SlovakNHL.sk

O tíme

Tím bol založený v roku 1924 a momentálne hráva svoje domáce zápasy v hale TD Garden, do ktorej sa na stretnutia NHL zmestí 17 565 divákov. Klub má vyradené čísla 2 (E.Shore), 3 (L.Hitchman), 4 (B.Orr), 5 (A.Clapper), 7 (P.Esposito), 8 (C.Neely), 9 (J.Bucyk), 15 (M.Schmidt), 16 (R.Middleton), 24 (T.O'Reilly), 77 (R.Bourque), 99 (W.Gretzky) a medzi jeho najvýznamejšie úspechy patrí 6x Stanley Cup (1929, 1939, 1941, 1970, 1972, 2011). Farmárskym tímom je klub Providence Bruins. Počas existencie organizácie hrávali v prvom tíme aj Slováci, konkrétne Jozef Stumpel, Milan Jurčina, Zdeno Chára, Miroslav Šatan, Andrej Meszároš, Peter Cehlárik.
Tím Boston Bruins je jedným z najstarších profesionálnych hokejových tímov na svete. Klub, sídliaci v meste Boston v americkom štáte Massachusetts, bol založený už v roku 1924 a je členom NHL od vzniku súťaže, pričom je vôbec prvým americkým mužstvom v tejto prestížnej lige.

Klub založil Charles Adams, ktorý si hokej zamiloval po tom, čo v roku 1924 videl finále Stanley Cupu medzi víťazom NHL Montrealom Canadiens a víťazom WCHL Calgary Tigers. Adams sa rozhodol požiadať vedenie NHL o vstup do ligy, ktorý sa stal realitou 1. novembra 1924.

Adamsovým prvým krokom bolo najatia Arta Rossa do pozície generálneho manažéra. Ross vymyslel tímu meno i klubové farby, ktorými sa stali hnedá a žltá. Za názov tímu zvolil „Bruins“, čo je staré anglické pomenovanie pre medveďa.

V roku 1924 do ligy okrem Bostonu vstúpil aj klub Montreal Marrons, ktorý sa stal súperom Bruins v ich prvom zápase v histórii NHL. Bruins v Boston Aréne zvíťazili 2:1, no po prvej sezóne skončili s bilanciou 6-24-0 na poslednom mieste tabuľky.

V tretej sezóne dostal Ross do tímu niekoľko hviezd z WHL, vrátane prvej klubovej superhviezdy, obrancu Eddieho Shora. Na hre mužstva sa to ihneď prejavilo a klub sa po prvýkrát dostal do finále Stanley Cupu, v ktorom Bruins prehrali s Ottawou Senators.

Klub od sezóny 1928/29 hrával v novej hale Boston Garden a v roku 1929 sa mu podarilo získať svoj prvý Stanley Cup, keď vo finále zdolal ďalší americký tím New York Rangers. Bostonu sa darilo aj v ďalšej sezóne, no najlepší tím po základnej časti vo finále Stanley Cupu podľahol Montrealu Canadiens a Stanley Cup nezískal.

V 30. rokoch 20. storočia hrávali za klub takí hráči ako Shore, Thompson, Clapper, Siebert a Weiland. Klub patril medzi elitu a päťkrát viedol tabuľku súťaže. V roku 1939 získal svoj druhý Stanley Cup. Opäť tomu predchádzala zmena v klube, tentokrát zmena farieb na súčasné čiernu a zlatú.

O dva roky neskôr zažíval klub famózny ročník, keď prehral len 8 stretnutí základnej časti. Tím dominoval aj v play-off, ktoré zakončil ziskom tretieho Stanley Cupu, posledného na ďalších 29 rokov.

Druhá svetová vojna ovplyvnila Boston viac ako iné tímy. Niektorí hráči strávili svoje najlepšie roky v armáde a v tíme zostali za hviezdy len starnúci Clapper a Busher Jackson. V roku 1943 bola liga zúžená na 6 tímov a vzišla z toho éra, ktorá sa dnes nazýva „Original Six“.

