Účet používateľaVyhľadávanie
Menu
Vyhľadávanie Zavrieť SlovakNHL.sk
»
27. 04.
kurzy
20:00info
NYI
CAR
NHL live
23:00info
TBL
FLA
NHL live
02:00info
TOR
BOS
NHL live
04:30info
VGK
DAL
NHL live
28. 04.
kurzy
20:30info
COL
WPG
23:00info
NSH
VAN
NHL live
02:00info
WSH
NYR
NHL live
04:30info
LAK
EDM
«

Komunita: Diskusia > Všetky príspevky užívateľa v diskusii

07.01.2019 - 16:39:46
avatar
Reakcia na: majohaas, 07.01.2019 - 16:29:41
Alebo môžme zvážiť aj možno, že si to Martin celé vymyslel a preto ho Korenčík a Feherváry nepodporili. Martin (Feherváry) mi príde ako rozumný chalan. Každá minca ma dve strany. Ľahko sa toho dalo chytiť, pretože je Ernest celkom hejtovaný. Aj ja chcem zmenu na trénerkej stoličke U20. 8 rokov je veľa.
∧ skryť ∧
Vidím to dosť podobne ako ty. Úprimne verím Bokrošovmu vysvetleniu, prečo hral Pospíšil krídlo a nie centra. V tomto sa Pospíšil snažil tiež zhejtovať Bokroša, avšak bol to on, kto nakoniec vymýšľal hovadiny. Niektoré veci mi však pri Bokrošových vysvetleniach nesedeli (to s tým, že on zaplatí kartou za Pospíšila mi príde veľmi vtipné ). Na druhej strane verím aj tomu, že sa Bokroš so svojimi asistentmi nehádal na meetingoch. To, že boli prípravy na súperov dlhé potvrdili nakoniec všetci, toto sa zjavne Pospíšilovi nepáčilo, že im Bokroš chcel vysvetliť taktiku. Nakoniec mi sám Pospíšil prišiel mnohokrát ako človek, ktorý nepochopil ako chceme hrať
07.01.2019 - 16:06:38
avatar
Reakcia na: Al Pacino, 07.01.2019 - 15:55:34
Chlapcom sľúbili nomináciu na MS na Slovensku, takže vedia prečo takto rozprávali. Dnes sa každý dá kúpiť. Takto to len pokračuje ďalej. Fehy na hrad.
∧ skryť ∧
Túto reakciu si odkladám a vytiahnem ju, keď Korenčík nebude ani povolaný na kemp pred MS, ok?
29.12.2016 - 19:07:21
avatar
Nikdy nehral v NHL, ale pre viaceré kluby tejto súťaže vyhľadáva v Európe už trinásť rokov mladé talenty. V posledných rokoch aj hotových profesionálnych hráčov. Skautovať začal pre Boston Bruins, neskôr pre Los Angeles Kings a najnovšie pre najsledovanejší a najbohatší New York Rangers. Oto Haščák.

Mohlo by sa zdať, že je za vodou a turbulencie v slovenskom hokeji ho nemusia trápiť, on však otvorene pomenúva aj neduhy a ich možné riešenia. Navyše má v Trenčíne vlastnú akadémiu pre mladých hokejistov. Svoje skúsenosti z najúspešnejších hokejových systémov zo Severnej Ameriky i Švédska bude možno vkladať aj do nového projektu obrody tunajšieho hokeja, ktorý pod hlavičkou nového zväzového vedenia spúšťa Ján Filc.

V roku 1989 vás síce zo 143. miesta draftoval Boston Bruins, v NHL ste však nikdy nehrali. Ako sa vám po konci hráčskej kariéry podarilo získať prácu skauta v kluboch severoamerickej ligy?

Na prelome milénia som bol pár rokov vo vedení materskej Dukly Trenčín. To sa však skončilo a hľadal som si inú práci. Trénovanie ma príliš nelákalo. Skauting mi pripadal dobrodružnejší, a preto som požiadal bývalého trenčianskeho brankára Jána Gajdošíka, ktorý už vtedy robil skauta pre New York Rangers, či by ma vedel niekam odporučiť. Kolegami v tíme Jazdcov sme sa síce stali až neskôr, ale na jeho odporúčanie som sa dostal do Boston Bruins. Možno si povedali, že keď ma už draftovali, ale nevyšlo, aby som u nich hral, aspoň im budem hľadať hráčov. Do Bostonu som nešiel hrať preto, lebo začiatkom deväťdesiatych rokov mali veľmi silný káder, a tak som po páde komunizmu išiel radšej do Švédska. Tam som mal väčšiu istotu, že budem hrať viac. Navyče som už vtedy mal aj rodinu. Do skautingu Bruins si ma zobral jeho vtedajší šéf Nick Bobrov, s ktorým som neskôr prešiel do skautingu Los Angeles Kings a neskôr do Rangers. Sme takí stáli kolegovia. To, že môžem byť vo vnútri klubov NHL, si veľmi vážim. Slovákov je tam veľmi málo.

Koľko je v severoamerickej lige skautov zo Slovenska?

Iba štyria. Okrem mňa a Janka [Gajdošíka] je ešte Michal Krúpa v skautingu Montreal Canadiens a najnovšie začal pre Colorado Avalanche robiť Miro Zálešák. Pre NHL robí skauting približne 25 Čechov. Švédov je ešte viac. Zrejme sa my Slováci do NHL menej tlačíme. Určite veľa zohráva aj to, že slovenský hokej vo svete už nikto neberie. Padli sme dole. Medzi európskymi tímami sme skoro na dne. Síce si to nechceme pripustiť, ale dnes nás hokejové veľmoci berú rovnako ako Dánov či Nórov. Zopár hviezd v NHL síce ešte máme, ale ako krajina už dávno nevychovávame top hráčov, tak ako predtým. Posledných dvadsať rokov sme nič veľké pre hokej nespravili. Tomášovia Tatár a Jurčo či Marko Daňo, alebo mladí obrancovia Erik Černák a Christián Jaroš sú len také perličky, ktoré sa nejako ukázali. Nie je to však výsledok koncepčnej práce. Keby sme pracovali naozaj dobre, tak máme každý rok do NHL draftovaných šesť až desať hráčov, tak ako Fíni či Švédi.

