SlovakNHL.sk
Dnes je 18. 8. 2022, 06:31. Meniny má Elena, Helena.

Najnovšie články

Aké má Samuel Kňažko v Columbuse šance na NHL?
Publikované: 07. 08. 2022
Dostať sa do NHL je ťažké, aj po tom čo ste boli draftovaný. O tomto sa čoskoro presvedčí slovenský obranca Samuel Kňažko. Toho tohtoročný draft jeho tímu nemohol príliš potešiť. V prvom kole si Modrokabátnici vybrali dvoch obrancov a Samuelovi tak vzrástla konkurencia. Poďme sa teda pozrieť ako to s obrannými radami Columbusu vyzerá.

Na prvom „koronovom" drafte, 2020, si tím Columbus Blue Jackets vybral treťom kole slovenského obrancu Samuela Kňažka. Samuel zaznamenal v sezóne 2019/20 slušnú sezónu v juniorke fínskeho TPS. V TPS zostal ešte ďalšie dva roky a v priebehu minulej sezóny odišiel do kanadskej juniorskej WHL. S tímom Seattle Thunderbirds sa dostal až do finále samotnej súťaže, kde nestačili na Edmonton Oil Kings (v zostave ktorého hral ďalší Slovák Jakub Demek). Ešte ako junior sa dostal aj na seniorské majstrovstvá sveta v roku 2021, a aj na bronzové olympijské hry do Pekingu. Hral aj na troch majstrovstvách sveta juniorov, avšak tie posledné boli zrušené a preložené na august, Tých sa Kňažko nezúčastní pre zranenie. Rodák z Trenčína má v zámorí povesť vynikajúceho korčuliara, ktorý skvelo číta hru a je skôr defenzívnym typom obrancu.

Prvý tím Blue Jackets

Keďže v NHL sa hrá systémom 6+12, na súpisku zápasu sa dostane 6 obrancov. V zostave Modrokabátnikov vidíme 5 istých hráčov. A iba jeden z nich má 30 rokov. Najväčšou personou je 25-ročný Zach Werenski. Ten si budúcu sezónu príde na 12 miliónov dolárov a celkovo je jeho zmluva na 6 rokov s priemerom 9,583 milióna dolárov ročne. Na voľnom trhu Blu Jackets získali Erika Gudbransona a čerstvý tridsiatnik je najskúsenejší obranca tímu. Pomerne slušný defenzívny obranca má zmluvu na ešte 4 roky. Štvrtú sezónu v Columbuse začne Rus Vladislav Gavrikov. Ten zároveň bude bojovať o novú zmluvu. Istotu by mal mať aj Adam Boqvist. Osmička draftu 2018 bola do Ohia vymenená pred minulou sezónou zo Chicaga za Setha Jonesa. 21-ročný Švéd pomaly napĺňa svoj potenciál a v minulom ročníku získal v 52 zápasoch slušných 22 bodov. Posledným istým obrancom by mal byť Jake Bean. Prvokolový výber z draftu 2016 sa do tímu tiež dostal až minulý rok, keď prišiel z Caroliny Hurricanes. Jeho štatistiky sú podobné tým Boqvistovým - v 67 zápasoch sa podieľal priamo na 25 góloch svojho tímu.

Po tejto istej pätici je možné favorizovať ďalšieho hráča z draftu 2016, Andrewa Peekeho. Ten do NHL naplno prerazil až minulý rok a odohral všetkých 82 zápasov. Jeho motivácia bude značná, končí mu totižto zmluva. Tá končí aj Gavinovi Bayreutherovi. Ten dostal šancu v hlavnom tíme na 43 zápasov, má už 28 rokov a je teda neperspektívny pre budúcnosť Columbusu. Je to skôr hráč na farmu a skúsený záskok v hlavnom tíme. Poberá najnižší možný plat 750 tisíc dolárov. V prvom tíme si 8 zápasov NHL vyskúšal aj 22-ročný a nikdy nedraftovaný Jake Christiansen, ktorý bodovo viedol farmársky Cleveland. Je zrejmé, že v novej sezóne dostane viac šancí. Príležitosť v siedmich zápasoch dostal minulý rok Nick Blankenburg, ktorý si v nich zapísal gól a dve asistencie. Američan, ktorý v máji oslávil už 24 rokov, tiež nebol nikdy draftovaný a generálny manažér Jarmo Kekalainen si ho všimol v univerzitnej NCAA. U posledných troch spomínaných hráčov je nejasné, či si v novej sezóne zahrajú v NHL, no napriek tomu ich bolo vhodné spomenúť, keďže minulý rok v nej dostali šancu.

