20:30info
29. 04.
«

Ďalšie dva tímy sú v 2. kole, Bruins sa zahrávajú s ohňom!

V piatok sa v NHL z postupu do druhého kola tešili Carolina a Dallas, kým Florida a Colorado dokázali vynútiť proti Bostonu, resp. Seattlu zápasy číslo sedem.

Východná konferencia

NY ISLANDERS – CAROLINA 1:2 PP (séria: 2-4)

Paul Stastny skóroval po šiestich minútach predĺženia z úrovne čiary pre zakázané uvoľnenie, aby rozhodol o výhre Caroliny 2:1 nad Islanders v šiestom zápase vzájomnej série, po ktorej sa nasadený tím tešil z postupu do druhého kola play-off v tretej sezóne po sebe. Víťaznému gólu prechádzalo zachytenie puku Derekom Stepanom pred modrou čiarou. Nadstavený čas vynútil v strede tretej tretine Sebastian Aho, ktorý sklepol puk do odkrytej brány. Do brány Hurricanes sa po prvýkrát v play-off postavil Frederik Andersen, ktorého z 34 striel prekonal v strede prvej tretiny Cal Clutterbuck. V druhej tretine mal aj šťastie, keď Pariseho zakončenie skončilo na brvne. To však mal aj Iľja Sorokin, ktorý nakoniec urobil 39 zákrokov, vrátane 18 v tretej tretine, v ktorej New York čelil veľkému tlaku hostí. Kým jeho hráči pôjde na dovolenky, Carolina sa v druhom kole stretne s Devils alebo Rangers. Stastny s tretím gólom v predĺžení zápasu play-off vyrovnal zápis svojho otca Petra Šťastného.

Stastny rozhodol o postupe + podanie rúk:

Paul Stastny, útočník Hurricanes: „Šiel som napádať a Pelech tam trochu pri vyhodení puku zaváhal. Vedel som, že Stepan mi puk pošla a snažil som sa zaútočiť. Myslel som si, že budem v prečíslení dvoch na jedného. Keď sa Puljujärvi ku mne približoval, uvedomil som si, že budem strieľať bez pozerania. Už sa mi to predtým podarilo na tréningoch. Videl som hráčov, ako Alex Steen, ktorí to robili neustále. Je to prvok prekvapenia. Niekedy vám praje šťastie.“

Scott Mayfield, obranca Islanders: „Je to na nič. Nie je to to, čo sme čakali. Pozrite sa na tú sériu, myslím si, že všetky s výnimkou jedného zápasu mohli ísť oboma smermi. Bol tam rozdiel možno 1, 2 či 3 percent a oni skončili hore. Je to ťažké. Ťažko sa to pregĺga.“

Hviezdy duelu: 1. P. Stastny (CAR), 2. S. Aho (CAR), 3. I. Sorokin (NYI)

FLORIDA – BOSTON 7:5 (séria: 3-3)

Eetu Luostarinen prelomil nerozhodný stav na góly bohatého zápasu číslo šesť päť a pol minúty pred koncom duelu, aby Florida po druhýkrát po sebe zdolala Boston pod hrozbou vypadnutia. Rozhodujúci siedmy zápas série, ktorý sa odohrá v nedeľu na ľade Bruins, vynútila triumfom 7:5. Matthew Tkachuk sa trafil do čierneho dvakrát, Brandon Montour, Aleksander Barkov a Zac Dalpe raz. V závere ešte pridal poistku do prázdnej brány Sam Reinhart. Luostarinen, Tkachuk a Barkov zaznamenali aj po asistencii, dve si pripísal Anton Lundell. Sergej Bobrovskij kryl 29 striel, Linus Ullmak 26. Po dva góly Bostonu strelil David Pastrňák a trojbodový Tyler Bertuzzi, jeden v oslabení Jake DeBrusk. Charlie McAvoy nazbieral dve asistencie, Brad Marchand dokonca štyri. Bruins prehrávali 0:1, 1:2 a 2:3, no v tretej tretine viedli 4:3 aj 5:4. Do akcie sa im vrátil už aj David Krejčí. Išlo o 11. zápas histórie NHL, v ktorom sme videli päť alebo viac vyrovnávajúcich gólov. Montour strelil v sérii už tri góly, čím prekonal klubový rekord Jasona Woolleyho z roku 1996 v počte gólov strelených obrancom v jednej sérii play-off.

