SlovakNHL.sk
Dnes je 19. 8. 2019, 12:58. Meniny má Lýdia.

Najnovšie články

Foligno: Neopustíte dobrý tím, aby ste sa snažili nájsť ďalší
Publikované: 10. 08. 2019
Kapitán tímu Columbus Blue Jackers, Nick Foligno, je sklamaný, že tak veľa už jeho bývalých spoluhráčov sa v lete rozhodlo podpísať zmluvy niekde inde. Narážal tým najmä na odchody Artemija Panarina a Sergeja Bobrovského.

„Urobili sme všetko, čo bolo možné, aby sme im ukázali, že sme legitímny tím. Svojím spôsobom bolo prekvapujúce, že odišli, ale bolo to ich právo. Môj názor je, že neopustíš dobrý tím, aby si sa snažil nájsť si nový. Každý je nadšený z toho, že je súčasťou toho, čo tu v Columbuse budujeme. Chcete, aby boli všetky chlapci na palube,“ povedal Foligno pre CP.

Panarin podpísal sedemročnú zmluvu za 81,5 milióna dolárov s Rangers, Bobrovskij sedemročnú za 70 miliónov dolárov s Panthers. Okrem nich opustili tím aj útočníci Matt Duchene a Ryan Dzingel, ktorých Blue Jackets získali pred prestupovou uzávierkou. Prvý menovaný zakotvil v Nashville (7 rokov, 56 mil. USD), druhý v Caroline (2 roky, 6,75 mil. USD).

„Ak by na to kašlali alebo by spôsobovali problémy, alebo nevydávali zo seba to najlepšie, tak by ste mali problém. Ale u Boba, Panarina a Matta platilo, že všetci pracovali extrémne tvrdo. Bola to ich voľba odísť. Nesúhlasíte s tým, ale chcete tu mať chlapcov, ktorý v Columbuse hrať chcú,“ poznamenal Foligno.

Niektorí ľudia kritizovali generálneho manažéra Jarma Kekalainena, že Panarina a Bobrovského nevymenil pred prestupovou uzávierkou, aby za nich aspoň niečo získal. Foligno sa však postavil na stranu svojho šéfa, ktorý jednoducho chcel útočiť na Stanleyho pohár.

„Radšej by som mal generálneho manažéra, ktorý sa snaží vyhrať, ako takého, ktorý sa snaží plánovať a ísť na to strategicky. Chcete človeka, ktorý sa nebojí prijať kalkulované riziko a ktorý je v zákopoch spolu s vami,“ skonštatoval útočník, ktorý verí, že mladší hráči majú na to, aby udržali tím konkurencieschopný. „Táto kapitola je uzavretá. Bola skvelá, kým trvala, ale teraz je tu príležitosť pohnúť sa ďalej.“
Daňo sa teší: V Columbuse dostane šancu, akú mal v ročníku 2014/15
Publikované: 09. 08. 2019
Slovenský útočník Marko Daňo má za sebou neúspešné pôsobenia v organizáciách Chicaga, Winnipegu a Colorada. Jeho jediným svetlým bodom v kariére v NHL bolo len pôsobenie v Columbuse, do ktorého sa vo štvrtok vrátil.

Odmietol KHL
Marko Daňo pre denník Šport vo štvrtok uviedol, že jeho prioritou bolo zotrvanie v zámorí, ale chcel riadnu dvojcestnú zmluvu a nie skúšobnú. „Verím, že aj keby som začal ročník na farme, dostanem šancu zahrať si aj v prvom tíme NHL,“ skonštatoval.

Zároveň priznal, že odmietol aj ponuku z KHL: „Mal som ponuku z KHL, ale odmietol som ju. Verím, že v Amerike mám čo ukázať. Teraz sa to hádam vykryštalizuje a nejaké roky tam ešte pobudnem.“
Daňo podpísal jednoročnú dvojcestnú zmluvu v hodnote 800 000 amerických dolárov s tímom, ktorý ho v roku 2013 draftoval v prvom kole a v drese ktorého debutoval v kanadsko-americkej NHL. A aj sa mu vtedy darilo, vďaka čomu sa na opätovné spojenie teší.

