SlovakNHL.sk

O tíme

Tím bol založený v roku 1924 a momentálne hráva svoje domáce zápasy v hale TD Garden, do ktorej sa na stretnutia NHL zmestí 17 565 divákov. Klub má vyradené čísla 2 (E.Shore), 3 (L.Hitchman), 4 (B.Orr), 5 (A.Clapper), 7 (P.Esposito), 8 (C.Neely), 9 (J.Bucyk), 15 (M.Schmidt), 16 (R.Middleton), 24 (T.O'Reilly), 77 (R.Bourque), 99 (W.Gretzky) a medzi jeho najvýznamejšie úspechy patrí 6x Stanley Cup (1929, 1939, 1941, 1970, 1972, 2011). Farmárskym tímom je klub Providence Bruins. Počas existencie organizácie hrávali v prvom tíme aj Slováci, konkrétne Jozef Stumpel, Milan Jurina, Zdeno Chra, Miroslav atan, Andrej Meszro, Peter Cehlrik.
Tm Boston Bruins je jednm z najstarch profesionlnych hokejovch tmov na svete. Klub, sdliaci v meste Boston v americkom tte Massachusetts, bol zaloen u v roku 1924 a je lenom NHL od vzniku sae, priom je vbec prvm americkm mustvom v tejto prestnej lige.

Klub zaloil Charles Adams, ktor si hokej zamiloval po tom, o v roku 1924 videl finle Stanley Cupu medzi vazom NHL Montrealom Canadiens a vazom WCHL Calgary Tigers. Adams sa rozhodol poiada vedenie NHL o vstup do ligy, ktor sa stal realitou 1. novembra 1924.

Adamsovm prvm krokom bolo najatia Arta Rossa do pozcie generlneho manara. Ross vymyslel tmu meno i klubov farby, ktormi sa stali hned a lt. Za nzov tmu zvolil Bruins, o je star anglick pomenovanie pre medvea.

V roku 1924 do ligy okrem Bostonu vstpil aj klub Montreal Marrons, ktor sa stal sperom Bruins v ich prvom zpase v histrii NHL. Bruins v Boston Arne zvazili 2:1, no po prvej sezne skonili s bilanciou 6-24-0 na poslednom mieste tabuky.

V tretej sezne dostal Ross do tmu niekoko hviezd z WHL, vrtane prvej klubovej superhviezdy, obrancu Eddieho Shora. Na hre mustva sa to ihne prejavilo a klub sa po prvkrt dostal do finle Stanley Cupu, v ktorom Bruins prehrali s Ottawou Senators.

Klub od sezny 1928/29 hrval v novej hale Boston Garden a v roku 1929 sa mu podarilo zska svoj prv Stanley Cup, ke vo finle zdolal al americk tm New York Rangers. Bostonu sa darilo aj v alej sezne, no najlep tm po zkladnej asti vo finle Stanley Cupu podahol Montrealu Canadiens a Stanley Cup nezskal.

V 30. rokoch 20. storoia hrvali za klub tak hri ako Shore, Thompson, Clapper, Siebert a Weiland. Klub patril medzi elitu a pkrt viedol tabuku sae. V roku 1939 zskal svoj druh Stanley Cup. Op tomu predchdzala zmena v klube, tentokrt zmena farieb na sasn iernu a zlat.

O dva roky neskr zaval klub famzny ronk, ke prehral len 8 stretnut zkladnej asti. Tm dominoval aj v play-off, ktor zakonil ziskom tretieho Stanley Cupu, poslednho na alch 29 rokov.

Druh svetov vojna ovplyvnila Boston viac ako in tmy. Niektor hri strvili svoje najlepie roky v armde a v tme zostali za hviezdy len starnci Clapper a Busher Jackson. V roku 1943 bola liga zen na 6 tmov a vzila z toho ra, ktor sa dnes nazva Original Six.

