SlovakNHL.sk

O tíme

Tím bol zaloĹžený v roku 1945 a momentálne hráva svoje domáce zápasy v hale Rogers Arena, do ktorej sa na stretnutia NHL zmestí 18 422 divákov. Klub má vyradené čísla 10 (P.Bure), 12 (S.Smyl), 16 (T.Linden), 19 (M.Näslund), 99 (W.Gretzky) a medzi jeho najvýznamejšie úspechy patrí 2x finále Stanley Cupu (1982, 1994). Farmárskym tímom je klub Manitoba Moose. Počas existencie organizácie hrávali v prvom tíme aj Slováci, konkrétne źubomír Vaic, Jozef Balej, Pavol Demitra, Mário Bližňák.
Profesionálny hokej sa vo Vancouveri hral takmer bez prerušenia už od roku 1911. Prvý miestny klub Vancouver Millionaires hral o Stanley Cup päkrát a získal ho v roku 1915. Po tom, čo sa Millionaires v roku 1926 rozpadli, Vancouver bol domovom len tímov z nižších líg.

Vancouver Canucks začal svoju existenciu už v roku 1945, kedy bol súčasou Pacific Coast Hockey League a od roku 1952 Western Hockey League.

Vancouver sa do NHL snažil dosta už v roku 1967, ale napokon sa mu to podarilo o tri roky neskôr, kedy liga dala klubu pozvánku za to, že sa nebude rieši súdne to, že v roku 1969 liga zakázala presahovanie tímu California Seals do kanadského mesta.

Skupina miestnych podnikatežov kúpila tím WHL Vancouver Canucks a presunula ho do National Hockey League. Popri Canucks do ligy vstúpili aj Sabres z Buffala.

Svoj prvý zápas odohral tím 9. októbra 1970 proti Los Angeles, v ktorom Barry Wilkins strelil prvý gól v klubovej histórii. Prvé víazstvo prišlo o dva dni neskôr, keď Canucks porazili klasický tím Toronto Maple Leafs 5:3.

Aj napriek tomu, že klub bol zo západného pobrežia, v prvých štyroch sezónach hrával v silnej Východnej divízii. Vo svojich úvodných sezónach sa do play-off nedokázal prebojova.

Prvá účas v play-off sa datuje v sezóne 1974/75, od ktorej bol tím súčasou Smythovej divízie. Klub vtedy zaznamenal prvýkrát víaznú bilanciu a skončil v tabužke na prvom mieste. V play-off klub nestačil v prvom kole na Montreal.

Aj v nasledujúcej sezóne sa dostal klub do play-off, no v ďalších dvoch ročníkoch sa mu to už nepodarilo. Nasledujúcich 16 rokov klub nezaznamenal víaznú bilanciu, ale v roku 1982 zažil prvý významný úspech vo vyraďovacích bojoch, keď sa po víazstvách nad Calgary, Los Angeles a Chicagom dostal až do finále. V ňom narazili na favorita NY Islanders, ktorý Canucks porazil v štyroch zápasoch. Finále však bolo prvým, v ktorom sa stretli tímy z dvoch opačných pobreží.

Po úspešnom ažení v roku 1982 prišlo hluché obdobie a klub sa do play-off dostal len štyrikrát za zvyšok dekády. V roku 1988 sa stal generálny manažérom Pat Quinn a tím začal opä napredova.

Tím vedený kapitánom Trevorom Lindenom, brankárom Kirkom McLeanom a útočníkom Pavlom Burem, vybojoval v rokoch 1992 a 1993 divízny titul a v roku 1994 sa opä prebojoval až do finále Stanley Cupu.

Tím do play-off vstupoval zo siedmeho miesta v Západnej konferencii a opä sa postaral o nečakaný úspech, keď zdolal postupne Calgary, Dallas, Toronto a dostal sa do finále, v ktorom čelil newyorským Rangers.

Finále bolo napínavé a o víazstve Rangers sa rozhodlo až v siedmom zápase. Canucks vyhrali prvý duel vďaka 52 zákrokom McLeana, prehrali nasledujúce tri zápasy, aby si dvoma výhrami vynútili siedmy duel. V siedmom dueli nechýbalo veža, aby Canucks odvrátili prehru 2:3. Šes minút pred koncom zápasu trafil tyčku Nathan LaFayette.

V nasledujúcich dvoch sezónach sa Vancouver dostal do play-off, ale rok 1994 už nedokázal zopakova. V sezóne 1996/97 sa zranil Pavel Bure a klub bez neho nedokázal postúpi do vyraďovacích bojov.

V ročníku 1999/2000 tímu nikto neveril, ale aj napriek tomu Canucks dokázali reálne bojova o play-off, ktoré im ušlo v predposlednom zápase základnej časti. V nasledujúcej sezóne, pod novým generálnym manažérom Brianom Burkom a trénerom Marcom Crawfordom, sa klubu podarilo zabezpeči účas v play-off.

V roku 2003 tím stanovoval nové klubové rekordy. Marcus Naslund nazbieral 104 bodov, Dan Cloutier vychytal 7 núl a klub sa dostal opä do play-off. Už podža očakávaní. Po ôsmich rokoch sa mu navyše podarilo vyhra sériu, keď v prvom kole zdolal St. Louis.