Kde sú najväčšie slabiny slovenského hokeja a ako ich eliminovať?

Je zlé, že do nášho mládežníckeho hokeja príliš zasahujú rodičia. Aj v Kanade či Švédsku platia synom hokejky a iné veci. Ale u nás sa to zvrtlo až k tomu, že rodičia si hovoria: keď financujem synov hokej, budem rozhodovať aj o jeho talente, kde bude a ako bude. To, že tu rodičia od trénerov čakajú zaradenie ich chlapca do prvého útoku za to, že zasponzorovali tím, je veľký problém. Samozrejme, že nehovorím o všetkých rodičoch, ale aj toto sa v našom hokeji často stáva. Vo Švédsku na také niečo žiaden rodič ani len nepomyslí, a niežeby si to ešte vyžadoval. Tam sa žiadny tréner nepozerá, či otec priviezol chlapca na mercedese alebo passate. My hokejisti vieme, že týmto neduhom máme pokazený náš hokej už od malých detí. Ale nikto do toho nechce vŕtať, lebo veď rodičov potrebujeme. Myslím si, že tento istý problém má aj Česko. Limitujúce je aj to, že dnešné deti väčšinou nechcú robiť veci, ktoré bolia, a práve hokej bolí. Aj na „zimák“ treba skoro ráno vstavať. Na Západe deti vychovávajú tvrdšie. Sú viac vedené k samostatnému životu.

Dnešné deti väčšinou nechcú robiť veci, ktoré bolia, a práve hokej bolí
A čo chyby ľudí v slovenskom hokeji?

Vo Švédsku je kľúčové, že keď má chlapec talent a maká, dostane sa do prvého mužstva už v pomerne mladom veku. Rodičia potom vidia, že hokejom sa môže naozaj aj uživiť, a preto chlapca podporujú ešte viac. Vo Švédsku je aj v najkvalitnejších prvoligových kluboch päť až šesť 17- či 18-ročných juniorov. Aj preto, že o ich starších hráčov je veľký záujem a 150 najlepších Švédov hrá v NHL, KHL či vo Švajčiarsku. Je to uzavretý kolobeh – neboja sa dávať šancu mladíkom, ktorí potom idú rýchlo do cudziny. U nás mladíkov v lige až tak nevidíme. Naši rodičia nevidia v hokeji pre synov až takú perspektívu. Kluby ešte často idú aj proti zväzu namiesto toho, aby sme ťahali za jeden povraz. Každý jeden majiteľ klubu sa nemôže biť do hrude, že keď to nie je presne podľa neho, tak je to o ničom a on to robiť nebude. Netreba vymýšľať nič nové. Stačí sa pozrieť do Švédska či Fínska, kde to funguje, a prispôsobiť ich systém výchovy nášmu naturelu a aplikovať to k nám.

Ako sa dajú riešiť tieto problémy? Dá sa prikázať majiteľom klubov, aby viac financovali mládež a dali v mužstvách mladým hráčom viac priestoru?

To sa nedá prikázať. Zmeniť sa musí celá spoločnosť. Už len to, koľko tu dáva, respektíve nedáva štát i mestá na nové štadióny. Ľadové plochy nám veľmi chýbajú. To, čo tu je, sa v lepších časoch prenajíma partiám, čo si chcú zahrať hokej. A na tréningy detí zostane priestor len občas a ešte aj v nevýhodných časoch. Ak chceme ísť hore, musíme investovať hlavne do štadiónov a mládeže. To musia prijať aj majitelia klubov. Jeden či dvaja cudzinci v klube navyše v našom hokeji nič neriešia. Aj politici musia chcieť pre športovanie mládeže urobiť viac. Chápem, že peniaze treba aj na školstvo a zdravotníctvo, ale aj športovanie mladých je súčasť zdravého života. Zmeniť sa musia aj tí rodičia, ktorí nevhodne zasahujú do športovej výchovy detí. Vo Švédsku trebárs vidno aj rodičov, ktorí dokonca priamo pracujú v kluboch úplne zadarmo. Ale to je už o sile tamojšej ekonomiky. Keď zarobia Švédi viac vo svojej práci, prečo by niečo pre hokej neurobili len tak.

Ako pôsobia na mladých hokejistov a ich rodičov časté správy, že ten-ktorý klub svojich hráčov neplatí?

To sú pre hokej tie najhoršie správy. V Škandinávii som ako hráč niečo také nikdy nezažil. V nemeckej lige sa párkrát stalo, že mzda meškala týždeň. Ale to nikto nerieši. Ani v Česku nie je meškanie platov niečo bežné. Pokiaľ viem, raz tam neplatil iba druholigový Havířov a hneď prišiel o licenciu. Lebo jedine takto sa dajú neplatiace kluby usmerniť. Je len dobre, že aj u nás po finančných problémoch skončila v minulej sezóne Skalica a súťaž sa dohrala bez nej. Radšej treba takýto rez, a nie niečo skrývať, ako sa to tu pridlho dialo. Kluby tlačili na hráčov, nech na ruku zoberú menej, ako majú v zmluve, a nech sú ticho. Kluby dokonca menili názvy a tak topili dlhy voči hráčom. Rišovi Lintnerovi sa treba ako novému šéfovi slovenskej ligy za prísne riešenie problémov v Skalici iba poďakovať.

Zmenili sa kluby?

Dnes sú už opatrnejšie. Nenapíšu do zmluvy akúkoľvek sumu, len nech hráča získajú a až potom uvidia, či na to budú mať. Kluby platy znížili na reálne hodnoty. Aj hráči to prijali, lebo vedia, že primeranejšie platy aj naozaj chodia, a nieže majú len imaginárne sumy na papieri. Čo viem z Dukly Trenčín, tak nováčikovia majú nejakých päťsto eur mesačne a aj tí najlepšie platení hráči nejdú cez zhruba tri a pol tisíca eur.