V 50. rokoch sa syn Charlesa Adamsa Weston dostal do finannch problmov a v roku 1951 bol nten klub a halu preda Walterovi A. Brownovi, ktor vlastnil aj klub NBA Boston Celtics.

Aj napriek tomu, e v alch rokoch boli aj viacer nznaky spechu 3x as vo finle, klub sa od roku 1947 do roku 1967 trpil a zaznamenal len 4 sezny s vaznou bilanciou.

V roku 1954 sa Bruins stali prvm tmom v histrii, ktor na pravu adu pouil robu Zamboni, ktor je dnes nepostrdatenou sasou kadho hokejovho tmu. Bolo to aj preto, e vynlezca Frank Zamboni skal jeho vynlez priamo v Boston Garden.

18. janura 1958 sa Boston postaral o al mnik, ke v jeho zostave odohral zpas Willie ORee, prv ernoch v NHL, ktor za Bruins odohral celkovo 45 zpasov s bilanciou 6 glov a 10 asistenci.

Weston Adams v roku 1964 kpil nasp Bruins po tom, o Brown zomrel, a za cie si dal prebudova tm. Do klubu prilkal legendrneho Bobbyho Orra, ktor je povaovan za najlepieho hokejistu v histrii.

Okrem toho tm zskal z Chicaga Phila Esposita, Kena Hodga a Freda Stanfielda. Od tej doby sa Bruins stali jednm z najlepch tmov sae a v roku 1970 vyhrali svoj tvrt Stanley Cup, ke vo finle zdolali St. Louis v tyroch zpasoch. O rok neskr sa klubu nepodarilo cenn trofej obhji, no o al rok sa fanikovia Bostonu teili op.

V 80. rokoch sa Bruins zakadm prebojovali do play-off, ale k Stanley Cupu sa vrazne nepriblili. V klube vak objavili nov hviezdu obrancu Raya Bourqua. Najbliie k Stanley Cupu bol tm v roku 1988, v ktorom Bruins vo finle podahli Edmontonu v piatich zpasoch.

V sezne 1991/92 zail svoj debut v NHL Jozef Stmpel, ktor sa stal prvm slovenskm hokejistom v tme Boston Bruins. V roku 1997 tm nepostpil do play-off po dlhch 30 rokoch.

V roku 1995 sa klub rozlil s Boston Garden a od novej sezny hrval v sasnej TD Garden, ktor sa vtedy volala FleerCenter.

V 21. storo sa Bruins a do lock-outu darilo postupova do vyraovacch bojov, no v sezne 2005/06, kedy sa zaviedol rozpotov strop, sa im to nepodarilo. A nastal as na zmenu.

Nov generlny manar Peter Chiarelli podpsal zmluvu so Zdenom Chrom, ktor sa stal novm kapitnom Bruins ako vbec prv Eurpan. V sezne 2006/07 sa tmu nedarilo a skonil na poslednom mieste v divzii.

alie roky vak boli in a klub sa stal jednm z najlepch tmov v NHL. Po sezne 2008/09, v ktorej Bruins skonili na prvom mieste v tabuke Vchodnej konferencie, sa lenovia Bruins stali hviezdami vronch ocenen, ke zskali a tyri individulne trofeje Norris Trophy (Chra), Vezina Trophy (Tim Thomas), Jennings Trophy (Tim Thomas, Manny Fernandez) a Jack Adams Award (Claude Julien).

Po 39 rokoch sa Boston dokal Stanley Cupu v sezne 2010/11, kedy sa do finle prebojoval cez Montreal, Philadelphiu a Tampu Bay. Tm vak elil vazovi Prezidentovej Trofeje, Vacouveru Canucks. Napokon vak Bruins vyhrali v siedmom rozhodujcom zpase 4:0 a Zdeno Chra mohol ako kapitn zdvihn nad hlavu pohr Lorda Stanleyho.
 

