Dnes je 11. 5. 2021, 22:58. Meniny má Blažena.

Patrick Marleau vytvoril rekord NHL. Nikto ho neprekoná, verí tréner Sharks + video
Publikované: 20. 04. 2021
Po prvýkrát za ostatných 59 rokov má NHL nového lídra v počte odohraných zápasov. Skúsený útočník Patrick Marleau v pondelkovom zápase San Jose na ľade Vegas absolvoval svoj 1768. zápas kariéry, čím poslal rekord Gordieho Howea definitívne do minulosti. Pred divákmi.

„Byť spomínaný v rovnakej vete ako Gordie Howe je úspech, o ktorom môže väčšina hokejistov len snívať. Prekonať jeden z jeho rekordov je vec historická,“ vyhlásil o tomto medzníku ligový komisár Gary Bettman.

Štyridsaťjedenročný rodák zo Saskatchewanu, z ktorého zhodou okolností pochádzal aj „Mr. Hockey“, je vo svojej 23. sezóne v NHL. Väčšinu zápasov odohral v drese Sharks (1596), no obliekol si aj dresy Toronta (164 zápasov) a Pittsburghu (8 zápasov).

„Pri tom všetkom čo sa deje je mojou najväčšou obavou to, že nepoďakujem každému, že niekoho vynechám. Chcem byť schopný poďakovať každému a ak by som na niekoho zabudol, tak ma to mrzí, ale nakoniec, viete, sa to pokúsim napraviť a poďakujem každému, komu poďakovať potrebujem. Som veľmi vďačný,“ povedal Marleau.

Marleau, ktorý bol v roku 1997 draftovou jednotkou, debutoval v NHL 1. októbra 1997 len 16 dní po 18. narodeninách. V lige hral v štyroch rôznych dekádach, čo sa z aktívnych hráčov podarilo len Joeovi Thorntonovi a Zdenovi Chárovi. Howe ako jediný hral v piatich dekádach.

Howe vytvoril predošlý rekord ešte 26. novembra 1961 a dlho išlo o zápis, o ktorom sa pochybovalo, či niekto prekoná. Jedna z najväčších hokejových legiend odohrala všetkých 1687 zápasov v drese Red Wings a to ešte absolvovala ďalších 419 duelov v konkurenčnej WHA.

Tak ako sa myslelo, že jeho rekord zostane nezdolaný, tak si to teraz myslí tréner San Jose Bob Boughner o úspechu Marleaua.

„Ten rozdiel v hre a tej rýchlosti, ako sa hráči pripravujú a formu, v ktorej sú a v ktorej prichádzajú do kempov... Len ten všeobecný rozpis. Nevidím nikoho, kto by to vydržal tak dlho. A viete čo, aj peniaze sú iné. To je veľká súčasť toho. Na začiatku Pattyho kariéry hráči nezarábali toľko, koľko zarábajú teraz,“ poznamenal Boughner.

Hráči Vegas veteránovi v pondelok preukázali veľké gesto:

Tréner Sharks otvorene: Meier a Labanc boli hrozní
Publikované: 18. 04. 2021
Hlavný tréner San Jose Sharks, Bob Boughner, sa rozhodol v sobotnom zápase proti Minnesote poslať odkaz dvom z jeho kľúčových mladých hráčov. Krídelníkov Tima Meiera a Kevina Labanca po prvej tretine preradil do štvrtej formácie.

„Obaja boli v prvej tretine hrozní,“ povedal Boughner bez servítky. „Nezaslúžili si hrať v prvých dvoch útokoch a v podstate ani v prvých troch. Urobil som to rozhodnutie po prvej tretine. Ak nie sú pripravení hrať, pošlite ich oboch do rovnakej formácie a nechajte ich, aby tam na to prišli sami.“

Sharks po prvej tretine prehrávali 1:3 a nakoniec prehrali 2:5.

Labanc nakoniec v zápase odohral 17 a pol minúty, čo bol druhý najvyšší „ice-time“ spomedzi útočníkov. V tretej tretine si pripísal asistenciu a nakoniec dosiahol 76,7% podiel očakávaných gólov pri hre 5 proti 5, čo bol tretí najlepší výsledok v tíme.

