22:00info
06. 05.
«

Hossov gól rozhodol o postupe Chicaga, Canadiens stále žijú

Marián Hossa strelil víťazný gól štvrtkového zápasu, po ktorom Chicago oslavovalo postup cez Minnesotu. Šancu postúpiť mala aj Tampa Bay, no Montreal bol tentokrát nad jej sily.

MINNESOTA - CHICAGO 3:4 (konečný stav série: 0-4)

Marián Hossa skóroval počas oslabenia do prázdnej brány, aby svojím prvým gólom v play-off zvýšil vedenie Chicaga vo štvrtom zápase série proti Minnesote na 4:1. Domáci hráči však ešte zabojovali a strelili dva góly, aby sa tak z gólu slovenského útočníka stal víťazný presný zásah. Ten rozhodol nielen o výhre, ale aj o postupe do finále Západnej konferencie. Corey Crawford podal v bráne výborný výkon a aj jeho 34 zákrokov zohralo kľúčovú úlohu. Blackhawks sa ujali vedenia v 11. minúte, keď Brent Seabrook uspel jednoduchou strelou spoza pravého kruhu. Na 2:0 zvyšoval až po zmene strán Andrew Shaw, ktorý využil prvú presilovku Blackhawks. Domáci zapli na vyššie obrátky a výsledkom toho bol gól Erika Haulu. Do tretej dvadsaťminútovky sa išlo za stavu 1:2, a tak mali Wild stále dosť času na obrat. Snažili sa, ale Blackhawks odolávali. Navyše, vďaka gólom Patricka Kanea a Hossu z 54. a 57. minúty viedli už o tri góly. Pred gólom slovenského útočníka pritom Chicagu pomohla aj tyčka. Po jeho góle do toho už Minnesota dala všetko. Šanca prišla pri vylúčení Bickella a využil ju Jason Pominville. To už hrali domáci, samozrejme, bez brankára. Minútu a pol pred koncom strelil kontaktný gól Nino Niederreiter, no v závere už ani tlak nevyústil do vyrovnávajúceho gólu. Hossa v zápase odohral 18 minút a na bránu vyslal štyri strely. Devan Dubnyk ich zastavil dokopy 21.

Minnesota aj v tretej sezóne v rade zakončila svoju púť v play-off v sérii proti Chicagu. To bude mať teraz dosť času na oddych, pretože v druhom kole ako jediné potrebovalo na postup len štyri zápasy. V konferenčnom finále narazí na Anaheim alebo Calgary. Kalifornský tím zatiaľ v danej sérii vedie 2:1 na zápasy. Štvrtkový duel nedohral obranca Michal Rozsíval, ktorý v druhej tretine utrpel zranenie dolnej časti tela.

Prvý gól Hossu v tohtoročnom play-off:

Hviezdy duelu: 1. C. Crawford (CHI), 2. A. Shaw (CHI), 3. E. Haula (MIN)

Duncan Keith, obranca Blackhawks: „Máme veľa charakteru a veľa dobrých hráčov. Je to pre organizáciu úspech, ale z hráčov tu nie je nikto, koho by postup do finále Západnej konferencie uspokojil. Je to vzrušujúce, máme dobrú príležitosť a bude to pre nás výzva.“

Zach Parise, kapitán Wild: „Nehrali sme dostatočne dobre. Neviem, ako by som to inak charakterizoval. Je teraz ťažké sa v tom rozpitvávať.“

Východná konferencia

TAMPA BAY – MONTREAL 2:6 (stav série: 3-1)

Montreal sa vyhol tomu, aby vypadol po štvorzápasovej sérii a zaslúžene vyhral vo štvrtok v Tampe 6:2. Max Pacioretty strelil gól v oslabení a pridal dve asistencie, aby pomohol Canadiens vybudovať vedenie 5:0 po dvoch tretinách. Carey Price prispel k výhre 22 zákrokmi. Jeho náprotivok, Ben Bishop, vydržal v bráne len 25 minút, keď striedal po treťom inkasovanom góle zo 14 striel. V prvej tretine ho prekonali Andrej Markov, ktorý otvoril skóre v tretej minúte a Pacioretty, ktorý uspel z úniku počas oslabenia v deviatej minúte. Tretí a víťazný gól mal na svedomí David Desharnais, ktorému pomohol aj šťastný odraz puku. Dobrý nástup do brány Lightning nemal ani Andrej Vasilevskij, ktorý zažil svoj debut v play-off. Trvalo síce štyri a pol minúty, kým inkasoval, no v rozmedzí 15 sekúnd ho dokázali pokoriť Jeff Petry a Brendan Gallagher. Stav 5:0 vyzeral hrozivo, no ešte v 33. minúte stratu domácich skresal počas presilovky Nikita Kučerov. Početná prevaha pomohla aj v úvode tretej tretiny. Sedemnásť sekúnd po jej zahájení strelil druhý gól Tampy Ondřej Palát. Potom však už Price nekapituloval, kým Vasilevského prekonal ešte v 45. minúte Brandon Prust. Ruský brankár opustil duel s 23 zákrokmi.

Canadiens znížili stav série na 1:3 a teraz sa budú snažiť natiahnuť ju ešte o minimálne jeden zápas. V tom piatom budú mať výhodu domáceho prostredia. Duel sa odohrá v sobotu v Bell Centre. Vlastných fanúšikov budú chcieť ešte aspoň raz potešiť.

Hviezdy duelu: 1. M. Pacioretty (MTL), 2. P. Subban (MTL), 3. T. Plekanec (MTL)

Max Pacioretty, útočník Canadiens: „Toto mužstvo vyhralo tri zo štyroch zápasov, v ktorých vlani čelilo vypadnutiu. Vedeli sme teda, čo očakávať a ako máme hrať. Stále prehrávame 1:3, takže budeme potrebovať, aby sme hrali rovnako aj v ďalšom zápase. Dúfame, že sme sa im týmto duelom dostali aspoň trochu do hlavy.“

Steven Stamkos, kapitán Lightning: „Majú veľmi vytrvalý tím. V stredu sme vyhrali zápas, ktorý sme si pravdepodobne nezaslúžili vyhrať. Dnes sme si ho určite nezaslúžili vyhrať. Nemôžeme však na tom teraz lipnúť. Neočakávali sme, že to bude rýchla séria.“

M. Hossa (CHI) 18:00 1 0 1 +1 0 4 0