Farma a mladé nádeje klubu

Najväčším talentom v obranných radoch organizácie Columbusu je pravdepodobne čerstvo draftovaný Čech David Jiříček. Ten prakticky hneď po drafte podpísal nový nováčikovský kontrakt a niektorí experti ho už vidia v NHL. S najväčšou pravdepodobnosťou však začne na farme. Jiříček si vyskúšal už aj seniorský hokej, hral extraligu v Plzni a dostal sa aj na majstrovstvá sveta, kde získal bronz. Zároveň je celkom vysoký (191 cm) a ak zosilnie, NHL by ho nemala minúť.

Na drafte 2022 si Blue Jackets vybrali v prvom kole (z pozície číslo 12) Dentona Mateychuka. Ten je síce nižšieho vzrastu (180 cm), ale je to výborný ofenzívny obranca. Má skvelé korčuľovanie a úžasné čítanie hry. V juniorskej WHL mal v minulej sezóne priemer takmer bod na zápas. Vďaka svojej rýchlosti si dokázal znamenito plniť aj defenzívne povinnosti. Vyzerá to tak, že aj u neho je NHL len otázkou času.

Časopis The Hockey News každý rok robí špeciálne číslo s názvom Future Watch, kde nielenže vyberie Top 100 nádejí naprieč NHL, ale v každom tíme urobí aj rebríček 10 najväčších nádejí do budúcna. Rebríček sa robí pred draftom, a tak v ňom chýbajú Jiříček a Mateychuk. Najlepšie hodnoteným obrancom Modrokabátnikov bol Corson Ceulemans. Kanaďan bol draftovaný v prvom kole, na drafte 2021, ale pred podpisom zmluvy v NHL dal prednosť dozrievaniu na univerzite vo Wisconsine, kde sa stal druhým najproduktívnejším hráčom mužstva. Vďaka svojim fyzickým parametrom sa nebojí hrať na puku a vie i veľmi dobre kontrolovať puk.

Na drafte 2021 si Blue Jackets okrem Ceulamansa vybrali ďalších 3 obrancov. Dvoch z nich spomenieme hneď teraz. Čech Stanislav Svozil bol vybratý v treťom kole, hoci niektorí odborníci ho videli už v prvom kole. Svozil má povesť fyzického obrancu s dobrým korčuľovaním. Český hokej potrebuje, aby aj on uspel, keďže na poste obrancu nemá v NHL dostatok hráčov. Tento rok by mal zažiť svoju premiéru v AHL.

Vo 4.kole draftu 2021 išiel na rad Guillaume Richard. Ten sa rozhodol pre rovnakú cestu ako Ceulemans a hrá v NCAA. V tíme Providence College sa stal najproduktívnejším obrancom tímu. Napriek tomu má však povesť defenzívneho obrancu, ktorý by mal ešte nabrať nejakú svalovú hmotu. V NCAA by mal pokračovať aj budúcu sezónu, keďže nemá zmluvu s Columbusom. Či už Svozil alebo Richard, obaja sú na úrovni Samuela Kňažka, či na trošku vyššej úrovni (tento rok by mohlo dôjsť k porovnaniu Svozila s Kňažkom).

Poďme sa však pozrieť na ďalších hráčov v systéme Blue Jackets. 26-ročný Američan Billy Sweezey je presne tým hráčom, ktorého kluby podpíšu, aby mali skúsených hráčov aj na farme. Od neho sa teda neočakáva nejaké ohrozenie Kňažkovej pozície v organizácii. Zmluva končí Švajčiarovi Timovi Bernimu, ten mal minulý rok v AHL celkom dobrú sezónu, avšak je dosť otázne, či s ním Blue Jackets spoluprácu predĺžia, keď majú takýto prebytok talentov. Tento rok podpísal s Blue Jackets zmluvu 24-ročný Švéd Marcus Björk. Zmluvu má len na rok, a tak sa bude musieť poriadne snažiť, aby zaujal vedenie. Zaujímavým hráčom je aj Nór Ole Julian Bjorgvik Holm. Ten bol vybraný na drafte 2020 vo štvrtom kole po Kňažkovi. Jeden z najlepších mladých nórskych hokejistov, má však malú šancu na NHL. Minulý rok v OHL zaznamenal skôr podpriemernú sezónu a v kempe bude mať čo robiť, aby sa dostal aspoň do AHL. Jeho zmluva je však rovnaká ako Samuelova a obaja majú ešte tri sezóny na to, aby prerazili v organizácii z Ohia. Z nepodpísaných hráčov možno spomenúť ešte Aidana Hreschuka, ktorý je tiež na univerzite, avšak ani zďaleka nedosahuje také čísla ako Ceulemans či Richard.