Neustále a už dlho mešká s výplatami najsledovanejší slovenský klub Slovan Bratislava, ktorý hrá ruskú KHL.

Práve preto, že je najsledovanejší, je to o to horšie. Stačí sa pozrieť na mnohé ich zápasy. Darmo idú hráči na maximum a nič neodflákajú, no v hlavách si stále nosia, že už tri-štyri mesiace sa ich manželky pýtajú, kedy budú konečne výplaty. To sú pre každého veľmi nepríjemné veci. Nie je to však len problém Slovana. V KHL je to celé nastavené od začiatku zle. Jej financovanie je prestrelené.

V KHL nemešká so mzdami len nejakých päť-šesť najbohatších klubov. Ostatní meškajú a okolo toho je viac-menej ticho.
Prečo?

V KHL nemešká so mzdami len nejakých päť-šesť najbohatších klubov. Ostatní meškajú a okolo toho je viac-menej ticho. Kluby nestíhajú platiť hráčov, lebo podľa pravidiel KHL musí každý hráč mesačne brať aspoň sedemtisíc eur. Čo je to za logiku, že mladý chalan, ktorý hrá v našej extralige za tisícku, ide odrazu do Slovana a skočí na sedem tisíc, hoci ešte nedal gól. Na takýto systém nielen naša krajina finančne nemá. Záver z toho je, že Slovan jeho majitelia stiahli z našej ligy aj s množstvom sponzorských peňazí, ktoré teraz doma chýbajú. Slovan však hráčov neplatí. A ani tie prvotné sľuby vedenia Slovana, že budú pôsobiť ako základňa pre našu reprezentáciu, mi s toľkými ich českými a kanadskými legionármi príliš nesedia. V ruských tímoch KHL síce dominujú Rusi, Slováci v Slovane však rozhodne nie.

Mal by sa Slovan vrátiť do slovenskej extraligy?

Mnohé zápasy na Slovane sú hráčsky i diváckou kulisou úplne inde ako naša liga. Pre náš hokej ako celok však nebolo dobré, že Slovan odišiel. Fíni si tiež pokazili financovanie svojej ligy potom, čo pustili do KHL Jokerit Helsinki. Švédi expanziu KHL na svoje územie zastavili. To tiež o niečom svedčí.

Letné voľby nového vedenia SZĽH po zimnom štrajku hráčov posunuli na jeho čelo manažéra Martina Kohúta, ktorého podporovali mnohí hokejisti aj vy. Ale do výkonného výboru zväzu sa už nikto iný z novej reformnej vlny okolo Richarda Lintnera nedostal. Ako zatiaľ vnímate prínosy nového vedenia?

Určite sa v našej extralige dejú pozitívne veci. Okrem prípadu Skalice posunul Richard výrazne dopredu aj marketing ligy, lebo to je tiež naša slabina. A na prácu pána Kohúta si asi treba počkať. Vo funkcii je stále len pár mesiacov.

Má M. Kohút naďalej vašu dôveru? Hokejisti mu totiž pomerne veria ako človeku s manažérskymi skúsenosťami, ale do hokeja prešiel z dosť kontroverzného IT-biznisu s veľkým objemom štátnych zákaziek.

Až tak podrobne do vnútra zväzu nevidím. Asi by som iba strieľal do vetra, keď teraz niekoho pochválim či skritizujem. Každopádne v konkurencii s Tiborom Turanom, ktorý kandidoval na šéfa zväzu po odchode zo zadlženého Popradu, bol pre mňa pán Kohút jedinou alternatívou. I keď tiež nechcem, aby toto znelo ako voľba menšieho zla. Bol som pred voľbami na jednej prezentácii pána Kohúta a zaujalo ma, čo chce pre náš hokej urobiť. Potešilo ma aj to, že po sto dňoch vo funkcii nám e-mailom poslal, čo sa medzitým udialo. Keď vám šéf zväzu pošle odpočet svojej práce, aj to je už istý posun vpred.

8 krokov na oživenie slovenského hokeja

rodičia, ktorí sponzorujú mládežnícke kluby, prestanú zasahovať do práce trénerov
rodičia budú deti viesť k väčšej pracovitosti a odolnosti
kluby budú do prvých mužstiev nasadzovať viac juniorov
hokejové súťaže budú ostro postihovať kluby, ktoré neplatia mzdy
kluby namiesto nákupu drahých posíl z cudziny vynaložia viac peňazí na výchovu mládeže
kluby musia byť ústretovejšie k zväzovým programom na výchovu mládeže
štát i mestá by mali viac pomáhať s výstavbou nových štadiónov
tréneri mládeže sa viac zamerajú na rýchlosť a hernú kreativitu
Nechcete sa aj vy niekedy zapojiť priamo do organizácie domáceho hokeja? Napríklad, že by ste viedli nejaký klub, alebo by ste kandidovali do vedenia SZĽH. Veď po konci hráčskej kariéry ste boli pár rokov aj generálnym manažérom Dukly Trenčín.

Skauting ma baví, ale vždy hovorím, nikdy nehovor nikdy. Chcem však vždy robiť len s ľuďmi, ktorým verím. Práve teraz sa možno taká možnosť črtá. Volal mi Ján Filc, ktorého si veľmi vážim, že z poverenia šéfa zväzu ide robiť nový projekt, ktorý má na Slovensku reštartovať výchovu mladých hokejistov. Ide o precízny projekt na dvadsať rokov dopredu. Podrobnosti sa dozviem až neskôr, ale pán Filc mi už teraz predstavil zostavu ďalších zhruba šiestich-siedmich našich odborníkov, ktorých do toho zapája. Aj tie ostatné mená ma dosť presvedčili. Sú to všetko ľudia, ktorí vždy robili len pre hokej a žiadne iné pohnútky v ňom nemali. Po telefonáte Jána Filca rozhodne uvažujem aj o práci pre náš hokej. Aj keď ten môj manažérsky záver v Dukle mal aj dosť trpkú príchuť a po ňom som veľmi rád odišiel radšej skautovať pre Boston Bruins.

