SlovakNHL.sk
Dnes je 26. 9. 2023, 12:19. Meniny má Edita.

Najnovšie články

Gajan je pripravený na viac. Patrí k hráčom, ktorých treba pozorne sledovať
Publikované: 20. 09. 2023
Už dnes prvými zápasmi začne súťažná sezóna v zámorskej USHL. Ani v nej nebudú chýbať slovenskí mladíci. A jedným z tých najsledovanejších bude brankár Adam Gajan.

Na poslednom drate NHL bolo vybraných viac ako 50 hráčov, ktorí sa viažu k spomínanej lige. Mnohí z nich prejdú do vysokoškolskej NCAA, iní zostanú a pokúsia sa urobiť to najlepšie pre svoj rozvoj.

Ryan Sikes z FloHockey vytipoval osem draftovaných hráčov, ktorých treba v tejto sezóne USHL pozorne sledovať. A hneď ako prvého uviedol popradského rodáka, z ktorého urobilo Chicago v tomto roku najvyššie draftovaného brankára.

„Po úspešnom šesťzápasovom pôsobení u Gamblers v minulej sezóne, pri ktorom inkasoval 2,48 gólu na zápas a dosiahol 90,6% úspešnosť zákrokov, je Adam Gajan pripravený na viac. Devätnásťročný mladík si získal národnú pozornosť so skvelými výkonmi v drese Slovenska na MS juniorov, ktoré vyvrcholili 53 zákrokmi v zápase proti Kanade,“ poznamenal Sikes.

„Gajan bol prvým vybraným brankárom na tohtoročnom drafte, keď si ho Chicago Blackhawks vybralo v druhom kole, z celkového 35. miesta. Teraz je to o tom, aby vo svojom rozvoji urobil ten ďalší krok.“

Pre FloHockey sa ku Gajanovi vyjadril aj tréner Green Bay Mike Leone: „Minnesotská univerzita v Duluth a Chicago Blackhawks boli veľmi transparentní vo svojej komunikácii, aby Adam dostával štarty a bol jednotkou, a o tom, čo je najdôležitejšie pre jeho rozvoj.“

Okrem Gajana poukázal Sikes aj na Andrew Strathmanna (CBJ), Becketta Hendricksona (BOS), Brandona Svobodu (SJS), Christophera Pelosiho (BOS), Jaysona Shaugabaya (TBL), Hamptona Slukynskyho (LAK) a Ty Henricksa (NYR).
Davidson: Chicago bude bez kapitána. Bedard je neuveriteľne zrelý a pôsobivý
Publikované: 20. 09. 2023
Generálny manažér tímu Chicago Blackhawks, Kyle Davidson, povedal v utorok novinárom, že jeho mužstvo absolvuje ročník 2023/24 bez kapitána. Namiesto toho bude mať skupinu asistentov.

Tím prišiel o kapitána odchodom centra Jonathana Toewsa, ktorý plnil túto funkciu od roku 2008. Skutočnosť, že klub nechce nikoho vymenovať teraz, naznačuje, že sa zvažuje v budúcnosti vymenovať za kapitána Connora Bedarda.

Prvý draftovaný hráč v tomto roku, ktorý oslávil 18. narodeniny v júli, zatiaľ robí dobrý dojem na vedenie Blackhawks. Jeho výkony v nováčikovskom kempe i na turnaji nádejí Davidsona doslova nadchli.

„To množstvo pozornosti a očakávaní, nie len teraz, ale aj v minulosti, je niečo, čo vidíte vzácne. Nemôžem vyzdvihnúť viac to, ako to zvládal, ako to nenechal narušiť jeho koncentráciu a to, čo si myslí, že je dôležité, a tú prácu, ktorú vynakladá na ľade i mimo neho, aby podával výkony na úrovni, ktorú od seba očakáva,“ povedal Davidson pre ligový web.

„Je neskutočne zrelý a pôsobivý na osemnásťročného chlapca vstupujúceho do veľmi unikátnej situácie.“

Bedard pri svojom neoficiálnom zápasovom debute v drese Chicaga strelil hetrik proti nádejam St. Louis. Všetci pritom mohli vidieť jeho smrtiacu strelu zápästím.

„Je to elitná strela. On ju veľmi rád využíva. Nemyslím si, že sme sa dozvedeli alebo si potvrdili niečo, čo už nebolo dostatočne dobre zdokumentované,“ skonštatoval Davidson, ktorý verí, že sa Bedard dokáže chopiť akejkoľvek pozície, do akej ho tím vloží.

„Necháme ho a jeho hru, aby rozprávali. Som si istý, že sú to očakávania, ktorého sa držia veľmi dlhý čas. Som si istý, že to v pohode zvládne.“
Mišiak pozná svoju výhodu a pred sezónou si verí: Myslím, že budem hrať skvelo
Publikované: 19. 09. 2023
Pred tohtoročným draftom sa nad Martinom Mišiakom objavovalo viacero otáznikov. Kým niektoré tímy váhali, šancu sa slovenskému útočníkovi rozhodlo dať Chicago, ktoré si ho vybralo z celkového 55. miesta. A začína sa zdať, že to bolo dobré rozhodnutie.