Luostarinenov víťazný gól:

Sergej Bobrovskij, brankár Panthers: „Je to veľké víťazstvo. Skóre je teraz 0:0. Ten ďalší zápas bude najdôležitejší zápas, takže musíme byť pripravení a musíme byť pokorní, no dnes večer si tu výhru užijeme. Je to obrovské víťazstvo. Zábavné víťazstvo. Povedal by som, že je to určite ten najskvelejší pocit.“

Jim Montgomery, tréner Bruins: „Bol to skvelý hokejový zápas. Wau. O tomto sú boje o Stanleyho pohár, no nie? Celý večer to bolo sem a tam. Bol to jeden z tých zápasov, v ktorých vynikali ofenzívy tímov skvelými akciami.“

Hviezdy duelu: 1. M. Tkachuk (FLA), 2. E. Luostarinen (FLA), 3. D. Pastrňák (BOS)

MINNESOTA – DALLAS 1:4 (séria: 2-4)

Jake Oettinger zneškodnil 22 striel a Dallas si v prvých dvoch tretinách vytvoril trojgólové vedenie, aby nakoniec zdolal Minnesotu 4:1 a uzavrel sériu prvého kola play-off po šiestich zápasoch. Do druhého kola postúpil po prvýkrát od roku 2020 a ako druhý tím Západnej konferencie po Vegas. Skóre stretnutia otvoril v prvej tretine Roope Hintz, na ktorého v druhej dvadsaťminútovke nadviazali Wyatt Johnston a Mason Marchment. Ten ešte prihrával na gól dvojbodového Maxa Domiho do prázdnej brány. Jediný gól Wild strelil v 53. minúte Frederick Gaudreau, ktorý znížil na 1:3 a ukončil Oettingerovu nepriestrelnosť po 114 minútach a 13 sekundách. Filip Gustavsson inkasoval tri góly z 26 striel, Marc-Andre Fleury kryl v tretej tretine šesť striel zo šiestich. Dallas, ktorý si v druhom kole zahrá po 11-krát od presťahovania organizácie v roku 1993, bude v ďalšom kole čeliť Coloradu alebo Seattlu. Minnesota neprešla cez prvé kolo play-off ani raz od roku 2015.

Podanie rúk:

Pete DeBoer, tréner Stars: „Bola to skutočne náročná séria a klobúk dole pred trénerom Evasonom a Wild. Majú skutočne dobrý tím. Bol to pre nás skvelý test. Myslím si, že zranenie Pavelskiho na začiatku série nami trochu otriaslo, ale včera alebo predvčerom som cítil, že sme sa už cez to dostali a začíname hrať skutočne dobre. V piatom, šiestom zápase sme sa zlepšovali. Som na naše mužstvo hrdý.“

Dean Evason, tréner Wild: „Páčil sa mi začiatok zápasu, naša energia. Nemohli sme však opäť skórovať a mali sme aj neuveriteľnú šancu. Len jemne to prešlo okolo betónu a tyčky. Oni skórovali z prvej strely. Naše mužstvo toto robí... V druhej tretine sme boli nevýrazní a oni tlačili. Nikdy sa však nevzdávame. Na konci sme mali šancu. Odvolali sme brankára a možno sme mohli hrať presilovku po tom lakti na Kaprizova. Bolo by to fajn. Nevzdávali sme sa, snažili sme sa. Ich brankár bol najlepším hráčom série – najlepším hráčom, bodka.“

Hviezdy duelu: 1. J. Oettinger (DAL), 2. M. Heiskanen (DAL), 3. R. Hintz (DAL)

SEATTLE – COLORADO 1:4 (séria: 3-3)

Colorado utieklo hrobárovi z lopaty v Seattli, kde porazilo miestny tím 4:1, aby vynútilo siedmy zápas série, ktorý sa odohrá v nedeľu na jeho ľade. Kraken sa stali prvou organizáciou histórie NHL, ktorá strelila otvárací gól v každom z prvých šiestich zápasoch play-off vo svojej histórii, keď v 16. minúte prvej tretiny otvoril skóre Vince Dunn. Následne však skórovali už len hostia. Dvojbodový Mikko Rantanen vyrovnal stav ešte pred prvou prestávkou, vedúci gól strelil Erik Johnson, ktorý v tejto sezóne do piatku ešte neskóroval ani raz, a na rozdiel dvoch gólov zvýšil Artturi Lehkonen. Ten ešte prial gól do prázdnej brány v závere zápasu, keď sa Kraken snažili o vyrovnanie. Devon Toews a Cale Makar zaznamenali po dve asistencie. Alexandar Geogiev pomohol k výhre 22 zásahmi, Philipp Grubauer ich urobil 35.

Grubauer predviedol takýto skvelý zákrok:

Mikko Rantanen, útočník Avalanche: „Veľké víťazstvo vonku. Teraz je to o jednom zápase, víťaz berie všetko. Myslím si, že nášmu mužstvu, snáď, pomôžu skúsenosti.“

Jordan Eberle, útočník Kraken: „Nehrali sme s tlakom a taký dobrý tím, ktorý navyše hrá s nožom na krku, bude útočiť vo vlnách. My sme sa snažili nájsť iskru a nedarilo sa nám to. Hrali sme trochu bojazlivo.“

Hviezdy duelu: 1. M. Rantanen (COL), 2. P. Grubauer (SEA), 3. D. Toews (COL)