Ako ste vlastne skončili vo vedení Dukly?

V Dukle som skočil do manažérskej práce hneď z korčúľ a určite som spravil aj chyby. Ale v zásade sme tam vymazali vysoké dlhy po predchádzajúcom vedení a ešte aj napriek priškrtenému rozpočtu a rozpredaju skúsenejších hráčov sme hrali celkom slušne. S juniormi nám mnohí predpovedali vypadnutie z ligy, prvý rok sme skončili tretí a ďalší rok sme sa dostali do finále ligy. No po začiatku ďalšej sezóny po pár prehraných zápasoch vyhodili bez vysvetlenia z klubu trénera Júliusa Šuplera a mne povedali, že tam ďalej môžem chodiť do práce, ale viesť si to už budú sami. Samozrejme, odišiel som. V podstate nás vyhodili, lebo sme boli úspešní. Až spätne sme sa s Julom dozvedeli, že tých pár nevydarených zápasov museli hráči prehrať, aby malo vedenie dôvod nás vyšachovať. Aj to je občas náš hokej.

Vyhodiť úspešných ľudí z vlastného klubu. To je tu bežná praktika?

Nielen u nás. Súčasný tréner Slovana Miloš Říha bol z Petrohradu vyhodený, keď bol prvý v tabuľke. Bez ohľadu na to, čo je či nie je v pozadí medzi trénerom a vedením. V Škandinávii či NHL sa niečo takéto nikdy nestane. Lebo je to nečitateľné aj pre celú verejnosť, pre ktorú sa hokej hrá.

Na Slovensku budú majstrovstvá sveta dospelých o dva a pol roka, na jar roku 2019. Kam sa medzitým môže reálne posunúť slovenský hokej? Bude prípadný postup čo i len do štvrťfinále výsledkom veľkej šťasteny, ako to bolo v ostatných rokoch, alebo máme na to posunúť dovtedy náš hokej do pravidelných bojov najlepších?

Hoci aj hneď urobíme čokoľvek dobré, neverím tomu, že na tých majstrovstvách urobíme nejaký lepší výsledok. Keď ste v hokeji dole, a my tam rozhodne sme, obroda trvá minimálne desať rokov. Toľko totiž trvá vychovať z malými osem- až deväťročných chlapcov začínajúcich reprezentantov. Dnes našich naozaj dobrých mladých hráčov spočítam na prstoch jednej ruky. Azda na tie majstrovstvá príde aspoň väčšina z našich posledných skúsenejších hráčov z NHL. Inak neviem, ako to dopadne.

Ako hodnotíte na čele reprezentácie Zdena Cígera? Pred jeho vymenovaním ste totiž za najlepšieho slovenského trénera označili Ernesta Bokroša. Navyše za Cígera sa na poslednom šampionáte objavili medzi hráčmi aj rozpory a nefungovalo to asi najlepšie?

Za Bokrošom si stále stojím, že by to bola a je pre reprezentáciu najlepšia voľba. To, že bývalé vedenie zväzu dalo ponuku Zdenovi, bolo pre mňa ťažko čitateľné. Zdeno určite do reprezentácie patrí. Ale ako asistent, ktorý by sa mal na tejto úrovni ešte učiť od skúsenejších.

V Trenčíne máte aj hokejovú akadémiu Power Players pre mladých hráčov od šiestich do osemnástich rokov. Ako sa vám s týmto projektom darí?

Napredujeme, ale musíme sa boriť aj s typickými slovenskými problémami. Trénujeme na štadióne, ktorý postavil Marián Gáborík. No je to tam také nabité, že sa na ľad dostaneme raz za čas a to zvyčajne o jednej či druhej poobede, keď sú ešte chlapci v škole. Ľad je veľmi limitujúci. Máme to v Trenčíne druhý rok a prešlo cez nás dohromady pol stovky chlapcov, medzi nimi i viac talentov. Na Slovensku je problém aj v tom, že kluboví tréneri mládeže nás s akadémiami považujú za nejakú konkurenciu. I keď ono sa to aj vo vyspelom hokejovom svete pekne dopĺňa. V akadémiách pomôžeme deťom individuálne so silovou prípravou či technikou korčuľovania a tréneri tímov sa už môžu venovať len taktike a herným situáciám. Veď keď má tréner dvadsať chalanov na ľade, ani nestíha učiť korčuľovať tých, čo zaostávajú.

Ako je akadémia profitabilná?

Žiadny veľký zárobok to neprináša, ale baví nás to a radi vidíme, ako chlapci napredujú. Chlapcom ponúkame individuálny prístup, na ktorý tréneri v kluboch nemajú čas.

Čo sú hlavné atribúty úspešného vedenia športovej akadémie?

Nestačí, keď to bývalý známy športovec len založí a zverenci a ich rodičia ho ani nevidia, lebo má na tréningy objednaných iných ľudí. Do akadémie chodievam tak často, ako sa len popri skautingu pre Rangers dá. Viac ako ja sa našej akadémii venuje syn Marek. Sám tiež hrával hokej na profesionálnej úrovni, a tak má aj on má veľké skúsenosti. Syn sa venuje len akadémii. Cestuje na školenia aj za odborníkmi z Ameriky, ktorí sa venujú profíkom z NHL. Aby mohol odtiaľ na Slovensko priniesť najnovšie postupy.

Máte okrem akadémie aj nejaké ďalšie podnikateľské aktivity?

Mali sme v Trenčíne jeden dom s kanceláriami na prenájom. Ale to viedla manželka a už je to predané. Ja som hlavne skaut.

Aké hokejové trhy pokrývate dnes pre New York Rangers?

Mám na starosti celú Európu. Ale chodíme len na ligy, kde je naozaj viac zaujímavých hráčov. Teda hlavne Švédsko, Fínsko, Rusko a tiež Česko, Švajčiarsko a Nemecko. Hráčov zo slabších líg sledujem, len ak zasvietia v národnom drese svojej krajiny na nejakom turnaji. Potom si ich sondujeme viac. Slovenskú ligu vidím, prirodzene, málo. Na Dukle som bol túto sezónu trikrát. Skôr preto, že tam bývam. Bohužiaľ, v slovenskej lige nemáme takú kvalitu.