Posledný zápas

08. 05. 2021
BOS 
-
 NYR

4:5

(0:0,1:1, 3:4)

Nasledujúci zápas

WSH 
-
 BOS
15. 05. 2021 -

Novinky z tímu

08. 05. 2021 - Útočník Ondřej Kaše by sa mohol vrátiť do zostavy Bostonu v pondelkovom alebo utorkovom zápase. Tréner Bruce Cassidy povedal, že v sobotu hrať ešte nebude, no do konca základnej časti by si ešte mohol zahrať. Pripomeňme, že pre zranenie hornej časti tela nehral od 16. januára. V prvých dvoch dueloch sezóny nebodoval.
24. 04. 2021 - Slovenský brankár Jaroslav Halák sa v piatok vrátil do brány Bostonu po tom, čo si prešiel koronavírusom. V 42. minúte vystriedal Tuukku Raska a už o tri minúty neskôr vyberal puk z brány aj on. S kúskom šťastia by však zápas opúšťal bez inkasovaného gólu. Snažil sa totiž vyhodiť voľný puk, no svojou dravosťou mu situáciu skomplikoval Sam Reinhart, ktorý sa dostal k puku a poslal ho poľahky cez rozhodeného bratislavského rodáka. Ten nakoniec kryl štyri strely z piatich.

23. 04. 2021 - Slovenský brankár Jaroslav Halák si vo štvrtok obliekol zápasový dres Bostonu po prvýkrát od prekonania koronavírusu. Pri víťazstve 5:1 nad Bostonom kryl chrbát Jeremymu Swaymanovi. V piatok má plánovaný štart Tuukka Rask, ktorý dostal vo štvrtok voľno. V akcii sme nevideli slovenského útočníka Mariána Studeniča, ktorý bol pred štvrtkovým duelom New Jersey proti Pittsburghu zaradený do taxi zostavy. Predtým odohral prvých päť zápasov v NHL, z ktorých si odniesol gól, dva mínusové body a štyri trestné minúty. V priemere odohral 11 a pol minúty na zápas.

Aktuálne v diskusii


Vújtek (03.10.2016 - 08:14:40):
môze byt Brigant nie, napr. Jakubech áno ... ale vzdy si to Hapal logicky obháji a hned sa k tomu aj musel v médiach vyjadrovat zatial čo Ernie by musel vzdy obhajovat tak 1/4 zostavy minimálne a ked sa ho na to niekto z tých pár novinárov opýta tak ešte sa cíti podráždený, akoby nemali ani právo.... na druhu stranu aspon sa nám tu kazdý rok stará o hlavnu tému. Fakt sa teším uz o mesiac na turnaj do Norska koho zoberie. :-D

peto10 (03.10.2016 - 01:29:04):
Ale páni už dosť!!! Toto je téma o MSJ a nie o futbale, našej lige alebo o projekte. O tom môžte diskutovať v príslušných témach. Toto je téma čisto o nomináciách a o samotných majstrovstvách.

Slováci v tíme

charaZdeno
CHRA

obranca
#33, C

Reklama

O tíme v kocke

Boston Bruins

Vznik: 1924
Aréna: TD Garden (kapacita: 17 565)
Adresa: TD Garden, Suite 250, Boston, MA 02114
Oficiálny web: www.bostonbruins.com
Farma(AHL): Providence Bruins
Najväčšie úspechy: 6x Stanley Cup (1929, 1939, 1941, 1970, 1972, 2011)
Vyradené čísla: 2 (E.Shore), 3 (L.Hitchman), 4 (B.Orr), 5 (A.Clapper), 7 (P.Esposito), 8 (C.Neely), 9 (J.Bucyk), 15 (M.Schmidt), 16 (R.Middleton), 24 (T.O'Reilly), 77 (R.Bourque), 99 (W.Gretzky)
Slováci v tíme: Jozef Stumpel, Milan Jurina, Zdeno Chra, Miroslav atan, Andrej Meszro, Peter Cehlrik