SlovakNHL.sk

O tíme

Tím bol založený v roku 1970 a momentálne hráva svoje domáce zápasy v hale KeyBank Center, do ktorej sa na stretnutia NHL zmestí 18 690 divákov. Klub má vyradené čísla 2 (T.Horton), 7 (R.Martin), 11 (G.Perreault), 14 (R.Robert), 16 (P.LaFontaine), 18 (D.Gare), 39 (D.Hašek), 99 (W.Gretzky) a medzi jeho najvýznamejšie úspechy patrí 2x finále Stanley Cupu (1975, 1999). Farmárskym tímom je klub Portland Pirates. Počas existencie organizácie hrávali v prvom tíme aj Slováci, konkrétne Miroslav Šatan, Milan Bartovič, Radoslav Hecl, Andrej Sekera.
Tím Buffalo Sabres vznikol v roku 1970 a do NHL sa pripojil spolu s tímom Vancouver Canucks v sezóne 1970/71. Prvými vlastníkmi boli Saymour Knox III a Northrup Knox, potomkovia prominentnej newyorkskej rodiny.

Buffalo bolo dlho horúcim kandidátom na vstup do NHL a hokej bol v meste populárny. Niekoľko rokov bol jedným z pilierov AHL tím Buffalo Bisons, ktorý vo svojej poslednej sezóne získal aj Calder Cup.

Klub sa aj z toho dôvodu chcel vyhnúť pomenovaniu „Bisons“ a preto Knoxovci vyhlásili verejnú súťaž, z ktorej víťazne vzišlo pomenovanie „Sabres“, pretože Knoxovci cítili, že šabľa je zbraň vhodná pre lídrov a hodí sa na vyjadrenie silného útoku i obrany.

Sabres odohrali niekoľko úvodných sezón v hale Buffalo Memorial Auditorium. Na drafte si klub vybral Gilberta Perreaulta, ktorý sa hneď v prvej sezóne stal nováčikom roka. Napriek jeho hviezdnym výkonom sa však Buffalu nepodarilo prebojovať do play-off.

V druhej sezóne vznikla v tíme formácia známa pod prezývkou „The French Connection“ (Francúzske prepojenie), ktorá spojovala Perreaulta, Ricka Martina a Reneho Roberta. Jedna z najlepších formácii sedemdesiatych rokov pomohla Buffalu prebojovať sa po prvýkrát do play-off v ročníku 1972/73. V prvom kole Sabres podľahli v šiestich zápasoch Montrealu, no domáci fanúšikovia ich ocenili skandovaním „Vďaka Sabres! Vďaka Sabres!“.

V roku 1974 tím v play-off opäť chýbal, no v nasledujúcej sezóne zaznamenal v lige najlepšiu bilanciu a v play-off sa po prvýkrát prebojoval do finále, v ktorom čelil Philadelphii. Sériu ovplyvnilo aj nezvyčajné teplo, ktoré v máji v Buffale zavládlo a zápasy sa hrali v hmle. Z titulu sa nakoniec tešili Flyers.

Buffalu sa darilo v nasledujúcich rokoch postupovať do play-off, ale dlho sa im nedarilo dostať až do finále. Tak tomu nebolo ani v roku 1980, kedy klub dominoval vo svojej konferencii a ako prvý tím porazil olympijský výber Sovietskeho zväzu.

Sezóna 1995/96 bola poslednou, ktorú Sabres odohrali v hale Buffalo Memorial Auditorium. Sezóna však nebola príliš vydarené a klesla aj návštevnosť, ktorá s priemernou hodnotou 13 000 bola štvrtá najslabšia v klubovej histórii.

V novej hale, vtedy nazvanej Marine Midland Arena, Sabres odohrali prvú sezónu tak dobre, že sa stali divíznymi šampiónmi, tréner Ted Nolan získal Jack Adams Trophy, Dominik Hašek Hart Memorial Trophy a Vezina Trophy, Michael Peca Frank Selke Trophy a generálny manažér John Muckler sa stal najlepším manažérom roka. V play-off sa však tímu nepodarilo postúpiť ďalej ako do druhého kola.

V roku 1996 zomrel Seymour Knox a jeho brat Northrop sa rozhodol klub predať Johnovi Rigasovi. Klub urobil zmeny vo vedení a novým manažérom sa stal Darcy Rigier a trénerom Lindy Ruff. Klub zmenil aj svoje logá a dresy. V sezóne to klub vďaka výkonom Hašeka, Pecu, Donalda Audetta a Miroslava Šatana dotiahol až do konferenčného finále, v ktorom Buffalo podľahlo Washingtonu.

Klub zažíval svoje najúspešnejšie obdobie, ktoré korunoval účasťou vo finále Stanley Cupu v roku 1999. Stanley Cup vtedy získal Dallas, no finále sa stalo známe hlavne tým, že o jeho triumfe rozhodol neregulárny gól Bretta Hulla v šiestom zápase.

Nasledujúca sezóna skončila sklamaním. Tím sa trápil v základnej časti, ale účasť v play-off si dokázal vybojovať. V prvom kole však Sabres podľahli Flyers 1:4 na zápasy.

Klub opustil Dominik Hašek, čo znamenalo neúspech v roku 2002, ktorým bola neúčasť v play-off. Tím sa stal aj súčasťou škandálu, ktorý sa týkal majiteľov, ktorí boli obvinení z podvodov. Po odsúdení prevzalo vedenie klubu liga i keď na papieri bola stále majiteľom rodina Rigasových.