Ako to teda dopadne s Kňažkom?

Samuel je v ťažkej pozícií. V organizácií Blue Jackets je veľa kvalitných a mladých obrancov. Rodák z Trenčína bude mať čo robiť, aby v tréningovom kempe ukázal, že si zaslúži poriadny hrací čas v AHL. Defenzíva farmárskeho tímu bude tiež poriadne nabitá. Otázkou je, v akom stave sa ukáže v kempe, keďže momentálne sa zotavuje zo zranenia. Nie je v bezvýchodiskovej situácii. Má skúseností zo seniorských majstrovstiev sveta a i olympiády, a na oboch akciách podával viac ako dobré výkony. Ukázal tak, že na mužský hokej má. V hre je aj možnosť výmeny. Blue Jackets majú síce pretlak na pozícií obrancov, avšak chýbajú im slušné nádeje na ľavom krídle. Článok ukončíme múdrosťou: Kto chce byť najlepší, musí porážať najlepších...
Columbus si upísal posledného obmedzeného voľného hráča
Publikované: 04. 08. 2022
Tím Columbus Blue Jackets si dokončil svoj letný zoznam úloh, keď v stredu podpísal novú dvojročnú zmluvu s obmedzeným voľným hráčom Emilom Bemströmom. Jej celková hodnota je 1,8 milióna amerických dolárov.

Dvadsaťtriročný švédsky útočník má za sebou nováčikovskú zmluvu, počas ktorej sa trápil s nevyrovnanosťou výkonov a zraneniami. V 117 zápasoch zaznamenal 19 gólov a 17 asistencií. V poslednej sezóne šesť gólov a päť asistencií v 41 dueloch.

„Emil je zručný a ofenzívny útočník, ktorý je schopný trafiť sa do čierneho so svojou presnou strelou. Je mladý a stále sa rozvíja, ale veríme, že má veľký potenciál stať sa dôležitou súčasťou našej organizácie počas nasledujúcich pár sezón,“ vyhlásil generálny manažér Jarmo Kekäläinen.
Columbus sa dohodol na kontrakte s talentovaným útočníkom
Publikované: 24. 07. 2022
Iba deň po tom, ako oznámil Columbus Blue Jackets predĺženie zmluvy s hviezdnym útočníkom Patrikom Lainem, podpísal klub z Ohia nový kontrakt s ďalším obmedzeným voľným hráčom. Je ním Trey Fix-Wolansky.

Dvadsaťtriročný útočník sa dohodol s Blue Jackets na ročnom dvojcestnom kontrakte. V profilige zinkasuje maximálne 750-tisíc dolárov, na úrovni AHL 80-tisíc.

Fix-Wolansky hral doteraz prevažne na farme, v minulej sezóne nastúpil 53-krát za Cleveland. V NHL debutoval iba v poslednom ročníku - v šiestich zápasoch zaznamenal jeden gól a jednu asistenciu.
Gaudreau sa rozprával s dvoma klubmi. Takmer sa upísal Devils
Publikované: 20. 07. 2022
Columbus získal boj o služby Johnnyho Gaudreaua, no najväčšia ryba tohtoročného hráčskeho trhu priznala, že bola v deň otvorenia trhu blízko k podpisu zmluvy s New Jersey.

„V ten deň som sa skutočne rozprával len s dvoma klubmi. V podstate som už bol dohodnutý s iným tímom. Väčšinu dňa som z Columbusu nič nepočul a potom mi zrazu zavolali okolo štvrtej poobede. Ja som môjmu agentovi povedal: ‘Chcem ísť tam, snaž sa to dohodnúť. Toto je miesto, kde chcem byť,’“ povedal Gaudreau pre Spittin Chiclets.