Rusi vyhlasujú, že ich KHL je herne druhou najkvalitnejšou ligou po NHL. Je to naozaj pravda, alebo je lepšia švédska či švajčiarska liga?

Tie najlepšie družstvá KHL sú naozaj na druhej priečke za tímami NHL. Ale tých je naozaj len zopár. V KHL je aj veľa slabších tímov, ktoré nedosahujú ani kvalitu špičkových švédskych či švajčiarskych mužstiev. Ťažko sa hľadá druhá najlepšia liga. To by sme zistili, len keby sme videli hrať Petrohrad, CSKA Moskva či Omsk s poprednými tímami zo Švédska a Švajčiarska.

Hráčov iba sledujete a odporúčate klubu, alebo už s nimi či s ich agentmi testujete aj možný plat?

Ak ma niekto zaujme tak, že si ho viem predstaviť v zostave Rangers, už s ním aj, prirodzene, hovorím. A informácie o ňom chcem aj od trénera či od jeho spoluhráčov. Ide nám nielen o to, či vie dobre hrať, ale aj aký má charakter. Zmluvu s problémovým človekom v NHL nikto podpísať nechce.

S ktorými európskymi národmi sú väčšie a s ktorými, naopak, menšie problémy?

Švédi sú mimoriadne disciplinovaní a keď už sú v NHL, zlyhá z nich len veľmi málo. Švédi ten kredit už majú taký silný, že na drafte si Američania či Kanaďania radšej vyberú Švéda, hoci je Slovák či Čech herne o niečo lepší.

Koľko hokejistov teraz sledujete tak, že by už mohli hrať v Rangers?

Dvoch. Nikdy to nie je nejako výrazne viac. Očakávania na posily má klub veľmi vysoké.

Mená asi nepoviete. Môžete povedať aspoň národnosti?

Ani národnosti nepoviem. Medzi skautmi je veľká konkurencia a nerád by som nahral iným klubom. Vlani som napríklad chcel českého obrancu Kempného, ktorý bol vtedy v KHL. Bol som však príliš pomalý. Dnes hrá za Chicago. Vtedy som si povedal, chlapče, zobuď sa a choď za svojimi cieľmi dravšie.

New York Rangers patrí v NHL spolu s Torontom a Montrealom k najsilnejším značkám. Cítite, že vám to prácu uľahčuje, či naopak komplikuje? Trebárs aj tým, že hráči očakávajú od klubu až príliš vysoké platy?

Cítim, že značka Rangers mi otvára mnohé dvere. Zároveň mi to aj sťažuje prácu. Veľa hráčov, ktorých chceme, sa k nám aj obáva ísť, lebo u nás vidia tie najvyššie očakávania. Radšej sa dohodnú s iným tímom, lebo tam vidia väčšiu šancu presadiť sa. Nie jeden chlapec mi povedal, že Rangers sú jeho snom, ale pôjde k nám, až keď dokáže viac niekde inde. Naši hráči sú naozaj pod väčším drobnohľadom. Nepodaria sa im dva zápasy po sebe a už sú toho plné noviny.

Vyhľadanie ktorých hráčov pre kluby NHL si doteraz najviac vážite?

Keď som bol ešte v Bostone, v českej lige sme našli pre klub Davida Krejčího, ktorý je dnes v Bruins prvým centrom. Bolo to hneď v prvom roku, ako som robil skauting, tak to si vážim. Poznám sa aj s jeho rodinou a trávime spolu dovolenky. Pre Bruins sme našli aj ďalšieho dobrého Čecha Vladimíra Sobotku. Pre Los Angeles Kings zasa Rusa Andreja Loktionova. Pre Rangers bolo prvým väčším úspechom draftovanie J. T. Millera. Je to síce Američan, ale samotní Američania po ňom príliš nešli. Našli sme si ho, európski skauti, keď bol s americkým mládežníckym výberom na Memoriáli Ivana Hlinku i na ďalších európskych turnajoch. Vedenie skautingu Rangers bolo vtedy rozčarované, že my, Európania sa viac bijeme za amerického mladíka ako americkí skauti. Pre Rangers sa nám tu podarilo nájsť aj Rusa Pavla Bučneviča. V súčasnosti je zranený, ale v úvode sezóny stihol dať v štyroch zápasoch štyri góly. Draftovaného máme už aj Rusa Igora Šesťorkina, ktorý zatiaľ chytá v Petrohrade. Raz by mohol v Rangers nahradiť Henrika Lunquista.

Pre svoje prvé dva kluby v NHL ste objavovali len mladých hráčov, ktorí ešte nie sú pod profesionálnymi zmluvami. Dnes už hľadáte pre Rangers hotových profesionálnych hráčov. Kam môžete postúpiť ďalej? Aké máte v rámci Rangers ďalšie plány?

Na postup už toho veľa nie je. Už len šéf celoeurópskeho skautingu Rangers by mohla byť pre mňa nová méta. Vyššia funkcia v štruktúrach klubu už pre mňa nepripadá do úvahy. Európanov v kluboch NHL pustia Severoameričania vždy len do istých priečok. Ale mňa skauting baví a pokojne to budem robiť až do dôchodku. Je to veľmi motivujúca práca. Aj tým, že keď trebárs nájdem hráča do poslednej štvrtej lajny za menšie peniaze, ale ten chalan sa vypracuje do prvej či druhej lajny, kde sú hráči platení lepšie, klub mi takto ušetrené peniaze zohľadní prémiami navyše. S Rangers mám však sen vyhrať Stanley Cup. V Bostone i Los Angeles mi to vždy uniklo. Ligu vyhrali krátko potom, ako som z ich skautingu odišiel.

Zatiaľ sa v priebehu tejto sezóny Rangers držia na špici celej NHL. Mohol by to byť pre klub konečne rok, keď po vyše dvoch desaťročiach znova získa Stanley Cup?