Meier odohral 13 a pol minúty, čo bolo takmer o tri minúty menej, ako je jeho priemer v aktuálnom ročníku. Zápas skončil s mínusovým bodom a 44% podielom očakávaných gólov pri hre 5 proti 5.
Ťažko prekonateľný: Patrick Marleau dnes vyrovná rekord Gordieho Howea
Publikované: 17. 04. 2021
Wayne Gretzky ho o tento rekord nepripravil. Gordie Howe však nakoniec príde aj oň. Veterán Patrick Marleau zo San Jose totiž v sobotu odohrá svoj 1767. zápas v NHL, ktorým vyrovná historický rekord. O dva dni neskôr vytvorí nový.

„To prvé a najdôležitejšie je láska k hokeju,“ odvetil Marleau na otázku, čo ho pri hraní drží tak dlho. „Jednoducho milujem vykorčuľovanie na ľad a hranie. Samozrejme, sen každého dieťaťa je Stanleyho pohár, takže som sa ho snažil získať celý ten čas a ten cieľ sa mi nezmenil.“

Stanleyho pohár stále nezískal, no štyridsaťjedenročný Kanaďan toho v kariére dosiahol veľa. Strelil 566 gólov, nazbieral 1196 bodov, trikrát si zahral v zápase hviezd a dvakrát získal s Kanadou olympijské zlato.

Počas celej kariéry bol spoľahlivý a odolný. To mu umožnilo odohrať 896 zápasov bez prestávky. Naposledy vynechal zápas, keď mal 29 rokov. Hral cez choroby, zranenia a dokonca si objednal súkromné lietadlo, aby stihol zápas po narodení jeho syna. To bude jeho odkazom.

„Keď raz skončím, chcem, aby sa na mňa pozeralo tak, že som zo seba vydal všetko. Že som si hru som užíval, že som ju miloval, že som miloval spoločnosť spoluhráčov a víťazenie. To sú tie najdôležitejšie veci,“ poznamenal Marleau.

Marleau debutoval v lige 1. októbra 1997 vo veku 18 rokov a 16 dní, čím sa stal najmladším hráčom NHL od roku 1945, keď mal Lee Wharton 17 rokov a 81 dní. Ako nováčik strelil 13 gólov a v ďalšej zažil svoju prvú z 15 sezón s 20 a viac gólmi.

A hoci do šesťdesiatky hrať nebude, nie je pripravený zavesiť korčule ani po tejto sezóne. Má podobné zmýšľanie ako Howe, ktorý ukončil kariéru vo veku 52 rokov. Ten odohral aj 419 zápasov v konkurenčnej WHA, ktoré sa do rekordu nezapočítavajú.

„Rekordy sú na to, aby sa prekonávali. Toto je jeden z tých, o ktorých som si myslel, že bude skutočne, skutočne náročné prekonať ich, no Patrick to konečne dokáže,“ povedal Howeov syn Mark.

Howe a Marleau majú spoločný pôvod. Obaja sú so Saskatchewanu. Mark tak zažartoval, že by dôvodom ich vytrvalosti mohla byť kaša z miestneho ovsu. Vie však, že skutočným dôvodom je lásky k hokeju.

„Nemôžete to dokázať bez toho, aby ste milovali to, čo robíte. Ak radi každý deň chodíte na štadión a zabávate sa tam, je to skvelé zamestnanie. Keď sa z toho stane práca, potom ste skončili. Je celkom zrejmé, že on miluje to, čo robí,“ dodal Mark Howe, ktorého otec zomrel pred piatimi rokmi. Ak by žil, na Marleaua by bol hrdý.
Jaroš nemá za sebou práve najlepší večer. Pocítil to aj na lavičke
Publikované: 13. 04. 2021
Slovenský obranca Christián Jaroš v posledných zápasoch bojoval o to, aby zvýšil svoje šance na pravidelne nastupovanie v drese San Jose Sharks. Ak by rozhodoval len posledný duel, nedopadol by pre neho tento boj najlepšie.

Dvadsaťpäťročný košický rodák odohral v pondelok proti Anaheimu svoj štvrtý zápas v drese Sharks, pričom si z neho odniesol až tri mínusové body pri prehre 0:4. Na konte ich mal spolu s partnerom Radimom Šimkom už po piatich striedaniach v 13. minúte prvej tretiny.

Hlavný tréner Bob Boughner dal Jarošovi v prvej tretine ešte jednu šancu a následne ho nechal sedieť na striedačke 11 minút, po ktorých absolvoval v druhej tretine len pár striedaní. Odohral v nej len 104 sekúnd. Vďaka piatim minútam z tretej tretiny nakoniec končil zápas s doteraz štandardnou porciou necelých 11 minút.