V 50. rokoch sa syn Charlesa Adamsa Weston dostal do finančných problémov a v roku 1951 bol nútený klub a halu predať Walterovi A. Brownovi, ktorý vlastnil aj klub NBA Boston Celtics.

Aj napriek tomu, že v ďalších rokoch boli aj viaceré náznaky úspechu – 3x účasť vo finále, klub sa od roku 1947 do roku 1967 trápil a zaznamenal len 4 sezóny s víťaznou bilanciou.

V roku 1954 sa Bruins stali prvým tímom v histórii, ktorý na úpravu ľadu použil roľbu Zamboni, ktorá je dnes nepostrádateľnou súčasťou každého hokejového tímu. Bolo to aj preto, že vynálezca Frank Zamboni skúšal jeho vynález priamo v Boston Garden.

18. januára 1958 sa Boston postaral o ďalší míľnik, keď v jeho zostave odohral zápas Willie O’Ree, prvý černoch v NHL, ktorý za Bruins odohral celkovo 45 zápasov s bilanciou 6 gólov a 10 asistencií.

Weston Adams v roku 1964 kúpil naspäť Bruins po tom, čo Brown zomrel, a za cieľ si dal prebudovať tím. Do klubu prilákal legendárneho Bobbyho Orra, ktorý je považovaný za najlepšieho hokejistu v histórii.

Okrem toho tím získal z Chicaga Phila Esposita, Kena Hodga a Freda Stanfielda. Od tej doby sa Bruins stali jedným z najlepších tímov súťaže a v roku 1970 vyhrali svoj štvrtý Stanley Cup, keď vo finále zdolali St. Louis v štyroch zápasoch. O rok neskôr sa klubu nepodarilo cennú trofej obhájiť, no o ďalší rok sa fanúšikovia Bostonu tešili opäť.

V 80. rokoch sa Bruins zakaždým prebojovali do play-off, ale k Stanley Cupu sa výrazne nepriblížili. V klube však objavili novú hviezdu – obrancu Raya Bourqua. Najbližšie k Stanley Cupu bol tím v roku 1988, v ktorom Bruins vo finále podľahli Edmontonu v piatich zápasoch.

V sezóne 1991/92 zažil svoj debut v NHL Jozef Stümpel, ktorý sa stal prvým slovenským hokejistom v tíme Boston Bruins. V roku 1997 tím nepostúpil do play-off po dlhých 30 rokoch.

V roku 1995 sa klub rozlúčil s Boston Garden a od novej sezóny hrával v súčasnej TD Garden, ktorá sa vtedy volala FleerCenter.

V 21. storočí sa Bruins až do lock-outu darilo postupovať do vyraďovacích bojov, no v sezóne 2005/06, kedy sa zaviedol rozpočtový strop, sa im to nepodarilo. A nastal čas na zmenu.

Nový generálny manažér Peter Chiarelli podpísal zmluvu so Zdenom Chárom, ktorý sa stal novým kapitánom Bruins ako vôbec prvý Európan. V sezóne 2006/07 sa tímu nedarilo a skončil na poslednom mieste v divízii.

Ďalšie roky však boli iné a klub sa stal jedným z najlepších tímov v NHL. Po sezóne 2008/09, v ktorej Bruins skončili na prvom mieste v tabuľke Východnej konferencie, sa členovia Bruins stali hviezdami výročných ocenení, keď získali až štyri individuálne trofeje – Norris Trophy (Chára), Vezina Trophy (Tim Thomas), Jennings Trophy (Tim Thomas, Manny Fernandez) a Jack Adams Award (Claude Julien).

Po 39 rokoch sa Boston dočkal Stanley Cupu v sezóne 2010/11, kedy sa do finále prebojoval cez Montreal, Philadelphiu a Tampu Bay. Tím však čelil víťazovi Prezidentovej Trofeje, Vacouveru Canucks. Napokon však Bruins vyhrali v siedmom rozhodujúcom zápase 4:0 a Zdeno Chára mohol ako kapitán zdvihnúť nad hlavu pohár Lorda Stanleyho.
 