Základná súťaž je často úplne o inom ako play-off. Aj vlani bol Pittsburgh pred play-off ďaleko za nami a ledva sa tam prebojoval, ale nakoniec získal pohár. Lebo vtedy chytili užasnú formu.

V čom to je, že sa vám zatiaľ darí? Lebo súpiska Rangers nie je až taká nabitá, ako to bývalo v predchádzajúcich rokoch. Z top hviezd máte v kádri asi iba Lunquista, Nasha a McDonagha a nad priemerom NHL sú trebárs už len Zucckarello, Stephen, Grabner, Staal či Girardi.

Už pár rokov to staviame inak. Prišiel k nám bývalý generálny manažér Bostonu Jeff Gorton, ktorý ho priviedol k Stanley Cupu. U nás robí podobné veci, čo predtým v Bruins. Výrazne omladzujeme a budujeme nové mužstvo. Preto aj ja sledujem pre Rangers viac-menej len mladších hráčov. Starších sledujeme len veľmi výnimočne. Nakúpené zvučné mená často nedokážu to, čo dlhšie stmeľovaný kolektív.

So slovenským hokejom ste ako hráč iste zažili množstvo úspechov. Za všetko hovorí, že v ste 60 zápasoch dali za národné družstvo až 17 gólov. Na druhej strane jedno z najväčších sklamaní zažil slovenský hokej asi na prvých majstrovstvách sveta A-kategórie vo Viedni z roku 1996, kde ste boli kapitánom. Nepostúpili sme zo skupiny, keď sme z piatich zápasov mali len jednu výhru a jednu remízu. Bola tá trpkosť v Slovákoch vtedy výsledkom toho, že to bola v Á-čku premiéra, alebo naozaj tam vtedy mužstvo fungovalo zle?

