SlovakNHL.sk
Dnes je 21. 8. 2019, 12:01. Meniny má Jana.

Najnovšie články

Yzermanova prvá výmena v Detroite: Urobil ju s bývalým tímom
Publikované: 15. 08. 2019
Steve Yzerman urobil v stredu svoju prvú výmenu od nástupu do pozície generálneho manažéra tímu Detroit Red Wings. Jeho obchodným partnerom sa stal jeho niekdajší tím, Tampa Bay Lightning.

„Červené krídla“ vďaka nej vo svojich radoch privítajú útočníka Adama Erneho, ktorý ako obmedzený voľný hráč následne podpísal ročný kontrakt za 1,05 milióna amerických dolárov. „Blesky“ za neho získali voľbu v štvrtom kole draftu v roku 2020.

Dvadsaťštyriročný Erne odohral v minulej sezóne 65 zápasov, v ktorých zaznamenal 20 bodov za sedem gólov a 13 asistencií. V tíme bol tretí so 159 bodyčekmi. V troch dueloch play-off nebodoval.

Yzerman bol pritom, keď Lightning rodáka z amerického New Haven draftovali v roku 2013 z celkového 33. miesta. Erne odvtedy odohral v NHL 114 zápasov, v ktorých strelil 13 gólov a pridal 14 asistencií.
Čo by sa stalo, ak by sa Gretzky pripojil k Detroitu?
Publikované: 12. 08. 2019
Koncom minulého týždňa sa pripomínalo 31. výročie výmeny, ktorá ukázala, že v NHL nemá miesto garantované ani najväčšia hviezda. Edmonton 9. augusta 1988 vymenil Waynea Gretzkyho. Išiel do Los Angeles, ale bola šanca, že by mohol zakotviť v Detroite. Ako by to ovplyvnilo osud Red Wings?

Red Wings boli jedným z dvoch tímov, do ktorých mohol byť legendárny útočník reálne vymenený. Kings ho nakoniec získali spolu s Mikeom Krushelnyskim a Martym McSorleym za Jimmyho Carsona, Martina Gelinasa, voľby v prvých kolách draftov 1989, 1991 a 1993, ako aj 15 miliónov amerických dolárov, ktoré mali pomôcť neľahkej ekonomickej situácii Oilers.

Tony Wolak sa však zaoberal otázkou, čo by sa stalo, ak by boj o Gretzkyho vyhral Detroit. V prvom rade by sa muselo zistiť, akí hráči by za neho mohli odísť. V tom čase boli ekvivalentmi Carsona a Gelinasa hráči, ako Adam Oates, Petr Klíma a Joe Murphy. Oates a Klíma mali za sebou skvelú sériu v play-off proti Oilers a Murphy bol niekdajšou draftovou jednotkou, ktorá v sebe mala stále veľký potenciál. Vybrať niekoho z týchto hráčov by pre Red Wings nebolo zlé, pretože nakoniec títo hráči klub aj tak opustili.

Kľúčovú úlohu však zohrávali vo výmene draftové voľby, pričom Detroit svoje prvé voľby v rokoch 1989, 1991 a 1993 využil na Mikea Sillingera, Martina Lapointeho a Andersa Erikssona. Prvý menovaný nemal na osud tímu veľký vplyv, ale zvyšní dvaja áno – Lapointe strieľal kľúčové góly v ceste za titulmi v rokoch 1997 a 1998, Eriksson bol kľúčovým artiklom pri akvizícii Chrisa Cheliosa, ktorý zase pomohol k Stanleyho pohárom v rokoch 2002 a 2008.

Gretzkyho prítomnosť v Detroite by však mala aj ďalší vplyv na draft. Tím si v roku 1989 vybral okrem Sillingera aj Boba Boughnera, Nicklasa Lidströma, Sergeja Fiodorova, Dallasa Drakea a Vladimira Konstantinova. S Gretzkym v zostave by však mal lepšou bilanciu a nemusel by byť v pozícii, ktorá by mu umožnila vybrať si týchto hráčov, ktorí sa stali dôležitými v cestách za Stanleyho pohármi. V ďalších rokoch to mohlo ovplyvniť výbery Keitha Primeaua, Slavu Kozlov, Chrisa Osgooda, Darrena McCartyho či Tomasa Holmströma.

