SlovakNHL.sk

Kanadský pohár 1984: Šťastný hrá za Kanadu

Hokejová bitka sa vracia, hlásili médiá a fanúšikovia v roku 1984, keď bol na programe tretí ročník Kanadského pohára. Trojtýždňový turnaj sa tentoraz odohral v siedmich kanadských mestách.

Najväčším favoritom na triumf bola opäť domáca Kanada, ktorá na minulom ročníku zaznamenala potupnú finálovú prehru 1:8 so Sovietskym zväzom. Cieľ bol jasný – udobriť si fanúšikov a ovládnuť turnaj.

Štastný hrá za Kanadu

Kanaďania dali znova dokopy silný výber. Wayne Gretzky bol už hviezdou NHL a mal byť ťahúňom mužstva. Z Edmontonu Oilers, ktorý v tom čase vládol profilige, sa ocitli v nominácii aj Mark Messier, Paul Coffey, Glen Anderson, Kevin Lowe či brankár Grant Fuhr. V nabitej zostave dostali priestor aj mladý Steve Yzerman a Peter Šťastný, ktorý získal kanadské občianstvo.

Sovieti, obhajcovia prvenstva, pricestovali bez Vladimira Tretiaka, ktorý po ZOH 1984 ukončil kariéru. Vladimír Myškin bol však adekvátnou náhradou. Svojmu slávnemu kolegovi kryl chrbát už v roku 1981. V útoku hrala opäť úderná trojica „KLM“ Krutov-Larionov-Makarov, no pre zranenie neštartoval obranca Viačeslav Fetisov.

Američania vkladali veľké nádeje do nastupujúcej generácie. Brankár Tom Barrasso, obrancovia Chris Chelios a Phil Housley sa neskôr zapísali medzi legendy NHL. Tréneri počítali aj s Bryanom Trottierom, ktorý ešte pred ziskom amerického občianstva reprezentoval Kanadu v roku 1981.

Na neúspech z posledného turnaja chceli zabudnúť Švédi. Vďaka Kentovi Nilssonovi, Hakanovi Loobovi, Matsovi Näslundovi či Thomasovi Steenovi sa to malo podariť. Outsiderom boli hokejisti Spolkovej republiky Nemecko, ktorí nahradili Fínov.

A čo Československo? Z bronzového tímu z roku 1981 ostalo osem hráčov, vrátane Dáriusa Rusnáka či Dušana Pašeka. Tréner Luděk Bukač stavil na mladíkov Vladimíra Růžičku, Petra Klímu, Antonína Stavjaňu, Františka Musila či devätnásťročného brankára Dominika Hašeka. Najstarším hráčom bol Vincent Lukáč, ktorému sekundoval ďalší Košičan Igor Liba.

Neúspech Československa

Skupinová fáza vyšla najlepšie Sovietom, ktorí vyhrali všetkých päť duelov. Turnaj odštartovali výhrou 3:0 nad Čechoslovákmi, hneď na to zdolali Švédov 3:2. Po povinnom víťazstve nad Nemcami (8:1) prišiel ďalší triumf – 2:1 nad Američanmi. Sovietska mašina sa nezastavila ani proti Kanaďanom, ktorých porazila 6:3.



Domáci nepôsobili najlepším dojmom. Remíza 4:4 s Američanmi a najmä dve prehry (proti Sovietom a Švédom 2:4) ich odsunuli až na štvrté miesto. Pred nimi skončili okrem Sovietov aj Američania a Švédi.

S turnajom sa rozlúčili Čechoslováci a Nemci. Československo zaznamenalo v piatich dueloch len desať gólov, z toho sedem strelil prvý útok Lukáč-Svozil-Liba. Podľa viacerých zdrojov skončil československý tím na piatej pozícii so ziskom jedného bodu a skóre 10:21. Podľa webu hockeycanada.ca figurujú na piatom mieste Nemci, ktorí tiež získali jeden bod, ale strelili o tri góly viac.

Vyraďovacie duely opäť ukázali, že nezáleží na tom, na ktorom mieste skončilo mužstvo v skupinovej fáze. Švédi si až nečakane hladko poradili s Američanmi, ktorých poslali domov po výsledku 9:2. Štyri góly strelili už v prvých dvanástich minútach duelu.

Druhý semifinálový duel medzi Kanaďanmi a Sovietmi priniesol zaujímavejšiu zápletku. V riadnom hracom čase sa skončil zápas nerozhodne 2:2, o víťazovi sa rozhodlo v predĺžení. Sovieti mali veľkú príležitosť, keď Kovin s Varnakovom korčuľovali dvaja na jedného. Obranca Coffey však získal puk a z protiútoku zaznamenal Mike Bossy víťazný gól.



„O poslednom zápase sme počúvali takmer štyri roky. Teraz sme Sovietov zdolali. Znamená to, že sme lepší? My sme hokejovou krajinou a oni tiež. Ide len o to, kedy si to všetci uvedomia,“ hovoril po zápase Wayne Gretzky.