„Cítim sa, akoby som sa vracal domov,“ povedal. „Je to miesto, kde to pre mňa všetko začalo, takže je cool vrátiť sa naspäť. Som šťastný, že som späť, a pripravený na túto príležitosť. Snáď to vyjde.“

„Dúfajme, že začnem tam, kde som skončil, naskočím do akcie a budem hrať môj najlepší hokej, aby som bol schopný pomáhať tímu. Uvidíme, či bude v tíme od začiatku sezóny alebo počas nej, ale som nadšený z toho, že sa vraciam.“

Dvadsaťštyriročný trenčiansky odchovanec odohral v drese Blue Jackets 35 zápasov, v ktorých zaznamenal 21 bodov za osem gólov a 13 asistencií. V posledných 15 zápasoch nazbieral 14 bodov a vyzeral ako súčasť budúcnosti Columbusu. Potom však bol vymenený. Odvtedy v 103 dueloch NHL nazbieral len 24 bodov (11+13).

„Po tom, čo som opustil Columbus, to bolo pre mňa ťažké. Nedostával som toľko priestoru na ľade, ako som dostaval v Columbuse, takže bolo ťažké bodovať, keď som nebol v zápasovom ryte alebo som hral len pár minút. Svoju šancu si však musíte zaslúžiť, musíte si zaslúžiť tie minúty. Dúfajme, že si tu dokážem získať dôveru trénerov. Uvidíme, ako to pôjde“ skonštatoval Daňo.

Daňo dostane šancu bojovať o miesto v tíme v tréningovom kempe. Ak by to nedokázal, ročník začne v Clevelande a o svoju šancu bude bojovať v nižšej AHL. Mohla by byť jeho poslednou v zámorí, ale v tíme sú k nej otvorení.

„Toto je pre Marka príležitosť, ale nič nie je garantované. Dostane u nás takú príležitosť, akú dostal v ročníku 2014/15. Máme veľa hráčov bojujúcich o miesta na ľavej strane, veľa hráčov s talentom a prísľubom, takže to pre neho môže byť otvorené, ale nemusí,“ poznamenal Kekalainen.
Bobrovskij: Nebola šanca, aby som zostal v Columbuse
Publikované: 25. 07. 2019
Brankár Sergej Bobrovskij dal jasne najavo, že v jeho záujme nikdy nebolo podpísanie novej zmluvy s tímom Columbus Blue Jackets. Cítil, že potrebuje zmenu, a preto teraz jeho srdce patrí tímu Florida Panthers.

„Nebola žiadna šanca, aby som s nimi podpísal novú zmluvu. Cítil som, že potrebujem zmenu scenérie. A nie len pre napätie, ktoré som mal s Jackets. Bolo to viac o tom, že mi srdce hovorilo, aby som začal preskúmavať nové horizonty,“ povedal pre Sport24.

Bobrovskij hneď po otvorení trhu s voľnými hráčmi podpísal sedemročný kontrakt s Panthers po ročníku, ktorý neotvoril ako štartujúci brankár a v ktorom bol nútený tímom jeden zápas vynechať po tom, čo v predošlom zápase musel striedať.

„Bol som suspendovaný tímom, pretože tam boli nejaké konflikty. Bolo veľa stretnutí a niektoré z nich boli len kvôli mne. Necítil som sa tam už dobre. Aj napriek tomu sa však Jackets celú sezónu snažili a snažili, aby som podpísal novú zmluvu,“ pokračoval tridsaťročný Rus.

Bobrovskij priznal, že mu tím ponúkol návštevu psychológa, čo mu prišlo „divné“, pretože jedného navštevuje od svojich 21 rokov. Tím vraj už po sezóne 2017/18 informoval, že s ním novú zmluvu určite nepodpíše.

„Vedeniu som po sezóne 2017/18 povedal, že nezostanem, a nič nerobilo. Paradoxne začalo čoraz viac rozprávať o predĺžení zmluvy. Ja som typ osoby, ktorá dá o svojich plánoch vedieť a nehrá žiadne hry. Bolo by pre mňa omnoho ťažšie povedať každému, že zostávam, a potom odísť. Mentálne to bolo náročné, hlavne na začiatku sezóny. Atmosféra nebola príjemná, v šatni boli konflikty, mali sme veľa stretnutí, prišla moja suspendácia a iné veci,“ poznamenal dvojnásobný držiteľ Vezinovej trofeje.