„Bol som super vďačný, že Columbus zavolal tak neskoro popoludní. Myslím si, že v tom čase som sa snažil zavŕšiť dohodu s Devils. Potom však zavolal Columbus.“

Hviezdny útočník pochádza z New Jersey a Devils mu podľa Pierra LeBruna z The Athletic ponúkli sedemročnú zmluvu s cap-hitom nad 9 miliónov amerických dolárov.

Gaudreauova túžba byť bližšie k rodine a priateľom ho odlákala z Calgary, no väčšia vzdialenosť od milovaných paradoxne dodala ponuke z Columbusu výhodu.

„Vždy som hovoril, že chcem hrať bližšie k domovu, ale Columbus nebol natoľko blízko, že by som bol bombardovaný priateľmi a rodinou, v podstate pri politike otvorených dverí, kedy by si k nám chodili, ako by chceli. Takto to tu na pobreží býva. Ak by sme to mali znášať celý rok, myslím si, že by sa to niekedy vymklo spod kontroly,“ vysvetlil Gaudreau.

Dvadsaťosemročný Američan, ktorý s manželkou očakáva prvé dieťa, podpísal s Blue Jackets sedemročnú zmluvu v hodnote 68,25 milióna amerických dolárov a potom ho prekvapilo, ako jeho rozhodnutie prekvapilo hokejový svet a ako veľa negatívnych reakcií prišlo od fanúšikov Flames.

„Nemyslel som si, že to bude také zlé, ako to bolo. Samozrejme, myslel som si, že niektorí fanúšikovia radi nebudú, ale nemyslel som si, že si toho vypočujem toľko. Chápem to, sú veľmi vášnivou fanúšikovskou základňou. Milujú svojich Flames a mesto Calgary miluje hokej. Chápem, že to bolo pre mnohých ľudí ťažké, ale stále budem to miesto milovať. Bolo ťažké ho opustiť a prajem im len to najlepšie. Snáď sa cez toho čo najskôr prenesú,“ skonštatoval Gaudreau.
Gaudreau poškuľoval po Columbuse už dlhšie. Do Calgary sa vrátiť nechcel
Publikované: 15. 07. 2022
Množstvo ľudí sa pýtalo, prečo Johnny Gaudreau podpísal zmluvu práve s tímom Columbus Blue Jackets. Hviezdny útočník túto otázku zodpovedal vo štvrtok, kedy sa prvýkrát postavil pred novinárov v oblečení s logom tímu z Ohia.

„Hral som tu veľakrát a zakaždým to tu bolo zábavné. Je tu dobré, mladé mužstvo a to ma tiež prilákalo. Ja a moja manželka sme si mysleli, že sem skutočne dobre zapasujeme. Bolo to miesto, ktoré som mal zakrúžkované na mojom zozname už nejaký čas,“ povedal Gaudreau.

Gaudreau bol najväčšou rybou na tohtoročnom trhu s voľnými hráčmi a prekvapil, keď podpísal s Blue Jackets zmluvu na sedem rokov za 68,25 milióna dolárov. Ukončil tým deväťročné pôsobenie v Calgary, ktoré mu údajne ponúkalo lukratívnejší kontrakt.

„Vždy som sníval o hraní bližšie k domovu. Nezáležalo na tom, kde to bude. Myslím si, že naše rozhodnutie bolo, že bude najlepšie, ak sa nevrátime do Calgary. Potom sme sa rozhodovali, čo bude pre nás najlepšia možnosť a Columbus bol v hornej časti nášho zoznamu,“ poznamenal Gaudreau.

Gaudreau pochádza zo štátu New Jersey, takže Devils, Philadelphia Flyers a New York Islanders patrili medzi favoritov na zisk jeho služieb. O Columbuse sa nehovorilo a podľa slov generálneho manažéra Jarma Kekäläinena sa dostalo do hry na poslednú chvíľu.

„Zvyčajne sme v prvý deň otvorenia trhu s voľnými hráčmi dosť opatrní, no keď sa pred nami objavila táto príležitosť, neboli sme opatrní vôbec. Hneď sme po nej skočili,“ skonštatoval Kekäläinen.

