06. 05.
07. 05.
«

Gáborík a Višňovský bodovali, Detroit prvým postupujúcim

V noci zo stredy na štvrtok sme spoznali prvého postupujúceho, ktorým sa stal Detroit. Domáci vyhrali len raz. Zo Slovákov bodovali Gáborík (gól) a Višňovský (asistencia).

NY Rangers – Washington 3:4 P2 (stav série: 1-3)
Útočník Jason Chimera sa stal hrdinom po tom, čo v 93. minúte strelil víťazný gól zápasu, v ktorom jeho Washington zdolal newyorských „jazdcov“ 4:3 a len jedna výhra ho delí od postupu do ďalšieho kola. Artem Anisimov dostal v 26. minúte manhattanský tím do vedenia a do konca druhej tretiny pridali Rangers ďalšie dva góly, o ktoré sa v 34. minúte v rozmedzí siedmich sekúnd postarali útočníci Marián Gáborík a Brandon Dubinsky. Rangers vyhrávali po 40 minútach už 3:0. Capitals sa však nevzdali a v tretej časti dokázali vyrovnať na 3:3. Strelcami gólov boli Alexandr Siomin a Marcus Johansson (prvá hviezda duelu), ktorý skóroval dvakrát. Michal Neuvirth pomohol k výhre 36 zákrokmi. Gáborík, ktorý strelil svoj prvý gól v tohtoročnom play-off, ho ohrozil štyrikrát. Na ľade strávil takmer 28 a pol minúty a nazbieral aj jeden mínusový bod. Jeho spoluhráč, brankár Henrik Lundqvist, zlikvidoval 49 striel. Piaty duel je na programe v sobotu vo Washingtone.

„Bol to skvostný hokejový zápas, do ktorého vstúpili dva bojovné tímy a vôbec sa nešetrili. Zatiaľ to bola pekelná séria a neočakávam, že to bude rozdielne v sobotu.“
-- Bruce Boudreau

„Vyzerali sme nervózne. Cítili sme sa lepšie, keď sme sa dostali cez tretiu tretinu a išli do predĺženia. Stále sme mali šance, ale nepremenili ich. Boli sme porazení gólom z ničoho. Je to jednoducho nič, ktoré sa zmenilo na niečo – očividne niečo veľké.“
-- John Tortorella

Tampa Bay – Pittsburgh 2:3 P2 (stav série: 1-3)
Predĺženie videli diváci aj na Floride, kde sa odohral štvrtý duel medzi domácou Tampou Bay a hosťujúcim Pittsburghom, ktorý sa napokon radoval z víťazstva. Zápas ukončil v 84. minúte útočník James Neal, pre ktorého to bol premiérový gól vo vyraďovacích bojoch. Marc-Andre Fleury zneškodnil 29 striel a o ďalšie dva presné zásahy „tučniakov“ sa postarali Tyler Kennedy a Arron Asham, ktorí poslali svoj tím do dvojgólového vedenia. Martin St. Louis (38. minúta) a Sean Bergenheim (57. minúta) zaznamenali góly Lightning a gólman Dwayne Roloson mal na svojom konte rovných 50 úspešných zákrokov. Obranca Pittsburghu Brooks Orpis hral viac ako 40 a pol minúty. Séria sa sťahuje do Pittsburghu, ktorý môže už v sobotu postúpiť do ďalšieho kola.

„Pokiaľ budete pokračovať v streľbe, jeden puk si nájde svoju cestu do brány. Nemal som uhol, ale puk si dokázal nájsť svoju cestu dnu.“
-- James Neal

„Som jeden z tých ľudí, ktorí veria, že je to možné až pokiaľ už nezostáva do konca absolútne žiaden čas. Videl som to predtým, dokázal som to predtým... Série nikdy nie sú o momente. Sú o odhodlaní.“
-- Guy Boucher

Buffalo – Philadelphia 1:0 (stav série: 2-2)
Futbalovým výsledkom 1:0 skončil zápas medzi Buffalom a Philadelphiou, v ktorom zvíťazil prvý menovaný tím. O jediný presný zásah sa v polovici desiatej minúty úvodnej tretiny postaral útočník Jason Pominville. Asistencie získali Rob Niedermayer a Tyler Ennis. Skvelým výkonom sa prezentoval brankár Ryan Miller, ktorý udržal čisté konto po tom, čo chytil všetkých 32 striel Flyers. Obranca Andrej Sekera za Buffalo nenastúpil. Naopak, v drese Philadelphie nechýbal obranca Andrej Meszároš, ktorý odohral takmer 23 minút. Do štatistík si zapísal jeden strelecký pokus a dva bodyčeky. Brankár Brian Boucher zlikvidoval 28 striel. Buffalo vyhralo dva zápasy a oba skončili výsledkom 1:0. Najbližší duel sa odohrá v piatok.