Bobrovskij strávil v Columbuse ostatných sedem rokov a pod vedením Johna Tortorellu sa tím dostal v posledných troch sezónach aj do play-off. Práve temperamentný tréner sa v špekuláciách považoval za jeden z možných dôvodov, prečo chcel elitný brankár Ohio opustiť.

„Torts má svoje plusy aj mínusy. Je taký, aký je. Je výbušný. Hovorí, čo si myslí. Robí to, čo si myslí, že je správne. Boli dni, keď rozdával pochvaly, ale boli aj dni, keď vás skritizoval počas tlačovej konferencie alebo v šatni. Nie vždy som s ním súhlasil, a preto sme mali viacero vyhrotených konverzácií,“ povedal Bobrovskij.

„Má však aj veľa plusov. Tím začal hrať lepšie po jeho príchode. Nastavil určitú disciplínu. Požadoval maximálny výkon od každého hráča. Začali sme sa pravidelne dostávať do play-off. Je aj zručným psychológom a veľmi silným motivátorom.“
Ako vyzerajú dnes? Columbus Blue Jackets
Publikované: 17. 07. 2019
Je leto, máme po drafte i po otvorení hráčskeho trhu. Niektorí hráči stále čakajú na zmluvy, ale najväčší ruch už máme za sebou. Preto sa pomaly môžeme pozrieť na to, ako vyzerajú jednotlivé tímy po doterajších transakciách. Na rade je Columbus.

logo Columbus Blue Jackets

Columbus v minulej sezóne dal všetko do toho, aby uspel v bojoch o Stanleyho pohár. Obetoval aj veľa z budúcnosti, keď sa rozhodol nevymeniť hráčov, ktorých odchod z tímu bol vysoko pravdepodobný. Napokon do play-off postúpil ako piaty tím Metropolitnej divízie, keď mal bilanciu 47-31-4. Vo vyraďovacích bojoch senzačne vyradil Tampu v štyroch dueloch, ale potom prišiel koniec v šesťzápasovej sérii s Bostonom.

Od odchodu Marka Daňa za tím nehral žiaden Slovák a momentálne žiaden nepôsobí ani v systéme. Tím má momentálne využitých 46 miest z 50 na zmluvy, pričom v základe je písaných 21 hráčov.

Columbus je tím, ktorý odchody voľných hráčov poznačili najviac – preč je Sergej Bobrovskij, preč sú aj Artemij Panarin s Mattom Ducheneom. Okrem iných... Do tímu prišiel v podstate len Gustav Nyquist a tím by stále potreboval zlepšiť hĺbku na pozícii centra, ale inak by na tom nemusel byť až tak katastrofálne ako by sa dalo po tých odchodoch čakať. Viac priestoru dostanú mladíci a vedenie verí, že je na tom dobre aj v bránkovisku, ktoré si podelia doterajší náhradník a nováčik z Európy. Tím má aj dobrú flexibilitu v platovom rozpočte pre prípadné posily.

Voľby na drafte

Blue Jackets mali mimoriadne skromný draft a prvýkrát vyberali až vo štvrtom kole. Ich draftovou jednotkou sa stal švédsky obranca Eric Hjorth vybraný z celkového 104. miesta. Ďalšími voľbami boli ruský útočník Dmitrj Voronkov (114.) a kanadský útočník Tyler Angle (212.).

Hráčske príchody

Na rozdiel od masívnych odchodov budú novými tvárami v organizácii Blue Jackets len krídelníci Jakob Lilja a Gustav Nyquist, ktorí podpísali zmluvy ako voľní hráči. Za príchod možno považovať aj brankára Elvisa Merzlikinša, hoci on už organizácii patril pred podpisom zmluvy.