Kanada späť na výslní

Finále turnaja sa po prvýkrát hralo na dva víťazné zápasy. Jasným favoritom bola Kanada, no Švédi sa dopredu nevzdávali. Prvý duel začali lepšie práve „Tre Kronor“, keď otvoril skóre Loob. Kanaďania však strelili v priebehu necelých dvoch minút dva góly a dostali sa do vedenia. V druhej časti hry zvýšil na rozdiel dvoch gólov Goulet, ktorý na začiatku tretej tretiny pridal aj štvrtý gól. Steen síce zdramatizoval zápas, ale Gretzky upravil na konečných 5:2.

Druhý súboj odštartovali výborne Kanaďania. V ôsmej minúte vyhrávali už 4:0, prvú tretinu vyhrali pomerom 5:1. Šiesty gól do švédskej bránky pridal Coffey, no potom sa Švédi prebrali. Steen s Loobom dali dokopy tri góly a znížili na 4:6. A keď dal Nilsson v úvode tretej časti piaty gól, napätie v edmontonskej aréne sa dalo krájať. Z jasného zápasu sa stala dráma. Švédom sa však napriek veľkej snahe už nepodarilo vyrovnať a Kanaďania sa druhý raz v histórii tešili z triumfu na Kanadskom pohári.

Najproduktívnejším hráčom sa stal opäť Gretzky, ktorý získal 12 bodov v ôsmich dueloch. Za najužitočnejšieho hráča však vyhlásili jeho krajana Johna Tonelliho. Z triumfu sa radoval aj Peter Šťastný, ktorý odohral všetkých osem stretnutí s bilanciou gól a dve prihrávky.

Článok bol pôvodne vydaný 25.12.2015.

// Publikované: 05. 09. 2016
 

Posledný zápas

17. 04. 2024
PHX 
-
 EDM

5:2

(1:1, 1:0, 3:1)

Nasledujúci zápas

Žiadne zápasy nie sú naplánované.

Novinky z tímu

10. 04. 2024 - Hlavný tréner Arizony Andre Tourigny v utorok povedal, že obranca Travis Dermott pravdepodobne vynechá posledné zápasy sezóny po tom, čo utrpel zranenie pri bodyčeku Lukea Kunina v nedeľnom zápase proti San Jose. Útočník Nick Bjustad sa medzitým vrátil do Phoenixu s nešpecifikovaným zranením.
05. 04. 2024 - Tím Arizona Coyotes vo štvrtok zverejnil podobu novej arény, ktorú plánuje vybudovať v severnej časti Phoenixu. Či bude mať tú príležitosť, rozhodne dražba o kúpu vytipovaného pozemku. Coyotes však vo štvrtok vyjadrili záväzok urobiť všetko preto, aby dražbu vyhrali. K dražbe dôjde o 83 dní. Ak by uspeli, nová hala by mohla byť pripravený už pre sezónu 2027/28. Jej výstavba by mala presiahnuť tri miliardy amerických dolárov.

27. 03. 2024 - Legendárny Shane Doan zažil v utorok veľký večer vo svojom živote. Naplnený hrdosťou sa mohol tešiť z gólu svojho syna Josha, ktorý v zápase Arizony proti Columbusu debutoval v NHL. Nakoniec pomohol k výhre 6:2 dvoma gólmi, aby sa stal prvou hviezdou zápasu!

Aktuálne v diskusii


Vújtek (03.10.2016 - 08:14:40):
môze byt Brigant nie, napr. Jakubech áno ... ale vzdy si to Hapal logicky obháji a hned sa k tomu aj musel v médiach vyjadrovat zatial čo Ernie by musel vzdy obhajovat tak 1/4 zostavy minimálne a ked sa ho na to niekto z tých pár novinárov opýta tak ešte sa cíti podráždený, akoby nemali ani právo.... na druhu stranu aspon sa nám tu kazdý rok stará o hlavnu tému. Fakt sa teším uz o mesiac na turnaj do Norska koho zoberie. :-D

peto10 (03.10.2016 - 01:29:04):
Ale páni už dosť!!! Toto je téma o MSJ a nie o futbale, našej lige alebo o projekte. O tom môžte diskutovať v príslušných témach. Toto je téma čisto o nomináciách a o samotných majstrovstvách.

Slováci v tíme

panikRichard
PÁNIK

krídelník
#14

Reklama

O tíme v kocke

Arizona Coyotes

Vznik: 1972/1996
Aréna: Jobing.com Arena (kapacita: 17 500)
Adresa: Arizona Coyotes, ALLTEL Ice Den, 9375 E. Bell Road, Scottsdale, AZ 85260
Oficiálny web: www.phoenixcoyotes.com
Farma(AHL): San Antonio Rampage
Najväčšie úspechy: 2x finále konferencie (1985, 1987)
Vyradené čísla: 9 (B.Hull), 10 (D.Howerchuck), 19 (S.Doan), 25 (T.Steen), 99 (W.Gretzky)
Slováci v tíme: Michal Handzuš, Ladislav Nagy, Branko Radivojevič, Radoslav Suchý, Tomáš Surový, Marcel Hossa, Richard Pánik, Miloš Kelemen, Adam Ružička