21. 05.
«

McDavidovci premrhali vedenie 4:1, jednoznačná záležitosť na Floride

(foto: X/Vancouver Canucks)

V stredu sa začala aj posledná séria druhého kola play-off NHL. Florida sa zároveň pokúsila odpovedať na prehru s Bostonom.

Východná konferencia

FLORIDA - BOSTON 6:1 (séria: 1-1)

Aleksander Barkov zaznamenal dva góly a dve asistencie, aby pomohol Floride vrátiť Bostonu prehru 1:5 z otváracieho zápasu aj s úrokmi. Stav série na 1:1 vyrovnalo hladkým triumfom 6:1, ktorý bol prvým vo vzájomných zápasoch v celej tejto sezóne. Sam Reinhart nazbieral štyri asistencie, Brandon Montour si pripísal gól v oslabení a dve asistencie. Skórovali aj Steven Lorentz, ktorý vyrovnal skóre predtým, ako Barkov vsietil víťazný gól, Gustav Forsling a Eetu Luostarinen. Panthers strelili po tri góly v druhej a tretej tretine, Sergej Bobrovskij urobil 14 zákrokov a kapituloval len v úvodnej dvadsaťminútovke. Skóre stretnutia v nej otvoril Charlie Coyle. Jeremy Swayman vydržal v bráne do 42. minúty, kedy inkasoval štvrtý gól z 23 striel. Linus Ullmark následne kryl osem striel z desiatich. Rozhodcovia udelili v tretej tretine 136 trestných minút a videli sme aj hviezdnu bitku medzi Matthewom Tkachukom a Davidom Pastrňákom. Séria sa teraz presťahuje do Bostonu, kde sa jej tretí zápas odohrá v piatok.

Florida si vyrovnala najvyšší gólový rozdiel vo víťaznom zápase play-off – pomerom 6:1 zdolala aj Tampu 29. apríla. Reinhart so štyrmi asistenciami v zápase play-off vytvoril nový rekord Panthers. Forsling skóroval len dve sekundy pred koncom druhej tretiny, čím sa priblížil ku klubovému rekordu Tomáša Fleischmanna z roku 2012 na rozdiel sekundy. Brad Marchand zaznamenal asistenciu, aby sa stal deviatym hráčom histórie s minimálne deviatimi play-off s dvojciferným počtom bodov.

Forsling porazil bzučiak:

Aleksander Barkov, kapitán Panthers: „Urobili sme to, čo sme chceli urobiť. V prvej tretine sa ujali vedenia, ale my sme nezmenili ani jednu vec. Pokračovali sme v hraní nášho hokeja, boli dôrazní a chodili k bráne. To sme robili celý zápas.“

Jim Montgomery, tréner Bruins: „Páčil sa mi náš vstup do zápasu a myslím si, že sme boli v poriadku aj v druhej tretine, kým neskórovali. Potom išli veci opačným smerom. Florida bola lepšia ako my. V predošlom zápase to bolo naopak. Séria je to dlhá. Získali sme na Floride tú jednu výhru, ktorú sme potrebovali, a teraz sa vrátime späť do Bostonu.“

Hviezdy duelu: 1. A. Barkov (FLA), 2. S. Reinhart (FLA), 3. B. Montour (FLA)

VANCOUVER - EDMONTON 5:4 (séria: 1-0)

Vancouver prehrával po prvej tretine o dva góly, v druhej aj napriek prevahe v jednom bode prehrával už o tri góly a nakoniec vstupoval do tretej tretine za stavu 2:4. Nakoniec sa tešil z úspešného vstupu do druhého kola, keď zdolal Edmonton 5:4. J.T. Miller strelil kontaktný gól a potom prišiel čas pre Nikitu Zadorova a Conora Garlanda, ktorí preklopili misky váh na stranu Canucks dvoma gólmi v rozmedzí 39 sekúnd. V druhej tretine skórovali Dakota Joshua a Elias Lindholm. Joshua pridal aj dve asistencie, Zadorov a Lindholm po jednej. Carson Soucy opustil duel s dvoma asistenciami a Arturs Silovs so 14 zákrokmi. Dvakrát ho prekonal Zach Hyman, raz obrancovia Mattias Ekholm a Cody Ceci. Leon Draisaitl a Ryan Nugent-Hopkins zaknihovali po dve asistencie a Stuart Skiner urobil 19 zákrokov. Druhý zápas série sa odohrá v piatok opäť vo Vancouveri.

Canucks v minulosti vyhrali len jeden zápas play-off, v ktorom prehrávali o tri góly - v roku 1994. Hyman vedie tohtoročné play-off s deviatimi gólmi. V rámci prvých šiestich zápasov Oilers v play-off s nimi vyrovnal klubový rekord Marka Messiera z roku 1983. Connor McDavid zaznamenal asistenciu v šiestom zápase od začiatku play-off po sebe. V klubovej histórii tým napodobnil Messiera, ktorý to dokázal v prvých siedmich dueloch v roku 1989.

Dva zlepené góly Canucks z tretej tretiny:

Nikita Zadorov, obranca Canucks: „V tomto mužstve je veľa viery. Nemyslím si, že sa ktokoľvek vzdával aj keď sme prehrávali už 1:4. Zostávali sme pozitívne naladení, pretože sa nám páčila naša hra piatich proti piatim. Musíte vyzdvihnúť každého chlapca v našej šatni a Arturs nás tiež ku koncu podržal. “

Connor McDavid, kapitán Oilers: „Oni sú dobrým tímom a robili všetko, čo mohli, aby sa vrátili do zápasu a my sme robili všetko, čo sme mohli, aby sme vedenie udržali. V play-off sa to stáva. Snažíte sa držať vedenie a niekedy ste možno trochu príliš pasívni.“

Hviezdy duelu: 1. D. Joshua (VAN), 2. N. Zadorov (VAN), 3. Z. Hyman (EDM)