Wolak tiež poukazuje na vplyv na kapitána Stevea Yzermana. Bol tvárou organizácie, no po príchode Gretzkyho by musel hrať druhé husle. To by buď ovplyvnilo jeho ďalší rozvoj alebo viedlo k túžbe po odchode.

Je nepopierateľné, že veľký vplyv na úspechy Red Wings i Yzermana samotného mal aj legendárny tréner Scotty Bowman. A ten by nemusel do „Hokejového mesta“ nikdy prísť, ak by sa Red Wings s Gretzkym v zostave darilo lepšie. Vtedy by mohol Jacques Demers vydržať na lavičke o niekoľko rokov dlhšie.

„Hoci by bolo skvelé mať Gretzkyho v drese Red Wings, výsledné udalosti by nemuseli prekonať to, ako sa nakoniec vyvinula história. Okamžité a krátkodobé úspechy s Gretzky v zostave by viac ako pravdepodobne zabránili Red Wings rozvinúť dlhodobý udržateľný úspech cez excelentné draftové triedy. Detroit si šiel svojou vlastnou cestou a získal od roku 1988 štyri Stanleyho poháre, čo bolo viac, ako získal ktorýkoľvek iný tím v tom časovom období, a o štyri viac, ako získal Gretzky od odchodu z Edmontonu,“ poznamenal Wolak.
Bude mať Detroit nového kapitána? Larkin je pripravený
Publikované: 08. 08. 2019
Po odchode Henrika Zetterberga sa tím Detroit Red Wings rozhodol, že v sezóne 2018/19 nebude mať kapitána. Mladý útočník Dylan Larkin v nej však ukázal, že by pozíciu lídra zvládol. Mohol by nosiť na drese „C“ už v sezóne nadchádzajúcej?

„Cítim sa na to pripravený,“ povedal Larkin pre TSN. „Je to však niečo, na čo sa nemôžem koncentrovať. Nemôžem kvôli tomu nespávať, nemôžem to ovplyvniť. Pokúsim sa byť sám sebou a hrať hru, ktorú milujem, s veľkou vášňou. Každý v NHL bol v určitom bode kariéry lídrom. Ja som mal šťastie, že sme mali veľa skvelých lídrov, čo mi vzalo z pliec veľa tlaku.“

Larkin, ktorý vyrastal v Michigane ako fanúšik Red Wings, vstúpi do svojej piatej sezóny v lige. V tej minulej si vytvoril kariérne maximá so 73 bodmi, 32 gólmi a priemerným časom tráveným na ľade, ktorým atakoval 22 minút na zápas (21:51).

„Myslím si, že som v minulej sezóne urobil veľký krok vpred. Pokročil som v mojej hre, zlepšil som sa v defenzíve a myslím si, že som nabral aj veľa sebavedomia. Ešte stále sa potrebujem viac zlepšiť v obrannom pásme a byť ešte produktívnejší,“ poznamenal útočník, ktorý sa toho v predošlých rokoch snažil veľa pochytať aj od samotného Zetterberga. „Bol najlepším kapitánom, pod akým som kedy hral.“

Dvadsaťtriročný Američan, ktorý mal v minulej sezóne spolu s Niklasom Kronwallom, Justinom Abdelkaderom a Fransom Nielsenom na drese „A“, chápe význam kapitánstva v jednom z najtradičnejších tímov NHL, ale nelipne na ňom.

