06. 05.
07. 05.
«

Gáborík bol pri návrate hviezdou duelu, Kings však prehrávajú 0:2

Marián Gáborík bol v sobotu späť v akcii, ale Los Angeles prehralo aj druhý domáci zápas série prvého kola play-off proti San Jose. V ostatných zápasoch sa z výhier tešili Rangers, Capitals a Stars.

Východná konferencia

PITTSBURGH - NY RANGERS 2:4 (stav série: 1-1)

Rangers urobili v sobotu krok správnym smerom. Hrali lepšie a vo svojom 500. zápase v histórii play-off porazili Pittsburgh 4:2, aby vyrovnali stav série na 1:1. K triumfu pomohol aj Henrik Lundqvist, ktorý prvý duel nedochytal pre zranenie oka. Tentokrát urobil 29 zákrokov, kým jeho spoluhráči využili pár chýb Penguins, ktorým nepomohol ani návrat Jevgenija Malkina. Domáci sa pritom ujali vedenia v úvode druhej tretiny, keď sa po peknej akcii presadil počas presilovky Phil Kessel. Ten bol jediným hráčom, ktorý prekonal Lundqvista. Druhýkrát skóroval v úvode tretej tretiny, tiež počas početnej prevahy. New York strelil štyri góly po sebe, pričom stav zvrátil v priebehu 18 sekúnd druhej tretiny, počas ktorých sa presadili Keith Yandle a Derick Brassard. Do druhej prestávky skóroval aj Mats Zuccarello a v úvodnej minúte tretieho dejstva Chris Kreider. Tri prihrávky si z duelu odniesol J. T. Miller, Brassard ku gólu pridal dve asistencie. V domácej bráne stál opäť Jeff Zatkoff, ktorý tentokrát urobil 24 zákrokov. Malkin odohral 19 minút a pripísal si asistenciu.

Za vyrovnaného stavu sa séria sťahuje do newyorskej Madison Square Garden, v ktorej sa tretí zápas odohrá po dvojdňovej pauze v utorok. Rangers v tomto ročníku odohrali proti Penguins dva domáce zápasy a oba prehrali.

Hviezdy duelu: 1. J. Miller (NYR), 2. D. Brassard (NYR), 3. P. Kessel (PIT)

Alain Vigneault, tréner Rangers: „Potrebovali sme na prvý zápas zareagovať a hrať lepšie. Myslím si, že sa nám to podarilo. Toto je play-off. V každom zápase musíte hrať lepšie.“

Mike Sullivan, tréner Penguins: „Keď je náš tím vo svojej najlepšej forme, bránime skutočne dobre. Myslím si, že sme dnes inkasovali pár gólov, ktoré boli pre naše mužstvo necharakteristické.“

WASHINGTON - PHILADELPHIA 4:1 (stav série: 2-0)

Washington porazil Philadelphiu 4:1 v druhom domácom zápase, po ktorom vedie v sérii prvého kola play-off 2:0 na zápasy. Víťazný gól si pripísal Jason Chimera, hoci asi ani nevedel, ako ho strelil. Steve Mason zase nevedel pochopiť, ako ho mohol inkasovať. Chimerovi v strednom pásme preskočil puk hokejku a kĺzal sa k bránke Flyers. Čo vyzeralo ako istý zákrok, skončilo veľkým zaváhaním. Pred týmto gólom skóroval John Carlson a po ňom ešte Alex Ovečkin a Nicklas Bäckström, ktorý si z duelu odniesol, podobne ako Marcus Johansson, aj dve asistencie. Carlson a Ovečkin sa do čierneho trafili počas presilovky. Braden Holtby podal ďalší výborný výkon, keď tentokrát eliminoval 41 striel, aby ich v play-off zneškodnil už 60 zo 61. Mason čelil 23 strelám a z jeho spoluhráčov zaknihoval čestný úspech Jakub Voráček, ktorý v strede druhej tretiny znižoval na 1:2. Philadelphia mala v prvej tretine šancu vyrovnať na 1:1 počas minútu trvajúcej presilovky piatich proti trom. V druhej tretine nevyužila presilovku štyroch proti trom. V tejto sérii má bilanciu 0-7 v presilových hrách.

Chimerov gól:

Séria sa teraz presťahuje do Philadelphie, kde sa odohrajú nasledujúce dva zápasy. Prvý z nich sa odohrá v pondelok a Flyers v ňom budú potrebovať uspieť, aby mali reálnu šancu na zvrat. Capitals doteraz premárnili šesťkrát vo svojej histórii vedenie 2:0.