Osemnásťročný talent sa ujal pozície v prvých dvoch útokoch výberu nádejí, ktorý sa zúčastnil turnaja troch tímov v Minnesote. Darilo sa mu dobre, ukázal rôznu škálu predností a jednou z nich bola aj jeho sebadôvera.

„Osobne si myslím, že som odohral dva dosť dobré zápasy,“ povedal Mišiak pre Chicago Sun-Times. „Ak mám byť úprimný, sledujúc piatkový zápas medzi St. Louis a Minnesotou som si pomyslel: ‘Ako budem hrať takúto hru?’ Z hľadiska vyzerala byť super rýchla. No, na ľade som sa cítil dobre. Tempo bolo skutočne dobré, ale cítil som sa fajn.“

Mišiak, ktorého čaká sezóna v juniorskej OHL, nestriedal v minulej sezóne len tímy, ale aj pozície. Cíti sa dobre aj ako center, aj ako krídelník. V sobotu dostal šancu na krídle útoku Connora Bedarda, v nedeľu bol centrom útoku, v ktorom ho doplnili Colton Dach a Nick Lardis.

„Centra som hral do 15 rokov,“ povedal. „Keď som prišiel do slovenskej extraligy medzi mužov, nemal som fyzické schopnosti, aby som hral dole a pomáhal obrancom, tak ma umiestnili na krídlo. Keď som prišiel v minulej sezóne do USHL, zaradili ma späť na pozíciu centra. Skáčem z krídla na centra, ale to je dobrá vec. Môžem hrať na 12 pozíciách, čo mi dáva viac šancí na presadenie sa v tíme.“

Mišiakovi sa v nedeľnom zápase darilo na vhadzovaniach a trénera Rockfordu Andersa Sorensena zaujal aj svojimi ofenzívnymi inštinktmi a prehľadom o hre v čase, keď nemal na hokejke puk. A hoci ho ešte čaká hlavný kemp v Chicagu, jeho pozornosť sa bude musieť nakoniec presunúť na to, aby k úspechom pomáhal Erie.

„Nikdy nie je ľahké preskakovať medzi troma ligami za menej ako rok, takže je to náročné. No, na základe zápasov, ktoré som odohral v OHL, viem povedať, že je to skutočne rýchla liga s veľkým množstvom streleckých príležitostí, takže sa mi to páči. Myslím si, že budem hrať skvelo,“ dodal Mišiak.
Znie to dobre: Mišiak má niečo spoločné s Bedardom. Jeho cieľ je jasný
Publikované: 14. 09. 2023
Talentovaný slovenský útočník Martin Mišiak sa v nováčikovskom kempe tímu Chicago Blackhawks objavil s číslom 68. Nemá však niečo spoločné len s Jaromírom Jágrom.


Generálny manažér Blackhawks Kyle Davidson žartoval, že Mišiak a Connor Bedard majú spoločnú jednu vec – obaja sú celkovými draftovými jednotkami. Slovák ňou bol na Import drafte CHL, na ktorom si ho vybral tím Erie Otters z OHL.

„Povedal som mu: ‘Je to trochu iné, draft OHL a draft NHL,’“ pousmial sa Mišiak podľa NBC Sports Chicago. „Neviem. Bol som trochu prekvapený, keď to povedal. Nie je to rovnaké, ale znie to dobre.“

Osemnásťročný mladík, ktorého Chicago draftovalo v druhom kole z 55. miesta, strávil minulý ročník v extraligových Nových Zámkoch a Youngstowne z USHL. V novej sezóne chce urobiť ďalšie pokroky vo svojom rozvoji v kanadskej juniorke. V lete sa zameral hlavne na zlepšenie sily a akcelerácie, no jeho cieľom pre nadchádzajúcu sezónu je zvýšenie jednej konkrétnej činnosti.

„Chcem strieľať veľa gólov,“ poznamenal Mišiak. „To je to, čo chce každý. Ak strieľate veľa gólov, váš tím vyhráva, takže dúfajme, že budem strieľať veľa gólov, hrať obojsmernú hru a pomáhať tímu k výhram. To je to najdôležitejšie. V tomto ročníku máme skutočne dobrý tím. Máme pred nami veľa práce, ale snáď sa budeme v tabuľke štverať nahor.“
Kto bude nástupcom Toewsa v Chicagu? Hlási sa hviezdny obranca
Publikované: 14. 09. 2023
Tím Chicago Blackhawks nemá po odchode Jonathana Toewsa stanoveného kapitána pre najbližšiu sezónu. Hviezdny obranca Seth Jones by túto dieru rád zaplátal.