Hráčske odchody

Odchody cez trh s voľnými hráčmi boli výrazné. Brankári Keith Kinkaid, Jean-Francois Berube a najmä hviezdny Sergej Bobrovskij sú preč. Preč je aj hviezdny Artemij Panarin, ktorého z útočníkov na odchode doplnili Matt Duchene, Mark Letestu a Ryan Dzingel. Z obrancov odišli Adam McQuaid, ktorý však nový domov stále hľadá a Tommy Cross, ktorý hrával na „farme“.

Aktuálna zostava a platový rozpočet

V súčasnosti má tím z Ohia k dispozícii zhruba 15,8 milióna amerických dolárov. Obmedzenými voľnými hráčmi sú pritom útočník Lukáš Sedlák, ktorý sa však rozhodol pre odchod do KHL a obranca Zach Werenski, ktorého podpis je pre tím prioritou. V budúcom roku by sa neobmedzenými voľnými hráčmi mohli stať len útočník Markus Hännikäinen, ako aj Nathan Gerbe a Dillon Simpson zo systému.

Využitie platového rozpočtu (78,792 mil. USD*):
Ú O B
* - odpočítané vykúpenie Ťjutina a Hartnella zo zmluvy (2,708 mil. USD)

Aktuálnu zostavu Blue Jackets tvorí 12 útočníkov, ktorí si vyžiadajú dokopy takmer 41 miliónov amerických dolárov. Najlepšie plateným útočníkom i hráčom tímu je Cam Atkinson s „cap-hitom“ 5,875 milióna amerických dolárov. Eric Robinson a Alex Texier by v kempe mali zohrať boj o miesto na ľavom krídle, no nateraz by predpokladané útoky mohli vyzerať takto:

Gustav Nyquist - Pierre-Luc Dubois - Cam Atkinson
Alexandre Texier - Alexander Wennberg - Oliver Bjorkstrand
Nick Foligno - Boone Jenner - Josh Anderson
Brandon Dubinsky - Riley Nash - Markus Hännikäinen

V obrane je momentálne vedených sedem hráčov zaťažujúcich rozpočet sumou 20 miliónov amerických dolárov. Najviac z čiastky ukrojí Seth Jones, ktorý má „cap-hit“ 5,4 milióna amerických dolárov. Do predpokladaných párov sa nezmestia Dean Kukan a možno ani Scott Harrington:

Zach Werenski - Seth Jones
Ryan Murray - David Savard
Markus Nutivaara - Vladislav Gavrikov

Po odchode Bobrovského by mal viac priestoru v bráne dostať Joonas Korpisalo, ktorému tím pritiahol z Európy pre pozíciu náhradníka už spomínaného Elvisa Merzlikinša. „Cap-hit“ tohto páru len jemne prekračuje hranicu skromných dvoch miliónov amerických dolárov.

Silnejšie alebo slabšie? Ako vyzerá tento tím dnes?
Svoj názor môžete vyjadriť v komentároch.
Columbus a offer sheet Marnerovi? Tím oslovil hráčovho agenta
Publikované: 13. 07. 2019
Tím Columbus Blue Jackets sa zaradil medzi niekoľko tímov, ktoré sa rozprávali s agentom Mitcha Marnera o možnej offer sheet. Tvrdí to Aaron Portzline z The Athletic.

Zámorský novinár poodhalil, že rozhovory medzi Columbusom a hráčovým agentom Darrenom Ferrisom stroskotali na tom, že hráč nechce odísť z Toronta a zároveň panuje presvedčenie, že by Maple Leafs mohli akúkoľvek ponuku dorovnať, hoci by to mohlo znamenať aj výmenu Williama Nylandera.

Už aj samotný generálny manažér Kyle Dubas skôr v minulej sezóne naznačil, že by mohol vyrovnať potenciálnu offer sheet. Minulý mesiac, počas vstupného draftu vo Vancouveri, však bol vo vyjadreniach o niečo opatrnejší.

„Ak by tam bola nejaká offer sheet, tak by sme sa pozreli na to, ako vyzerá, aká je kompenzácia pre náš tím a na základe toho by sme urobili rozhodnutie,“ poznamenal vtedy Dubas.