Zo všetkého niečo. Nešťastné bolo už to, že vtedajší šéf zväzu, nebohý pán Mitošinka, ešte pred tým turnajom vyhlásil, že my tam ideme viac-menej na titul. Pred celou krajinou nás dostal pod obrovský tlak. Ale ani ako kolektív sme tam nemali nejakú úžasnú kvalitu.
26.07.2016 - 17:02:50
avatar
Reakcia na: johan1232, 26.07.2016 - 15:29:30
snazil som sa pochopit vsetko co ten Bokros vzdy stvaral ale toto fakt nechapem preco neda sancu mladsim ked su lepsi ako vacsina tychto polien co na to absolutne nemaju... preco to Bokros vlastne robi? to nikto nevidi? ja neviem preco sa niekto k tomu poriadne nevyjadri a neobuje sa do toho systemu co Bokros robi... ved vacsina len z tohto portalu by to lepsie poskladala ako tento tutmak :/ ked tak pozeram na tu zostavu Cechov tak to je krasa ja budem oslavovat ked toho idiota konecne vykopnu a nahradi ho niekto schopny lebo tieto nezmysli robi kazdy rok
∧ skryť ∧
Lebo jediným cieľom Bokroša je každoročne udržanie sa v najvyššej kategórii a verí tomu, že ak si vyberie x hráčov, s ktorými bude pracovať sústavne po MSJ, bude to lepšie, akoby mal niektorých hráčov skúšať viac rokov. Proste pre neho je nejaká forma fyzickej vyspelosti to najviac, čo potrebuje na to, aby sme sa udržali... bohužiaľ...
03.10.2015 - 21:08:45
avatar
Samo Solenský, Miloš Roman, Paťo Hrehorčák, Martin Fehérváry
05.06.2015 - 21:32:44
avatar
Reakcia na: peto10, 05.06.2015 - 18:51:50
Černák 41.-45. Tomek 41.-50. Jaroš 76.-90. Bondra 91.-120. Godla 151.-210. Húska 181.-210. + Valent a Hatala s malou šancou
∧ skryť ∧
IMO Húska draftovaný nebude a Jaroš bude vybratý rozhodne neskôr (5.kolo)
21.05.2015 - 11:46:44
avatar
OMG, ten Golonka je fakt
„Keď pán Lintner zloží tri až päť miliónov eur do kasy zväzu, prečo by nemohol byť prezident? Ale to asi ťažko, že? Nehovoriac o kontaktoch smerom k IIHF. Prezident nie je o tom, že sa bude usmievať niekde v lóži a dá si koňak. Ohurovať rečičkami a ponožkami môže v televízii pubertiačky, ale nie delegátov zväzu. Je to tvrdá práca. Ak pán Nemeček získal pre nás MS 2019, tak asi niečo urobil pre hokej, nepridelili nám to len tak. Ale dajme sa prekvapiť, ako sa páni v oblekoch rozhodnú.“
A nech mi po tomto nepovie, že nie je Širokého bábka.
11.05.2015 - 00:35:47
avatar
Reakcia na: adinko, 10.05.2015 - 23:32:01
S Bokrošom si to zčasti trafil.V jeho prípade vidím určitú paralelu s Janom Kozákom v klubovej ére.Myslím si že Erny zreje ako dobré vínko,podobne ako Jano,nervák je ,toď fakt,psychológ,stratég je špičkový,rovnako ako motivátor(pravda je že z vonku to možeme veľmi ťažko posudzovať,max.by sme mohli polemizovať do aleluja...proste v tomto prípade je to vec názoru).Ak vybrať trénera z našincov,jasná voľba. Tiež sa nebránim možnosti znovuangažovania cudzinca,ale jedine za predpokladu,že dotyčný bude spĺňať prísne kritéria tebou spomínaných kapacít ,čo je však veľmi málo pravdepodobné....
∧ skryť ∧
Úprimne? Aj keď mám generála Ernesta najradšej zo všetkých slovenských trénerov, nemyslím si, že by bol vhodný hlavný tréner. Ako asistent určite. Asistent, ktorý by vynikajúco vedel pripraviť defenzívu mužstva, ale ako hlavného nie, pretože si nemyslím, že by naše hviezdy nechali po sebe vrieskať po konci sezóny. Ernest je vynikajúci, ale už viackrát v klubovej kariére ho odpísalo práve to, že starší, skúsenejší hráči nedokázali prekusnúť jeho tvrdšie spôsoby a navyše ho potom už ani nepočúvali. Pre mňa hlavný Pokovič, asistenti: Bokroš, Országh (viem, som divný, ale Vlado je v pohode)
03.05.2015 - 10:31:58
avatar
Reakcia na: peto10, 02.05.2015 - 21:33:20
http://www.pluska.sk/mshokej2015/vyradeny-ruzicka-prehovoril-moje-zranenie-je-loz.html Od začiatku som neveril tomu, že má zranenú nohu. Kde by si ju zranil? V autobuse? Určite by ho do Ostravy so zranením nezobrali. S Réwayom som si 100% istý, že ho nevyradil zo zostavy zdravotný stav a sám Réway povedal: \"Beriem síce stále antibiotiká, ale podľa mňa by som mohol na šampionáte hrať\". Jaroš by k tomu mal tiež čo povedať.
∧ skryť ∧
Oficiálna verzia Országha: "Zobral to veľmi profesionálne. Každý hráč vie počítať, prišiel medzi poslednými, a hoci mu v Třinci vyšlo play off a mal dobrú fazónu, voľba padla na neho." Viem, že predtým splietali aj zranenie, ale toto je dosť jasné, že do tímu sa nezmestil proste preto, že prídu Tatar a Jurčo. A s tým Rewayom: on si síce môže myslieť, že by mohol hrať, ale nato tam predsa máme lekára. Ak on vidí, že jeho zdravotný stav nie je stopercentný, tak Reway si môže myslieť čo len chce. Tiež som sa pred pár rokmi cítil dobre a nakoniec som sa po bežnej návšteve lekára ocitol v nemocnici na JIS. Navyše ak mi pamäť slúži dobre, tak Reway medicínu nevyštudoval.
01.05.2015 - 15:59:19
avatar
Reakcia na: Narcis, 01.05.2015 - 15:56:32
Takto, Reway a Dano kludne mozu hrat centra a v tom pripade mozes vyradit niektoreho z nasich drevenych centrov. Nas priposraty trener, ale nad takou variantou ani len nezauvazoval...
∧ skryť ∧
To s tým centrom máš asi pravdu. Tam sa s tebou hádať nebudem
01.05.2015 - 15:51:46
avatar
Reakcia na: slovak, 01.05.2015 - 15:48:31
No vidíš Scroman. Každý vraví, že Réway im pripomína Pálffyho. Mne Réway pripomína Kanea. To tvrdím odzačiatku, čo som videl prvýkrat Réwaya v roku 2012. Vo vlastnej tretine je slabý, no častokrát zachytáva súperove prihrávky či už v našom útočnom pásme alebo v strednom (výborné čítanie hry). V súbojoch je takisto slabý, to nepopieram (vo fyzických). Avšak v hre 1 na 1 s pukom má viditeľne navrh. A k tomu, že je neviditeľný v hre 5 na 5 sa ja vyjadrovať nebudem, pretože zjavne mám na to iný názor.
∧ skryť ∧
Súhlasím, Reway je podobný ako Kane. Typologicky. Ale kvalitou určite nie. Teraz nastáva otázka, koho by si z ofenzívnych krídiel zo zostavy vyhodil, ak by bol Reway zdravý (som si inak takmer istý, že v tom prípade by ho Vujtek zobral). A na defenzívnu prácu sa nehodí, na to sa viac hodí napríklad taký Bartovič.
01.05.2015 - 15:47:22
avatar
Reakcia na: Narcis, 01.05.2015 - 15:45:16
Scroman, Slovak a Filip 89 maju pravdu, pekne ti to vysvetlili, viac k tomu dodavat netreba.
∧ skryť ∧
Čo mi pekne vysvetlili?
01.05.2015 - 15:38:38
avatar
Reakcia na: slovak, 01.05.2015 - 15:27:38
Či je to zbytočné? Nemyslím. Presilovky v dnešnej dobe rozhodujú zápas. Ak by bol Réway na ľade, tak sme aicky v štyroch? Ozaj je v hre 5 na 5 neviditeľný? A ako vypadá súboj Gaudreau, Kane vs. Burns, Wilson?
∧ skryť ∧
https://www.youtube.com/watch?v=pkLVp_A5Zjk
takto vyzerá súboj Kane vs. Burns A áno, v hre 5 na 5 je neviditeľný, za tým si stojím, taktiež si stojím za tým, že v defenzíve je slabý a aj za tým, že v súbojoch je slabý. A pre Filip89 proti Lotyšsku ešte nehrali Gáborík, Tatar, Jurčo, ďalej Daňo a Pánik si ešte zvykali na širšie klzisko, teda ich viditeľnosť by som vynechal (aj keď patrili k tomu najlepšiemu)
01.05.2015 - 15:20:03
avatar
Reakcia na: slovak, 01.05.2015 - 15:14:59
Réway je náš najlepší presilovkový hráč. O tom žiadna...
∧ skryť ∧
Držať si hráča len kvôli možno 5 minútam cez zápas je zbytočné, nemyslíš? V hre 5 na 5 bol počas prípravy úplne neviditeľný, v defenzíve slabý, navyše fyzicky je slabý. Vieš si predstaviť, ako by vypadal napríklad taký súboj Reway vs Burns? Nevravím, že je zlý, ale ofenzívne krídla tam máme lepšie a defenzívne tiež. Ja by som ho osobne nebral, ani keby bol zdravý
01.05.2015 - 15:13:56
avatar
Reakcia na: hokej 144, 01.05.2015 - 15:11:39
Ok a newiete aka bude zostava
∧ skryť ∧
Nie, gramatiku sa máš naučiť preto, lebo sa po tebe nedá čítať
01.05.2015 - 15:11:36
avatar
Reakcia na: hokej 144, 01.05.2015 - 14:53:32
Ty čo tu davaš ty kokos ze z NHL to najlepšie čo mame tak mi povec co v poslednej dobe hral jurčo 8 minut na lade a reeway sak ten ma prihravki sak pred nedavnom naam zariadil bronz!
∧ skryť ∧
Ty kokos ja nechápem, čo je tu taký obrovský hype okolo Rewaya, podľa mňa už väčší ako keď Kanada nezobrala St. Louisa na olympiádu a porovnateľný s tým haló okolo Šatana. Uznávam, Reway má šikovné ručičky, ale v defenzíve je o 1 triedu slabší ako každý z tých vašich "nechcených hráčov". A že nám zariadil bronz? Bolo to na MS proti hráčom do 20 rokov. A o Jurčovi? Ja ti garantujem, že Jurčo bude patriť medzi top Slovákov na MS. Hrať 8 minút na zápas v play-off NHL je trošku niečo iné ako si zabrnkať v Sparte v presilovke, nemyslíš?
20.04.2015 - 00:10:28
avatar
Reakcia na: johan1232, 19.04.2015 - 23:38:01
este v roku 2013 som nadaval ze naco ho berie na MS a teraz som sa zanho modlil :LOL: :LOL:
∧ skryť ∧
Nechcem teraz vyrývať, alebo čo, ale som zvedavý, koľko priestoru by v tejto sezóne dostával v Slovane pod Čadom (možno by hral v 4. lajne s TOI tak 7 min, kým za CBJ mal priemerný TOI okolo 13 min) a kto by ho po sezóne v Slovane vítal v reprezentácii s otvoreným náručím.
31.03.2015 - 09:45:28
avatar
Reakcia na: slovak, 15.03.2015 - 00:04:31
Maroš si dnes večer pri výhre nad Sharks 6:2 pripísal najprv pri góle Duncana Keitha 32. asistenciu v ročníku a v 58. minúte uzavrel svojím 19. gólom skóre zápasu \"backhanderom\" do prázdnej bránky. Spolu už má na konte celkovo 1046 bodov za 483 gólov a 563 asistencií v 1158 zápasoch NHL. Tým sa posunul už na 67. priečku v histórii kanadského bodovania NHL, keď prekonal kanadského velikána Henriho Richarda (1256 zápasov, 358 gólov + 688 asistencií, 1046 bodov). Obaja síce majú rovnaký počet bodov, no Maroš má viac vsietených gólov a dokonca aj menej odohratých zápasov. Ďalším na zozname je Denis Potvin, na ktorého stráca 6 bodov. 483. gólom v kariére dokonca vyrovnal Sergeja Fjodorova, ktorý je na 48. mieste v počte vstrelených gólov v histórii NHL. Som rád, že žijem v ére najlepšieho slovenského hráča v hokeji v histórii. Veľka poklona Maroš, a ĎAKUJEM!!! :s15:
∧ skryť ∧
Nechcem byť zlý, ale podľa mňa bol najlepší slovenský hokejista v histórii suverénne Peter Šťastný.
30.03.2015 - 10:44:27
avatar
Reakcia na: koloman, 30.03.2015 - 01:38:05
Koniec mesiaca sa nam blizi pani, taka KHL na Slovensku aj v dalsich rokoch by bodla, no nie ;-) ?!
∧ skryť ∧
Nie, nie, nebodla. Šup šup späť do extraligy
26.03.2015 - 20:09:36
avatar
Reakcia na: , 26.03.2015 - 19:45:26
A co taky Rosandic ? Ma nejaku sancu podla vas?
∧ skryť ∧
Nie, nemá žiadnu.