„Písmeno je písmeno, ale znamenalo by pre mňa veľa, ak by som bol kapitánom takej organizácie, akou je Detroit Red Wings. Ak sa to stane, tak sa to stane. Ak nie, stále budem hrať pre Red Wings, stále budem hrať v NHL a budem sa snažiť hrať čo najlepšie,“ dodal Larkin.
Ako vyzerajú dnes? Detroit Red Wings
Publikované: 19. 07. 2019
Je leto, máme po drafte i po otvorení hráčskeho trhu. Niektorí hráči stále čakajú na zmluvy, ale najväčší ruch už máme za sebou. Preto sa pomaly môžeme pozrieť na to, ako vyzerajú jednotlivé tímy po doterajších transakciách. Na rade je Detroit.

logo Detroit Red Wings

Detroit v minulej sezóne po tretíkrát po sebe nepostúpil do play-off. V Atlantickej divízii obsadil siedme miesto s bilanciou 32-40-10, ktorá bola tretia najhoršia vo Východnej konferencii.

Od výmeny Tomáša Tatara v roku 2018 za tím nehral žiaden Slovák a po návrate Patrika Rybára do Európy momentálne žiaden nepôsobí ani v systéme. Tím má momentálne využitých 45 miest z 50 na zmluvy, pričom v základe je písaných 21 hráčov.

Red Wings v lete neurobili trénerskú zmenu, ale ku (generačnej) výmene došlo na pozícii generálneho manažéra. Kena Hollanda nahradil Steve Yzerman, ktorý do „Hokejového mesta“ priniesol dávku novej nádeje. Veľa zmien nerobil a trpezlivo čaká na vypršanie niekoľkých problematických kontraktov. Medzitým sa všetko koncentruje na budúcnosť a opäť bude zaujímavé sledovať, kam sa posunuli mladíci. Aj cez bohatý draft sa pokúsili nájsť nové hviezdy do budúcna. V súčasnosti tímu chýba práve viac rozdielových hráčov. Yzerman by ešte niekoho doplnkového mohol získať do obrany alebo na krídlo, pretože mu to rozpočet umožňuje. Stále sa však čaká na rozhodnutie Niklasa Kronwalla, ktorý ešte vlani hrával zhruba 20 minút na zápas.

Voľby na drafte

Draftovou jednotkou Red Wings sa stal nemecký obranca Moritz Seider vybraný z celkového šiesteho miesta. Tím do systému získal veľa nádejí a ďalšími voľbami boli fínsky obranca Antti Tuomisto (35.), americký útočník Robert Mastrosimone (54.), švédsky obranca Albert Johansson (60.), švédsky útočník Albin Grewe (66.), kanadský útočník Ethan Phillips (97.), americký obranca Cooper Moore (128.), švédsky útočník Elmer Söderblom (159.), švédsky obranca Gustav Berglund (177.), ruský útočník Kirill Tyutyayev (190.) a kanadský brankár Carter Gylander (191.).

Hráčske príchody

Nový generálny manažér podpísal ešte v máji zmluvu s obrancom Oliwerom Kaskim, ktorý prichádza z Fínska. Ako voľní hráči do tímu v júli prišli aj brankár Calvin Pickard, obranca Patrik Nemeth a útočník Valtteri Filppula, ktorému Detroit v minulosti otvoril dvere do NHL.

Hráčske odchody

Z detroitskej organizácie sa pre podobný krok ako Patrik Rybár rozhodli aj brankár Harri Säteri a obrancovia Jake Chelios a Libor Šulák – zamierili na „starý kontinent“. V zámorí zostali ďalší dvaja voľní hráči na odchode – útočníci Martin Frk a Luke Witkowski. Thomas Vanek a Niklas Kronwall sú stále bez zmluvy.

Aktuálna zostava a platový rozpočet

V súčasnosti má tím z Michiganu k dispozícii zhruba 5,3 milióna amerických dolárov aj vďaka vykúpeniam zo zmlúv (Weiss, Ouellet) či hráčom, ktorí už neoficiálne s hokejom skončili (Zetterberg, Franzen). Obmedzenými voľnými hráčmi sú pritom len dvaja hráči zo systému – útočník Dominic Turgeon a brankár Patrik Rybár, ktorý však bude v novej sezóne chytať vo Fínsku. V budúcom roku by sa neobmedzenými voľnými hráčmi mohli stať brankár Jimmy Howard a obrancovia Mike Green, Jonathan Ericsson a Trevor Daley, ako aj traja útočníci zo systému (Turner Elson, Matt Puempel, Chris Terry).