„Aj ja som skandoval jeho meno (Ryana Millera pozn. red.). Bol excelentný.“
-- Lindy Ruff

„Som šťastný, že som pomohol tímu k víťazstvu.“
-- Ryan Miller

„(Miller) Je jedným z najlepších brankárov sveta z nejakého dôvodu. Dnes ešte o niečo viac zlepšil svoj výkon a odviedol naozaj skvelú robotu.“
-- James van Riemsdyk

Nashville – Anaheim 3:6 (stav série: 2-2)
Corey Perry, aktuálne najproduktívnejší hráč play-off, strelil v 42. minúte gól v oslabení, ktorý mal v konečnom zúčtovaní prívlastok „víťazný“. Perry získal aj dve asistencie a Ducks napokon vyhrali v Nashville 6:3, aby vyrovnali stav série na 2:2. O góly kalifornského tímu sa postaralo šesť rôznych hráčov. Okrem spomínaného Perryho skórovali aj Cam Fowler, Saku Koivu, Teemu Selänne, Ryan Getzlaf a Brandon McMillan. Selänne dal gól vo všetkých doterajších zápasoch série a momentálne je najlepším strelcom play-off. Pri góle McMillana, ktorý uzavrel skóre duelu, zaknihoval sekundárnu asistenciu obranca Ľubomír Višňovský. Topoľčiansky rodák strávil na ľadovej ploche viac ako 22 minút, počas ktorých nazbieral aj tri strely. Brankár Ray Emery chytil 19 z 22 striel a jeho náprotivok Pekka Rinne opustil po šiestom inkasovanom góle bránu Predators. Zápas dochytal Anders Lindbäck. O góly domáceho tímu sa postarali Hornqvist, Ward a Halischuk. Piaty zápas je na programe v piatok.

„Vždy je pekné, keď sa vám vráti výhoda domáceho prostredia, a tiež keď máte jedného z top hráčov (Bobby Ryan, pozn. red.) späť v zostave. Bolo pekné, mať ho späť.“
-- Corey Perry

„Myslím si, že sme počas celého zápasu robili veľké chyby a biedne rozhodnutia.“
-- Barry Trotz

Phoenix – Detroit 3:6 (konečný stav série: 0-4)
Prvým postupujúcim mužstvom v prvom kole tohtoročného play-off sa stali „červené krídla“ z Detroitu, ktoré v stredu zdolali Phoenix 6:3, aby uzavreli sériu najkratším možným spôsobom 4:0 na zápasy. Detroit sa ujal vedenia v štvrtej minúte, kedy Tomas Holmstrom otvoril skóre zápasu. Taylor Pyatt a Shane Doan stav otočili, aby Patrick Eaves pred odchodom do šatní vyrovnal na 2:2. V druhej tretine padli dva presilovkové góly, po jednom do každej brány. Martin Hanzal poslal Coyotes po druhý raz do vedenia, no Niklas Kronwall vyrovnal. Nerozhodný stav v 54. minúte ukončil Danny Cleary, ktorého strela z uhla prešla za chrbát Iľju Bryzgalova. Ruského brankára, ktorý duel ukončil s 34 zákrokmi, prekonal o necelé dve minúty neskôr Todd Bertuzzi a na 6:3 upravil strelou do prázdnej brány Eaves. Jimmy Howard pomohol k víťazstvu 24 zákrokmi.

Marián Gáborík (NYR) 28:21 1 0 1 -1 4 0
Andrej Meszároš (PHI) 22:52 0 0 0 0 1 0
Ľubomír Višňovský (ANA) 22:12 0 1 1 0 3 0