V sezóne po lock-oute boli Canucks pasovaní za jedného z favoritov na zisk Stanley Cupu. Tím však nesplnil očakávania a základnú čas ukončil až na deviatom mieste v Západnej konferencii. Neúspech si najviac vytrpel tréner Marc Carword, ktorého tím po sezóne okamžite vyhodil.

Po sezóne sa klubu podarilo získa Roberta Luonga z Floridy, ktorý bol z pohžadu Canucks jedným z najúspešnejších trejdov v klubovej histórii a spožahlivý Luongo sa neskôr stal aj kapitánom tímu.

V roku 2007 tím postúpil opä do play-off, keď získal titul v Severozápadnej divízii. V prvom kole si v siedmich zápasoch poradil s Dallasom, no v druhom kole nestačil na Anaheim.

14. apríla 2008 tím vyhodil generálneho manažéra Dave Nonisa a o devä dní neskôr za nového vymenoval Mika Gillisa, ktorý ako jeden z prvých ahov urobil to, že do klubu pritiahol slovenského útočníka Pavla Demitru.

Po tom ako klub opustil kapitán Markus Naslund, Gillis 30. septembra 2008 oznámil, že novým lídrom klubu bude Roberto Luongo, ktorý sa stal prvým brankárom s kapitánskym céčkom po Billovi Durnanovi, ktorý bol kapitánom Canadiens v roku 1947.
 

Posledný zápas

24. 03. 2021
VAN 
-
 WPG

1:5

(0:0, 0:3, 1:2)

Nasledujúci zápas

VAN 
-
 CGY
16. 05. 2021 -

Novinky z tĂ­mu

10. 04. 2021 - Tímový doktor Canucks Jim Brovard v piatok potvrdil, že žiaden hráč nie je zodpovedný za hromadnú nákazu koronavírusom. Potvrdil, že išlo o zmutovaný vírus a vyšetrovanie nezistilo žiadne porušenie protokolov. „Vieme, že jedna osoba išla na miesto, ktoré bolo povolené v rámci nariadení. Na tomto mieste sa následne našli ďalšie prípady nákazy. Dali sme mužstvu jasne najavo, že nikto za to nie je zodpovedný, okrem vírusu samotného,“ poznamenal.
09. 04. 2021 - Vyzerá to tak, že by sme mohli vidieť svetlo na konci tunela. Tím Vancouver Canucks nemal po prvýkrát od vypuknutia nákazy koronavírusom žiadneho hráča, ktorý by pribudol na covidovú listinu. Momentálne tak počet pozitívnych hráčov zostáva 21, k čomu treba pridať aj štyroch členov realizačného tímu. Všetci naďalej zostávajú v izolácii.
07. 04. 2021 - Krídelník Jake Virtanen sa v utorok stal osemnástym hráčom z aktívnej zostavy Vancouveru, ktorý sa ocitol na covidovej listine. Canucks zároveň liga medzitým odložila ďalšie dva zápasy – štvrtkový a sobotný proti Calgary. Celkovo tak už bolo odložených šesť zápasov a momentálne nie je známe, kedy sa hráči Vancouveru vrátia na ľad. Na covidovej listine sú aj Travis Boyd, Jalen Chatfield, Jayce Hawryluk, Nils Hoglander, Bo Horvat, Zack MacEwen, Marc Michaelis, Tyler Motte, Antoine Roussel, Brandon Sutter, Alex Edler, Quinn Hughes, Tyler Myers, Thatcher Demko a Braden Holtby.

AktuĂĄlne v diskusii


VĂşjtek (03.10.2016 - 08:14:40):
môze byt Brigant nie, napr. Jakubech áno ... ale vzdy si to Hapal logicky obháji a hned sa k tomu aj musel v médiach vyjadrovat zatial čo Ernie by musel vzdy obhajovat tak 1/4 zostavy minimálne a ked sa ho na to niekto z tých pár novinárov opýta tak ešte sa cíti podráždený, akoby nemali ani právo.... na druhu stranu aspon sa nám tu kazdý rok stará o hlavnu tému. Fakt sa teším uz o mesiac na turnaj do Norska koho zoberie. :-D

peto10 (03.10.2016 - 01:29:04):
Ale páni už dosť!!! Toto je téma o MSJ a nie o futbale, našej lige alebo o projekte. O tom môžte diskutovať v príslušných témach. Toto je téma čisto o nomináciách a o samotných majstrovstvách.

Slováci v tíme

V súčasnosti v tíme nepôsobí slovenský hráč. V minulosti obliekali dres Canucks źubomír Vaic, Jozef Balej, Pavol Demitra a Mário Bližňák.

Reklama

O tíme v kocke

Vancouver Canucks

Vznik: 1945
ArĂŠna: Rogers Arena (kapacita: 18 422)
Adresa: Rogers Arena, 800 Griffiths Way, Vancouver, BC V6B 6G1
OficiĂĄlny web: www.canucks.com
Farma(AHL): Manitoba Moose
Najväčšie Ăşspechy: 2x finále Stanley Cupu (1982, 1994)
VyradenĂŠ čísla: 10 (P.Bure), 12 (S.Smyl), 16 (T.Linden), 19 (M.Näslund), 99 (W.Gretzky)
SlovĂĄci v tĂ­me: źubomír Vaic, Jozef Balej, Pavol Demitra, Mário Bližňák