Hviezdy duelu: 1. B. Holtby, 2. N. Bäckström, 3. J. Carlson (všetci WSH)

Alex Ovečkin, kapitán Capitals: „Nebolo to pekné víťazstvo, ale berieme ho. Je hotovo, teraz sa pohneme ďalej. Pred nami je tretí zápas.“

Claude Giroux, kapitán Flyers: „Ak budeme aj naďalej hrať takýmto spôsobom, tak nakoniec začneme byť úspešní. Nemôžeme sa na to pozerať tak, že prehrávame 0:2 a začať meniť veci. Naša identita, spôsob, akým chceme hrať, naša tvrdá práca sa nakoniec vyplatia, takže s nimi musíme vydržať.“

DALLAS - MINNESOTA 2:1 (stav série: 2-0)

Dallas zvládol lepšie aj druhý domáci zápas série a po výhre 2:1 sa ujal vedenia 2-0. Rovnako ako v prvom dueli, ani v druhom diváci v American Airlines Center nevidel v úvodnej tretine žiaden gól. Skóre zápasu otvoril v 24. minúte kurióznym spôsobom Antoine Roussel, od ktorého korčule puk prešiel spoza brány za chrbát Devana Dubnyka. Po posúdení videom rozhodcovia gól uznali. Na 2:0 zvyšoval vedenie Stars v polovici tretej tretiny Jamie Benn, ktorý zakončil samostatný únik efektným blafákom. Jeho druhý gól v sérii bol nakoniec víťazný. Marco Scandella o dve minúty neskôr využil presilovú hru, ale Minnesote sa už vyrovnať nepodarilo ani po odvolaní brankára v závere tretej tretiny. Kari Lehtonen doviedol tím k triumfu 25 zákrokmi, Dubnyk urobil pri prehre o jeden zásah viac.

Kuriózny gól Roussela:

Dallas privítal späť v zostave útočníka Tylera Seguina, ktorý hral po zranení achillovky prvýkrát od 17. marca. Tretí duel série je na programe v pondelok v Xcel Energy Center v St. Paul. Wild cestujú domov s tým, že tam musia vyhrať aspoň jeden z dvoch zápasov, aby sa séria vrátila do Texasu.

Hviezdy duelu: 1. K. Lehtonen, 2. Ja. Benn, 3. A. Roussel (všetci DAL)

Kari Lehtonen, brankár Stars: „Bol to veľký súboj a ja som sa len snažil čítať hru. Nakoniec z toho bol šialený boj a je to dobrý pocit, že sme ho vyhrali.“

Mikael Granlund, útočník Wild: „Odobrali sme dobrý zápas, vytvárali sme si šance, tvrdo sme bojovali, ale nestačilo to. Oni mali jeden šťastný odraz puku, my nie. Teraz je to 0-2 na zápasy, vraciame sa domov a uvidíme, čo sa tam stane.“

LOS ANGELES – SAN JOSE 1:2 (stav série: 0-2)

San Jose vyhralo aj druhý zápas série na ľade Los Angeles, tentoraz pomerom 3:1, a domov cestuje s vedením 2-0. Kings doň vstúpili aktívnejšie, ale práve oni inkasovali ako prví. Prvú väčšiu šancu Sharks využil vo štvrtej minúte kapitán Joe Pavelski, ktorý skóroval tretí raz v sérii. Dve dobré príležitosti mal v prvej tretine aj slovenský útočník Marián Gáborík, ktorý sa vrátil do akcie po zranení. Oba tímy sa opäť prezentovali tvrdou fyzickou hrou, ale domáci boli častejšie na trestnej lavici a neskôr za to pykali. V 29. minúte hralo San Jose presilovú hru o dvoch hráčov, ktorú využil na druhý gól Logan Couture. Domáci hrali do konca druhej tretiny dve presilovky, v ktorých mohli znížiť stav. Martin Jones však svoj tím podržal. V tretej tretine boli Kings aktívnejší v snahe znížiť náskok súpera. To sa im podarilo až v 55. minúte v presilovej hre, keď sa Vincent Lecavalier najlepšie zorientoval v skrumáži pred bránou. Ani záverečný tlak a hra bez brankára však na vynútenie predĺženia nestačili. Pavelski pridal ku gólu asistenciu, Jones prispel k výhre 26 zákrokmi. Jonathan Quick ich urobil o päť menej.

Gáborík odohral pri nečakanom návrate do akcie 14 minút a 32 sekúnd. So štyrmi streleckými pokusmi na bránu bol druhým najaktívnejším hráčom tímu spolu s Jakom Muzzinom. Vyhlásili ho za tretiu hviezdu duelu. Tretí zápas série sa odohrá v pondelok už v SAP Center v San Jose, kde si Sharks dovezú náskok 2-0.

Hviezdy duelu: 1. J. Pavelski, 2. M. Jones (obaja SJS), 3. M. Gáborík (LAK)

Joe Pavelski, kapitán Sharks: „Je to jeden z našich lepších štartov do série proti tomuto tímu. Hrali sme dobre aj pod tlakom.“

Milan Lucic, útočník Kings: „Nevedeli sme využiť naše šance, najmä pri prehre piatich proti piatim nedokážeme skórovať. Netlačíme sa pred bránu, nezbierame odrazené puky. Musíme prestať hrať s frustráciou, kontrolovať svoje emócie a začať hrať našu hru.“