Marner je od 1. júla obmedzeným voľným hráčom. V minulej sezóne viedol bodovanie Maple Leafs, keď v 82 zápasoch nazbieral 94 bodov.
 

Posledný zápas

06. 05. 2019
CBJ 
-
 BOS

0:3

(0:0, 0:1, 0:2)

Nasledujúci zápas

CBJ 
-
 TOR
04. 10. 2019 -

Novinky z tímu

26. 06. 2019 - Tím Columbus Blue Jackets v utorok uzavrel novú dvojročnú zmluvu s obrancom Adamom Clendeningom a novú jednoročnú zmluvu s útočníkom Ericom Robinsonom. Prvý menovaný v uplynulej sezóne odohral v NHL štyri zápasy základnej časti a sedem zápasov play-off. V play-off si pripísal jednu asistenciu. Druhý menovaný odohral 13 zápasov, v ktorých nebodoval. Obaja väčšinu ročníka strávili v AHL. Clendening odohral za Cleveland 45 zápasov so ziskom 37 bodov (4+33) a Robinson 45 zápasov so ziskom 24 bodov (12+12).
05. 06. 2019 - Brankár Veini Vehviläinen podpísal dvojročný vstupný kontrakt s Columbusom, ktorý ho draftoval v roku 2018 z celkového 173. miesta. Dvadsaťdvaročný Fín pôsobil v uplynulej sezóne vo fínskej Liige, kde mal v drese Kärpätu bilanciu 25-8-5 s 93,3% úspešnosťou zákrokov a priemerom 1,58 inkasovaného gólu na zápas. V play-off si čísla zlepšil na 93,9% úspešnosť zákrokov a priemer 1,47 inkasovaného gólu na zápas. Následne reprezentoval aj svoju vlasť na majstrovstvách sveta, hoci odchytal len jeden zápas.
01. 06. 2019 - Krídelník Lukáš Sedlák sa rozhodol, že svoje ďalšie kroky nasmeruje do KHL a podpísal zmluvu s tímom Traktor Čeľabinsk. Dvadsaťšesťročný Čech má za sebou ročník, v ktorom odohral 47 zápasov so ziskom štyroch gólov a dvoch asistencií. V druhej sezóne po sebe klesla jeho priestor na ľade a v priemere odohral len deväť minút na zápas. NHL opúšťa so ziskom 27 bodov (15+12) v 162 stretnutiach.

Aktuálne v diskusii


Vújtek (03.10.2016 - 08:14:40):
môze byt Brigant nie, napr. Jakubech áno ... ale vzdy si to Hapal logicky obháji a hned sa k tomu aj musel v médiach vyjadrovat zatial čo Ernie by musel vzdy obhajovat tak 1/4 zostavy minimálne a ked sa ho na to niekto z tých pár novinárov opýta tak ešte sa cíti podráždený, akoby nemali ani právo.... na druhu stranu aspon sa nám tu kazdý rok stará o hlavnu tému. Fakt sa teším uz o mesiac na turnaj do Norska koho zoberie. :-D

peto10 (03.10.2016 - 01:29:04):
Ale páni už dosť!!! Toto je téma o MSJ a nie o futbale, našej lige alebo o projekte. O tom môžte diskutovať v príslušných témach. Toto je téma čisto o nomináciách a o samotných majstrovstvách.

Slováci v tíme

V súčasnosti v tíme nepôsobí slovenský hráč. V minulosti obliekal dres Blue Jackets Andrej Nedorost, Radoslav Suchý, Milan Jurčina, Marián Gáborík a Marko Daňo.

Reklama

O tíme v kocke

Columbus Blue Jackets

Vznik: 2000
Aréna: Nationwide Arena (kapacita: 18 136)
Adresa: Nationwide Arena, 200 W.Nationwide Blvd., Columbus, Ohio 43215
Oficiálny web: www.bluejackets.com
Farma(AHL): Springfield Falcons
Najväčšie úspechy: účasť v play-off (2009)
Vyradené čísla: 99 (W.Gretzky)
Slováci v tíme: Andrej Nedorost, Radoslav Suchý, Milan Jurčina, Marián Gáborík, Marko Daňo