinhandl, Eriksson), 49. Gunnarsson (Weinhandl), 60. Oduya (Jonsson) - 26. J.Johnson (Liles), 43. Pavelski

Švédsko sa s USA stretlo na tohtoročných MS už druhýkrát. Prvýkrát to bolo v základnej skupine B, v ktorej vyhrali Švédi 6:5 po predĺžení. Takisto ako prvý vzájomný zápas aj druhý zápas bol vyrovnaný.

V úvodnej minúte zatlačili Američania Švédov do vlastného obranného pásma, ale nebolo im to nič platné, keďže nedokázali streliť gól. V 2. minúte sa do veľkej príležitosti dostal Harju, ale Esche neinkasoval. O 5 minút neskôr (7. minúta) sa na švédskeho brankára Liva rútil Keith Ballard, ale ani on neotvoril gólový súčet stretnutia. V prvej tretine sa Švédi trápili, svedčí o tom aj počet striel, ktoré vystrelili na Escha (7 striel). Do konca tretiny gól nepadol a stav bol nerozhodný 0:0

V 26. minúte sa presadili v presilovke Americkí hokejisti, ktorí zásluhou tvrdej strely obrancu Jacka Johnsona vyhrávali 1:0. Ešte v tej istej minúte mohol Liv inkasovať po druhýkrát v zápase, ale Drew Stafford ho neprekonal. Švédi sa márne pokúšali dostať k Eschovej bránke, podarilo sa im to až v 34. minúte, keď hrali presilovku. Na trestnej lavici sedel Stafford, ktorý dostal 2 minúty za faul lakťom. „Tri korunky“ ponuknutú výhodu využili a skóre zápasu zrovnali na 1:1. Šťastným strelcom bol útočník Loui Eriksson. pre ktorého to bol tretí gól na tohtoročných MS. Prešli ďalšie dve minúty a Esche inkasoval ďalší gól, ktorý padol opäť v presilovke Švédska. Gól strelil Martensson. Do konca druhej dvadsaťminútovky ďalší gól nepadol, no mohol, ale puk, ktorý vyslal Brown skončil na žrdi švédskeho gólmana. Stav po dvoch tretinách bol 2:1 pre Švédsko.

V čase 42:15 strelili Američania druhý gól a vyrovnali na 2:2. Strelcom gólu bol Joel Pawelski, ktorý predviedol sólo spoza svojej bránky. Američania boli nabudení vyrovnávajúcim gólom a pokúšali sa presadiť aj tretíkrát v zápase, ale pribrzdilo ich v tom vylúčenie Davida Backesa. Švédom sa tak naskytla veľká príležitosť na strelenie tretieho gólu. To sa im podarilo vďaka Gunnarsonovi. V posledných minútach zápasu sa Američania trápili a ku gólu im nepomohlo ani odvolanie Escha. V čase 59:59 sa ešte presadil Oduya, ktorý zvyšoval na konečných 4:2 pre Švédsko. Zaujímavosťou je, že všetky góly Švédov padli v presilovkách.

Zostava Švédska: Liv, Holmqvist - Oduya, Tarnström, Johansson, Gunnarsson, Jonsson, Stralman, Grossman, Akerman - Wallin, Nilson, Huselius - Martensson, Eriksson, Weinhandl - Thornberg, Omark, Harju - Berglund, Andersson, Persson

Zostava USA: Esche, Clemmensen - Hainsey, Suter, Johnson, Liles, Ballard, Niskanen, Bogosian, Foligno - Okposo, Backes, Oshie - Pavelski, Higgins, Shannon – O´Sullivan, Brown, Blake - Stafford, Stempniak, Wilson