V nasledujúcich dvoch rokoch sa hľadal nový majiteľ a budúcnosť NHL v Buffale bola neistá. Nakoniec sa tím podarilo predať newyorskému milionárovi Tomovi Golisanovi a bývalému prezidentovi Sabres Larrymu Quinnovi.

Klub sa do play-off vrátil opäť v sezóne 2005/06, kedy zaknihoval najlepšiu sezónu za posledných 20 rokov. Základnú časť ukončil s 53 víťazstvami a so 110 bodmi. V play-off sa prebojovali do konferenčného finále, v ktorom podľahli Caroline, neskoršiemu víťazovi Stanley Cupu.

16. septembra 2006 tím oznámil, že sa vracia k pôvodným farbám a bude hrávať s novým logom a dresmi. Tretiu sadu tvorili pôvodné dresy Buffala.

Nové logo bolo prirovnávané k vlasom Donalda Trumpa, banánovej šupke či rozprávkovej postavičke Pikachu. 30 000 ľudí sa podpísalo pod petíciu, ktorej cieľom bolo zrušenie používania tohto loga. Tím ho nezmenil, no generálny manažér uistil fanúšikov, že ak sa tím dostane do finále, určite v domácich zápasoch použije klasické dresy.

Sezóna 2006/2007 priniesla Sabres úspech v podobe zisku prvej Presidents Trophy určenej pre najlepší tím základnej časti. Klub sa opäť dostal do finále konferencie, v ktorom podľahol Ottawe v piatich zápasoch.

V nasledujúcich dvoch sezónach sa klubu nepodarilo postúpiť do play-off a stal sa tak prvým tímom v histórii, ktorý v jednej sezóne vyhral Prezidentovu trofej a v nasledujúcich dvoch nedokázal vybojovať play-off.
 

Posledný zápas

09. 03. 2020
BUF 
-
 WSH

3:2 SN

(1:0, 1:0, 0:2, 0:0, 1:0)

Nasledujúci zápas

MTL 
-
 BUF
12. 03. 2020 -

Novinky z tímu

17. 06. 2020 - Tím Buffalo Sabres v utorok vyhodil generálneho manažéra Jasona Botterilla a nahradil ho Kevynom Adamsom. Okrem toho sa však s tímom lúčili aj asistenti generálneho manažéra Steve Greeley a Randy Sexton, hlavný tréner záložného tímu Chris Taylor s asistentmi Gordom Dineenom a Tobym Petersenom, ako aj riaditeľ amatérskeho skautingu Ryan Jankowski, ktorého by podľa Elliottea Friedmana mala nasledovať aj skupina amatérskych skautov.
02. 04. 2020 - Kapitán tímu Buffalo Sabres, Jack Eichel, zakúpil 5000 ochranných štítov od spoločnosti Bauer Hockey, ktorá sa v čase pandémie dala na ich výrobu. Následne ich venoval miestnym nemocniciam, ktoré trpia ich nedostatkom. Eichel sa zároveň zdravotníkom poďakoval za to, ako sa v týchto ťažkých časoch starajú o komunitu. Mimochodom, jeho mama je zdravotnou sestrou v Bostone.
09. 02. 2020 - Mladý útočník Victor Olofsson sa v sobotu vrátil do tréningového procesu Buffala po prvýkrát od 2. januára, kedy utrpel zranenie dolnej časti tela. Minimálne jeden týždeň však hrať ešte nebude. Napriek tomu, že už vynechal 13 zápasov, stále je tretí v tíme s 35 bodmi (16+19).

Aktuálne v diskusii


Vújtek (03.10.2016 - 08:14:40):
môze byt Brigant nie, napr. Jakubech áno ... ale vzdy si to Hapal logicky obháji a hned sa k tomu aj musel v médiach vyjadrovat zatial čo Ernie by musel vzdy obhajovat tak 1/4 zostavy minimálne a ked sa ho na to niekto z tých pár novinárov opýta tak ešte sa cíti podráždený, akoby nemali ani právo.... na druhu stranu aspon sa nám tu kazdý rok stará o hlavnu tému. Fakt sa teším uz o mesiac na turnaj do Norska koho zoberie. :-D

peto10 (03.10.2016 - 01:29:04):
Ale páni už dosť!!! Toto je téma o MSJ a nie o futbale, našej lige alebo o projekte. O tom môžte diskutovať v príslušných témach. Toto je téma čisto o nomináciách a o samotných majstrovstvách.

Slováci v tíme

V súčasnosti v tíme nepôsobí slovenský hráč. V minulosti obliekali dres Sabres Miroslav Šatan, Milan Bartovič, Radoslav Hecl a Andrej Sekera.

Reklama

O tíme v kocke

Buffalo Sabres

Vznik: 1970
Aréna: KeyBank Center (kapacita: 18 690)
Adresa: KeyBank Center, One Seymour H. Knox III Plaza, Buffalo, NY 14203-3096
Oficiálny web: www.sabres.com
Farma(AHL): Portland Pirates
Najväčšie úspechy: 2x finále Stanley Cupu (1975, 1999)
Vyradené čísla: 2 (T.Horton), 7 (R.Martin), 11 (G.Perreault), 14 (R.Robert), 16 (P.LaFontaine), 18 (D.Gare), 39 (D.Hašek), 99 (W.Gretzky)
Slováci v tíme: Miroslav Šatan, Milan Bartovič, Radoslav Hecl, Andrej Sekera