Posledný zápas

10. 03. 2020
PHI 
-
 BOS

0:2

(0:0, 0:1 ,0:1)

Nasledujúci zápas

BUF 
-
 BOS
13. 03. 2020 -

Novinky z tímu

26. 03. 2020 - Spoločnosť Delaware North, ktorá vlastní a prevádzkuje bostonskú TD Garden, prepustí od 1. apríla na dočasnej báze až 68 pracovníkov haly a tímu Boston Bruins, pričom 82 ďalším zníži platy. Všetko ide o zamestnancov, ktorí pracujú na plný úväzok. Toto rozhodnutie je následkom „bezprecedentného vplyvu“ pandémie koronavírusu.
19. 03. 2020 - Kapitán Bostonu Zdeno Chára oslávil v stredu 43. narodeniny a verejne mu k nim zagratulovali aj spoluhráči. Taktiež mu odporúčali ideálny darček. Podľa Toreyho Kruga by to bol stroj na cvičenie, Brandon Carlo by mu venoval podpísaný dres. Kevan Miller, Connor Clifton, Jeremy Lauzon a Charlie McAvoy by mu tiež dali niečo, s čím by mohol cvičiť. John Moore mu pritom pri cvičení pogratuloval:


Tím pridal aj podobu Cháru v každej zo 14 sezón, ktoré strávil v Bostone. Takto nám starol:

12. 03. 2020 - Slovenský obranca Bostonu Zdeno Chára nevyrazil súperovi hokejku až do stratosféry nie len raz, ale rovno dvakrát počas tohto týždňa, naposledy v utorok proti Flyers. Dokedy mu to bude prechádzať? Pýtali sa v stredu v televízii Sportsnet. Justin Bourne si ho zobral do parády a vysvetlil, prečo mu to mohlo prejsť bez vylúčenia. Pod sekanie jeho konanie nespadá, ale poukázal na pravidlo, ktoré umožňuje rozhodcom vylúčiť na 2 minúty hráča, ktorý úmyselne súperovi vyhodí z moci hokejku. Tak prečo nebol Chára vylúčený? V skratke: „Je to také nezvyčajné, keď niekto takto vyrazí súperovi hokejku z držania, že to rozhodcovia neriešia.“

Aktuálne v diskusii


Vújtek (03.10.2016 - 08:14:40):
môze byt Brigant nie, napr. Jakubech áno ... ale vzdy si to Hapal logicky obháji a hned sa k tomu aj musel v médiach vyjadrovat zatial čo Ernie by musel vzdy obhajovat tak 1/4 zostavy minimálne a ked sa ho na to niekto z tých pár novinárov opýta tak ešte sa cíti podráždený, akoby nemali ani právo.... na druhu stranu aspon sa nám tu kazdý rok stará o hlavnu tému. Fakt sa teším uz o mesiac na turnaj do Norska koho zoberie. :-D

peto10 (03.10.2016 - 01:29:04):
Ale páni už dosť!!! Toto je téma o MSJ a nie o futbale, našej lige alebo o projekte. O tom môžte diskutovať v príslušných témach. Toto je téma čisto o nomináciách a o samotných majstrovstvách.

Slováci v tíme

charaZdeno
CHÁRA

obranca
#33, C

Reklama

O tíme v kocke

Boston Bruins

Vznik: 1924
Aréna: TD Garden (kapacita: 17 565)
Adresa: TD Garden, Suite 250, Boston, MA 02114
Oficiálny web: www.bostonbruins.com
Farma(AHL): Providence Bruins
Najväčšie úspechy: 6x Stanley Cup (1929, 1939, 1941, 1970, 1972, 2011)
Vyradené čísla: 2 (E.Shore), 3 (L.Hitchman), 4 (B.Orr), 5 (A.Clapper), 7 (P.Esposito), 8 (C.Neely), 9 (J.Bucyk), 15 (M.Schmidt), 16 (R.Middleton), 24 (T.O'Reilly), 77 (R.Bourque), 99 (W.Gretzky)
Slováci v tíme: Jozef Stumpel, Milan Jurčina, Zdeno Chára, Miroslav Šatan, Andrej Meszároš, Peter Cehlárik