Jones verí, že by mu pri práci kapitána pomohli skúsenosti, ktoré nazbieral za roky hrania pod niekoľkými z tých najrešpektovanejších lídrov v NHL.

„Vždy som chcel byť kapitánom. Učil som sa od niekoľkých skvelých lídrov – Sheu Webera, Nicka Foligna, Jonathana Toewsa. Hral som s niektorými z tých najväčších kapitánov, akých som videl. Bolo by to celkom špeciálne,“ povedal Jones pre ligový web.

Momentálne nie je známe, či sa Blackhawks chystajú vymenovať nového kapitána už pred touto sezónou. Nie je ničím zvláštnym, ak si tím v prestavbe radšej zvolí vyšší počet alternatívnych kapitánov. Od Chicaga sa veľké ambície v novom ročníku nečakajú.

„Chápem, kde sa organizácia nachádza. Koncentrujem sa na to, aby som len hral moju hru a bol lídrom, či už budem mať na drese céčko, áčko alebo nič. Nemyslím si, že by sa na tom niečo malo zmeniť,“ poznamenal Jones, ktorý v októbri oslávi 29. narodeniny.

Rodák z texaského Arlingtonu odohral v NHL už 730 zápasov so ziskom 374 bodov (82+292). V jeho aktuálne zmluve zostáva platných sedem sezón s cap-hitom 9,5 milióna amerických dolárov a klauzulou, ktorá zakazuje tímu akékoľvek transakcie bez jeho schválenia.
 

Posledný zápas

13. 04. 2023
CHI 
-
 PHI

4:5 PP

(2:2, 1:2, 1:0, 0:1)

Nasledujúci zápas

PIT 
-
 CHI
10. 10. 2023 -

Novinky z tímu

24. 09. 2023 - Útočník Taylor Hall si v sobotu po prvýkrát zatrénoval s hráčmi tímu Chicago Blackhawks. Prvé dve dni tréningového kempu vynechal pre zranenie dolnej časti tela, ktoré nechcel rozoberať. Hall dostal dôveru po boku Connora Bedarda. Na pravom krídle figuroval Ryan Donato.
22. 09. 2023 - Jeff Greenberg opúšťa pozíciu asistenta generálneho manažéra tímu Chicago Blackhawks. Dôvodom bolo jeho vymenovanie za nového generálneho manažéra bejzbalového tímu Detroit Tigers z MLB. Greenberg pracoval v bejzbale aj pred príchodom do NHL v minulom roku.
30. 03. 2023 - Útočník Brett Seney, ktorý sa mohol stať 1. júla neobmedzeným voľným hráčom, podpísal so Chicagom nový ročný dvojcestný kontrakt s hodnotou 775 000 amerických dolárov na úrovni NHL. Dvadsaťsedemročný Kanaďan odohral v tejto sezóne za prvý tím sedem zápasov s jedným streleným gólom. Ďalších 50 duelov odohral v AHL za Rockford. V nich vyprodukoval 48 bodov (19+29).

Aktuálne v diskusii


Vújtek (03.10.2016 - 08:14:40):
môze byt Brigant nie, napr. Jakubech áno ... ale vzdy si to Hapal logicky obháji a hned sa k tomu aj musel v médiach vyjadrovat zatial čo Ernie by musel vzdy obhajovat tak 1/4 zostavy minimálne a ked sa ho na to niekto z tých pár novinárov opýta tak ešte sa cíti podráždený, akoby nemali ani právo.... na druhu stranu aspon sa nám tu kazdý rok stará o hlavnu tému. Fakt sa teším uz o mesiac na turnaj do Norska koho zoberie. :-D

peto10 (03.10.2016 - 01:29:04):
Ale páni už dosť!!! Toto je téma o MSJ a nie o futbale, našej lige alebo o projekte. O tom môžte diskutovať v príslušných témach. Toto je téma čisto o nomináciách a o samotných majstrovstvách.

Slováci v tíme

jurcoTomáš
JURČO

krídleník
#13

Reklama

O tíme v kocke

Chicago Blackhawks

Vznik: 1926
Aréna: United Center (kapacita: 20 500)
Adresa: 1901 West Madison Street, Chicago, Illinois, U.S
Oficiálny web: www.chicagoblackhawks.com
Farma(AHL): Rockford IceHogs
Najväčšie úspechy: 6x Stanley Cup (1934, 1938, 1961, 2010, 2013, 2015)
Vyradené čísla: 1 (G.Hall), 3 (K.Magnuson, P.Pilote), 9 (B.Hull), 18 (D.Savard), 21 (S.Mikita), 35 (T.Esposito), 81 (M. Hossa), 99 (W.Gretzky)
Slováci v tíme: Stan Mikita, Ivan Droppa, Milan Bartovič, Michal Handzuš, Peter Bondra, Marián Hossa, Tomáš Kopecký, Marko Daňo, Richard Pánik, Tomáš Jurčo