Columbus bol dlho považovaný za miesto, do ktorého sa hráči nehrnú. Zvýraznili to aj hviezdni Artemij Panarin, Sergej Bobrovskij a Matt Duchene, ktorí klub opustili v lete v roku 2019.

„Dostanem vyrážku vždy, keď počujem negatívne komentáre o Columbuse. Je to také neférové,“ povedal Kekäläinen.

Blue Jackets sa v poslednej sezóne nedostali do play-off, no Gaudreau by tam klub chcel vrátiť: „Neprišiel som do Columbusu, aby som tu obdivoval krásy mesta. Prišiel som sem vyhrávať.“
 

Posledný zápas

28. 04. 2022
CBJ 
-
 TBL

5:2

(1:0, 1:1, 3:1)

Nasledujúci zápas

CAR 
-
 CBJ
12. 10. 2022 -

Novinky z tímu

03. 07. 2022 - Krídelník Carson Meyer podpísal s Columbusom nový jednoročný dvojcestný kontrakt s hodnotou 750 000 dolárov na úrovni NHL a 125 000 dolárov v nižšej lige. Dvadsaťštyriročný rodák z amerického Ohia zažil v poslednej sezóne debut v NHL, keď odohral za Blue Jackets 13 zápasov so ziskom gólu a dvoch asistencií. Ďalších 57 duelov odohral v AHL, kde strelil 16 gólov a pridal 11 asistencií.
02. 07. 2022 - Center Josh Dunne podpísal nový ročný dvojcestný kontrakt s Columbusom v hodnote 874 125 dolárov na úrovni NHL a 80 000 dolárov v nižšej lige. Dvadsaťtriročný nedraftovaný Američan strávil celý posledný ročník v AHL, kde v drese Clevelandu zaznamenal 11 bodov (6+5) v 29 dueloch. V ročníku 2020/21 odohral aj šesť bezbodových duelov za Blue Jackets.
18. 06. 2022 - Tím Columbus Blue Jackets a útočník Liam Foudy sa dohodli na novej dvojročnej zmluve, ktorej priemerná ročná hodnota je 762 500 amerických dolárov. V druhom roku je jednocestná. Foudy, ktorý mohol byť v júli obmedzeným voľným hráčom, doteraz odohral len 27 zápasov NHL so ziskom piatich asistencií. V tejto sezóne nastúpil len do jedného. Blue Jackets draftovali dvadsaťdvaročného Kanaďana v roku 2018 z celkového 18. miesta.

Aktuálne v diskusii


Vújtek (03.10.2016 - 08:14:40):
môze byt Brigant nie, napr. Jakubech áno ... ale vzdy si to Hapal logicky obháji a hned sa k tomu aj musel v médiach vyjadrovat zatial čo Ernie by musel vzdy obhajovat tak 1/4 zostavy minimálne a ked sa ho na to niekto z tých pár novinárov opýta tak ešte sa cíti podráždený, akoby nemali ani právo.... na druhu stranu aspon sa nám tu kazdý rok stará o hlavnu tému. Fakt sa teším uz o mesiac na turnaj do Norska koho zoberie. :-D

peto10 (03.10.2016 - 01:29:04):
Ale páni už dosť!!! Toto je téma o MSJ a nie o futbale, našej lige alebo o projekte. O tom môžte diskutovať v príslušných témach. Toto je téma čisto o nomináciách a o samotných majstrovstvách.

Slováci v tíme

V súčasnosti v tíme nepôsobí slovenský hráč. V minulosti obliekal dres Blue Jackets Andrej Nedorost, Radoslav Suchý, Milan Jurčina, Marián Gáborík a Marko Daňo.

Reklama

O tíme v kocke

Columbus Blue Jackets

Vznik: 2000
Aréna: Nationwide Arena (kapacita: 18 136)
Adresa: Nationwide Arena, 200 W.Nationwide Blvd., Columbus, Ohio 43215
Oficiálny web: www.bluejackets.com
Farma(AHL): Springfield Falcons
Najväčšie úspechy: účasť v play-off (2009)
Vyradené čísla: 99 (W.Gretzky)
Slováci v tíme: Andrej Nedorost, Radoslav Suchý, Milan Jurčina, Marián Gáborík, Marko Daňo