1 2 3 4

Krátke správy
Najnovšie články
Pospíšil ohúril rýchlosťou. Štatistiky hovoria jasne: V tíme je kráľom! Dvorský nechcel klamať, hovoril o sklamaní. Obráti sa reprezentácii v budúcnosti chrbtom? NHL naživo: Koniec sezóny pre NY Islanders a Tampu Bay?Veľká dráma v súboji slovenských brankárov rozhodla sériu. Slovensko má istého šampióna Slovenskí juniorskí reprezentanti zažili úspešný vstup do finále konferencie + videoPosledný súper Slovenska v skupine zverejnil zostavu na MS. Nechýba v nej ani hviezda Sabres Ďalšie zámorské posily pre Slovensko sú k dispozícii!Nylander trénoval. Prvýkrát prehovoril aj pred novinármi Rempe zranil Fehérváryho spoluhráča: Som z toho už znechutený a unavený, reaguje Carlson + videoUvidíme veľký trénerský prestup? Nemca by mohol trénovať dvojnásobný šampión Fehérváry opäť bodoval, ale opäť bez čerešničky. Vyrovnal Suchého či Sekeráša + video Patrick Roy robí opäť rošádu v bránkovisku. Aký bude narodeninový darček? Už vieme, kedy bude draftová lotéria. Aké šance majú tímy? Jeho bod nepomohol: Ďalší Slovák je blízko k MS! Draisaitl vytvoril nový rekord NHL Anketa: Ako oznámkujete Slovákov v NHL za ich výkony?Vyšle Montreal signál? Slafkovský pomaly zatieňuje Caufielda a Suzukiho, tvrdí majster sveta Ovečkin sa trápi. Dúfa, že trpezlivosť sa čoskoro vyplatí Hľadanie trénera Senators sa zintenzívnilo. Poznáme prvých kandidátov Ďalší potenciálny adept na dres Slovenska na MS je o krok bližšie k vypadnutiuČernák prekonal Pálffyho zápis a hrou telom bol ako na roztrhanie. Vedie celú NHL! Zobraziť viacArchív článkov
Aktuálne v diskusii
SlovakFitness.sk

Prečítajte si na SlovakFitness.sk

SlovakNHL.sk - správy, výsledky, štatistiky z NHL Facebook   Instagram   Twitter   RSS Webdesign and Internet media - Streftec
© 2005 - 2024 SlovakNHL.sk. Všetky loga a známky NHL a tímov, ako aj dalšie tu zobrazené materiály sú majetkom NHL, NHL Enterprises, L. P. a príslušných tímov.

Reklama na webe   |   O nás & kontakt   |   Mapa webu   |   Osobné údaje   |   Cookies