Využitie platového rozpočtu (69,6 mil. USD*):
Ú O B
* - odpočítané vykúpenia Weissa a Ouelleta zo zmlúv (1,88 mil. $) a Zetterberg s Franzenom (10,04 mil. $)

Aktuálnu zostavu Red Wings tvorí 12 útočníkov, ktorí si vyžiadajú dokopy zhruba 34,6 milióna amerických dolárov. Najlepšie plateným útočníkom i hráčom tímu je Dylan Larkin s „cap-hitom“ 6,1 milióna amerických dolárov. Michaela Rasmussena môže tím poslať na „farmu“ priamo a boj o zotrvanie čaká aj Jevgenija Svečnikova. Konkurenciou im budú Christoffer Ehn a Taro Hirose, ktorí figurujú aj v predpokladaných útokoch Nicholasa J. Cotsoniku:

Tyler Bertuzzi - Dylan Larkin - Anthony Mantha
Andreas Athanasiou - Valtteri Filppula - Taro Hirose
Justin Abdelkader - Luke Glendening - Darren Helm
Jacob de La Rose - Frans Nielsen - Christoffer Ehn

V obrane je momentálne vedených šesť hráčov zaťažujúcich rozpočet sumou takmer 22 miliónov amerických dolárov. Najviac z čiastky ukrojí Mike Green, ktorý má „cap-hit“ 5,375 milióna amerických dolárov. Do predpokladaných párov sa pravdepodobne nezmestí Trevor Daley a na šancu čaká Filip Hronek, ktorého Cotsonika zaradil do prvého páru:

Danny DeKeyser - Filip Hronek
Patrik Nemeth - Mike Green
Jonathan Ericsson - Madison Bowey

Detroit má pod jednocestnou zmluvu troch brankárov, ktorí spolu zaťažujú rozpočet sumou 7,75 milióna amerických dolárov. Jednotka, Jimmy Howard, má „cap-hit“ 4 milióny dolárov. Minuloročná dvojka, trojmiliónový Jonathan Bernier, bude mať v kempe konkurenciu v podobe Calvina Pickarda.

Silnejšie alebo slabšie? Ako vyzerá tento tím dnes?
Svoj názor môžete vyjadriť v komentároch.
Detroit si upísal nemeckého obrancu, ktorým na drafte prekvapil
Publikované: 15. 07. 2019
Obranca Moritz Seider v nedeľu podpísal trojročnú nováčikovskú zmluvu s tímom Detroit Red Wings, ktorý z neho na tohtoročnom drafte urobil aj trochu nečakane celkovú šestku.

Osemnásťročný nemecký rodák bol druhým Európanom, ktorý bol tento rok draftovaný. Pred ním bol vybraný len fínsky krídelník Kaapo Kakko, ktorého si z druhého miesta vybrali Rangers.

„Bolo to pre mňa skutočne prekvapujúce. Každý v Nemecku bol šťastný a pre mňa to bolo vzrušujúce. Teraz som však už tu a nemusím sa pozerať dozadu. Môžem sa pozerať na zvyšok mojej kariéry. Bude to zábava,“ poznamenal Seider počas rozvojového kempu.

Seider, ktorý je prvým nemeckým obrancom draftovaným v prvom kole, hral v minulej sezóne v nemeckej DEL, kde čelil starším a skúsenejším hráčom. V 29 zápasoch v drese Mannheimu si pripísal dva góly a štyri asistencie. V máji reprezentoval Nemecko na majstrovstvách sveta, na ktorých vsietil dva góly.

„Vyzerá ako hráč, ktorý môže byť obrancom do prvej štvorky a ktorý vám pomôže vyhrávať zápasy. Stane sa obrancom pre prvý pár? Uvidíme. To všetko príde časom. My sme potrebovali veľkého, efektívneho, rozumného obrancu a on ním je,“ skonštatoval tréner Detroitu Jeff Blashill.
 

