«

Magazín

Pamätné zápasy NHL so slovenskou stopou XXXIV. – MARATÓN Michala Handzuša

Dnes sa rodia budúci šampióni. Lenže vedeli to v čase, keď absolvoval svoje najdlhšie profiligové vystúpenie, zámorskí novinári? Michal Handzuš na papieri ako hviezda neskončil. Ani s nastoknutým prsteňom za triumf v NHL. Ten získal až o pár rokov neskôr. Iste aj vďaka tomu, že s bojmi oň mal bohaté skúsenosti. Napríklad z hokejového maratónu, ktorý nie a nie skončiť.

Štvrté stretnutie otváracieho kola play-off 2003 medzi Philadelphiou Flyers a Torontom Maple Leafs veštilo vyrovnanú partiu (pozn. stav série hral mierne v prospech „javorových listov“, sezónna bilancia zase pre „letcov“). Že však bude dlho patová, nemohol tušiť nik.

Duel začali lepšie hostia, keď už po 76 sekundách umlčal tribúny v Air Canada Center Recchi za asistencie banskobystrického odchovanca. Uplynuli však sotva tri minúty a misky váh zastali v rovnováhe. To sa presadil domáci Green únikom počas oslabenia. Lenže nie je remíza ako remíza. Veľmi dobre by o tom vedela rozprávať Handzušova družina. Nepomer síl bol zjavný. Kým bezzubé Toronto vypálilo na Čechmánka iba desaťkrát v riadnej hracej dobe, Flyers nestačilo 37 rán na viac ako dva zásahy (sám Mišo schoval šesť pukov k Belfourovi). Stredajšia noc smerovala do predĺženia.

A práve v ňom sa slovenský reprezentant takmer stal najväčším hrdinom. Len málo chýbalo, aby jeho strela z prvého predĺženia zaskočila legendárneho Eda. Puk, ktorý preskočil Belfourove betóny, totiž preskackal cez celé bránkovisko. Potom diváci na dlhý čas zaspali. Niektorí pre únavu pravdepodobne i opustili halu. Belfour čaroval a Čechmánek tiež (gólman Toronta dokonca vytvoril klubový rekord v počte zásahov, pričom len jeden mu chýbal na vyrovnanie rekordu play-off, ktorý drží newyorský Kelly Hrudey z pamätného merania síl Islanders vs. Washington hraného 18. apríla 1987). Našťastie, každé čudo trvá tri dni. V tomto konkrétnom prípade tri predĺženia. Až vtedy padlo rozhodnutie. A Michal Handzuš? Veru, podieľal sa na ňom.

Štatistiky zápasu:

Toronto Maple Leafs vs. Philadelphia Flyers 2:3
tretiny: 1:1, 0:1, 1:0, 0:0, 0:0, 0:1
strely na bránu: 38-75
brankári: TOR – Belfour (W) 72 zákrokov zo 75 striel – 113:54 min.; PHI – Čechmánek (L) 36/38 – 113:54

Michal Handzuš vo vyraďovačke:

1. najradšej spomína na pôsobenie v drese Chicaga, s ktorým v sezóne 2012/13 získal Stanley Cup a o rok neskôr stroskotal pred bránami finále; bilancia za „čiernych jastrabov“ (2006/07 a 2012/13 – 2013/14): 42 zápasov, päť gólov, deväť prihrávok, jeden mínusový bod

2. i klubové farby Philadelphie Michalovi svedčali; s tímom postúpil zakaždým do play-off a v roku 2004 dokonca opäť končí tesne pod vrcholom; „letecké“ štatistiky" (2002/03 – 2005/06): 37 stretnutí, 7+13, +8

3. do druhého kola nadstavby nahliadol počas anabázy v St. Louis raz, druhýkrát zakopol o úvodnú prekážku; Handzuš ako Bluesman (1998/99 – 1999/00): 18 duelov, 0+5, -2

4. urastený center si „kráľovsky“, paradoxne, nenažíval na kalifornskom slnku; Los Angeles v zostave s ním mali päťdesiat percentnú úspešnosť predĺženia ročníka a aj tak vypadli hneď skraja play-off; Handzuš „kráľ“ (2007/08 – 2010/11): 12 štartov, 4+3, -9

5. trpké časy prežil Banskobystričan vo Phoenixe (2000/01 – 2001/02), keď počas jediného prieniku do vyraďovačky zaknihoval v piatich zápasoch iba dve „mínusky" a v San Jose (2011/12), kde sa absolútne nepresadil; bilancia dohromady: sedem stretnutí, 0+0, -2

Mamutie zápasy play-off s pečaťou Slovákov:

1. suverénne najdlhším duelom nadstavby, v ktorom sa objavil rodák spod Tatier, je 139 minút a 15 sekúnd trvajúci maratón 1. kola Východnej konferencie z 24. apríla 1996 medzi Washingtonom Capitals a Pittsburghom Penguins (2:3 po štvornásobnom predĺžení); Peter Bondra WSH: gól, -1, 11 striel

2. za kratší koniec povrazu ťahal i Miro Šatan počas rozhodujúceho merania síl o pohár Lorda Stanleyho 19. júna 1999; Buffalo Sabres prenechalo trofej Dallasu Stars (1:2 po trojnásobnom predĺžení), pričom posledné slovo si vzal Brett Hull v čase 114:41 min.; Šatan BUF: -1, tri strely

3. naopak, hrdinom a zároveň prvou hviezdou tretieho konferenčného finále sa stal 2. mája 2012 Marián Gáborík, keď víťaznou ranou ukončil 114 minútové a 41 sekundové predstavenie tímov New York Rangers a Washington Capitals (2:1 po trojnásobnom predĺžení); Gáborík NYR: gól, asistencia, sedem striel

4. deduškom nášho zoznamu je „nekonečný“ zápas semifinále play-off 1961 medzi Chicagom Blackhawks a Montrealom Canadiens (2:1 po trojnásobnom predĺžení, časomiera sa zastavila na 112:12 min.); Stan Mikita CHI: asistencia

5. „len“ 109 minútový a 57 sekundový boj zviedli 2. júna 2008 Pittsburgh Penguins a Detroit Red Wings v piatom dueli priamej konfrontácie o strieborný grál (4:3 po trojnásobnom predĺžení); Marián Hossa PIT: gól, asistencia, +1, šesť striel

„Absolvovali sme akoby dva zápasy,“ nadýchol sa po skončení nekončiacich dostihov Jeremy Roenick a vysypal: „Eddie chytal fantasticky. Dal Torontu šancu na víťazstvo, ktoré takmer dosiahli. My sme boli šťastnejší.“