Jaroš doteraz nastúpil len do zápasov proti dvom najhorším tímom Západnej divízie. V prvých 37 minútach a 36 sekundách v hre piatich proti piatim bol na ľade pri šiestich inkasovaných góloch. Po štyroch dueloch má na konte asistenciu, päť mínusových bodov a dve trestné minúty.

„Nemôžem povedať, že by ma Christián Jaroš v pár posledných zápasoch zaujal,“ skonštatoval renomovaný novinár Kevin Kurz The Athletic.

Otvárací gól zápasu, Jaroš hrá s číslom 47:

Pri druhom góle mali Sharks smolu. Puk sa odrazil od Hertla do brány:

Tretia „mínuska“ Jaroša sa zrodila pri tomto góle:
Toronto získalo útočníka San Jose i kapitána Columbusu
Publikované: 12. 04. 2021
Výmena troch tímov. Toronto získalo útočníka Nicka Foligna od Columbusu výmenou za voľbu v prvom kole tohtoročného draftu a voľbu v štvrtom kole draftu 2022. Maple Leafs tiež získali útočníka Stefana Noesena zo San Jose výmenou na voľbu v štvrtom kole draftu 2021.

Frank Seravalli z TSN informuje, že Columbus si udržal 50 % Folignovho platu predtým, ako ho vymenil do San Jose. Sharks si následne udržali 25 percent jeho platu predtým, ako ho vymenili do Toronta za voľbu v štvrtom kole draftu.

Tridsaťtriročný Američan bol vo svojej deviatej sezóne v Columbuse, ktorému robil od sezóny 2015/16 kapitána. V 42 zápasoch tejto sezóny zaznamenal sedem gólov, 16 bodov a 109 bodyčekov. V lete bude môcť byť neobmedzeným voľným hráčom.

Foligno je tretím hráčom Blue Jackets, ktorého Jarmo Kekäläinen minulý týždeň vymenil. V Toronte sa znovu stretne s útočníkom Rileym Nashom, kým obranca David Savard putoval do Tampy.

Dvadsaťosemročný Noesen zasiahol v tejto sezóne do piatich duelov NHL, ale nebodoval v nich. V kariére odohral 204 zápasov za Ducks, Devils, Penguins a Sharks so ziskom 54 bodov (31+23).

Novinky z tímu

11. 05. 2021 - Obranca Santeri Hatakka podpísal trojročnú nováčikovskú zmluvu so San Jose, ktoré ho draftovalo v roku 2019 z celkového 184. miesta. Dvadsaťročný Fín strávil posledný ročník v drese Ilves Tampere z najvyššej fínskej súťaže Liigy. V 44 zápasoch si pripísal gól, šesť asistencií a 34 trestných minút. V piatich dueloch play-off nebodoval.
15. 04. 2021 - Vedenie NHL v stredu oznámilo, že zápas medzi San Jose Sharks a Vegas Golden Knights, ktorý sa mal odohrať 23. apríla, bol preplánovaný na 10. mája. Uskutoční sa o šiestej hodine večer pacifického času, teda o tretej hodine ráno nášho času.
13. 04. 2021 - Brankár Zachary Sawchenko podpísal ako nedraftovaný voľný hráč dvojročný vstupný kontrakt so San Jose. Dvadsaťtriročný rodák z Calgary odchytal v tejto sezóne tri zápasy za San Jose v nižšej AHL. Dosiahol v nich bilanciu 1-1-0 s 91,7% úspešnosťou zákrokov. Už vlani odohral za Barracuda 13 duelov, v ktorých kryl 91,1 % striel. Ostatné dve sezóny boli u neho v znamení rozhrania medzi ECHL a AHL.

Vújtek (03.10.2016 - 08:14:40):
môze byt Brigant nie, napr. Jakubech áno ... ale vzdy si to Hapal logicky obháji a hned sa k tomu aj musel v médiach vyjadrovat zatial čo Ernie by musel vzdy obhajovat tak 1/4 zostavy minimálne a ked sa ho na to niekto z tých pár novinárov opýta tak ešte sa cíti podráždený, akoby nemali ani právo.... na druhu stranu aspon sa nám tu kazdý rok stará o hlavnu tému. Fakt sa teším uz o mesiac na turnaj do Norska koho zoberie. :-D

peto10 (03.10.2016 - 01:29:04):
Ale páni už dosť!!! Toto je téma o MSJ a nie o futbale, našej lige alebo o projekte. O tom môžte diskutovať v príslušných témach. Toto je téma čisto o nomináciách a o samotných majstrovstvách.