Posledný zápas

06. 04. 2019
DET 
-
 BUF

1:7

(1:2, 0:3, 0:2)

Nasledujúci zápas

NSH 
-
 DET
05. 10. 2019 -
Stiahni si e-knihu!
PRIDAJ SA!

Novinky z tímu

27. 07. 2019 - Center Dominic Turgeon podpísal ako obmedzený voľný hráč novú jednoročnú dvojcestnú zmluvu s Detroitom. Na úrovní NHL zarobí 750 000 amerických dolárov, v AHL 80 000 amerických dolárov. Dvadsaťtriročný Kanaďan odohral v minulej sezóne štyri zápasy NHL bez zisku bodu. Za Grand Rapids (AHL) absolvoval ďalších 72 zápasov so ziskom šiestich gólov a 14 asistencií.
18. 07. 2019 - Tím Detroit Red Wings a obranca Joe Hiscketts sa v stredu dohodli na novej dvojročnej zmluve. Dvadsaťtriročný Kanaďan si za Red Wings zahral v minulej sezóne 11 zápasov. Ďalších 64 odohral za Grand Rapids v AHL, v ktorej nazbieral 27 bodov. V NHL doteraz absolvoval spolu 16 stretnutí so ziskom troch asistencií.
05. 06. 2019 - Obranca Libor Šulák má za sebou prvú plnú sezónu v Severnej Amerike. Dvadsaťpäťročný Čech sa po nej rozhodol pre návrat do Európy – dohodol sa na zmluve s tímom Severstaľ Čerepovec z KHL. Šulák strávil väčšinu ročníka v nižšej AHL, kde v drese Grand Rapids absolvoval 61 zápasov so ziskom 14 bodov (5+9). Dostal však aj šancu debutovať v NHL. Za Red Wings absolvoval šesť bezbodových duelov.

Aktuálne v diskusii


Vújtek (03.10.2016 - 08:14:40):
môze byt Brigant nie, napr. Jakubech áno ... ale vzdy si to Hapal logicky obháji a hned sa k tomu aj musel v médiach vyjadrovat zatial čo Ernie by musel vzdy obhajovat tak 1/4 zostavy minimálne a ked sa ho na to niekto z tých pár novinárov opýta tak ešte sa cíti podráždený, akoby nemali ani právo.... na druhu stranu aspon sa nám tu kazdý rok stará o hlavnu tému. Fakt sa teším uz o mesiac na turnaj do Norska koho zoberie. :-D

peto10 (03.10.2016 - 01:29:04):
Ale páni už dosť!!! Toto je téma o MSJ a nie o futbale, našej lige alebo o projekte. O tom môžte diskutovať v príslušných témach. Toto je téma čisto o nomináciách a o samotných majstrovstvách.

Slováci v tíme

Žiaden Slovák. V minulosti za Detroit hrali Miroslav Ihnačák, Tomáš Kopecký, Marián Hossa, Tomáš Tatar, Tomáš Jurčo.

Reklama

O tíme v kocke

Detroit Red Wings

Vznik: 1926
Aréna: Little Caesars Arena (kapacita: 20 000)
Adresa: Joe Louis Arena, 600 Civil Center Drive, Detroit, MI 48226
Oficiálny web: www.detroitredwings.com
Farma(AHL): Grand Rapids Griffins
Najväčšie úspechy: 11x Stanley Cup (1936, 1937, 1943, 1950, 1952, 1954, 1955, 1997, 1998, 2002, 2008)
Vyradené čísla: 1 (T.Sawchuk), 7 (T. Lindsay), 9 (G.Howe), 10 (A.Delvecchio), 12 (S.Abel), 19 (S.Yzerman), 99 (W.Gretzky)
Slováci v tíme: Miroslav Ihnačák, Tomáš Kopecký, Marián Hossa, Tomáš Tatar, Tomáš Jurčo