22:00info
06. 05.
«

Capitals, Islanders, Stars a Sharks vyhrali prvé duely sérií

V štyroch štvrtkových zápasoch prvého kola play-off sa tešili víťazstiev hráči Capitals, Islanders, Stars a Sharks. Braden Holtby a Kari Lehtonen vychytali nuly.

Východná konferencia

WASHINGTON - PHILADELPHIA 2:0 (stav série: 1-0)

Pri hre piatich proti piatim si toho tímy veľa neumožnili, a tak boli kľúčové presilovky a oslabenia. Washington vstupoval do šatne po prvej tretine bez strelených gólov, ale ubránil tri presilovky Philadelphie, aby si dodal sebavedomie. V druhej tretine prelomil bezgólový stav počas presilovky John Carlson a Capitals následne zodpovednou obrannou hrou doviedli otvárací zápas série do úspešného konca. V závere tretej tretiny sa presadil Jay Beagle a víťaz Prezidentovej trofeje porazil Flyers pomerom 2:0. Na oba góly prihrával Marcus Johansson a Braden Holtby vychytal svoje tretie čisté konto v play-off, keď zlikvidoval 19 striel. Steve Mason urobil 29 zákrokov a jeho tím bolelo aj to, že pri zákroku Alexa Ovečkina utrpel v druhej tretine zranenie hornej časti tela najlepší defenzívny center „letcov“ Sean Couturier.

Druhý zápas série sa odohrá v sobotu vo Verizon Center a Flyers si v ňom budú musieť poradiť bez zraneného Couturiera. Ak budú chcieť uspieť, budú musieť hrať lepšie ako vo štvrtok. Rezervy má však aj Washington.

Hviezdy duelu: 1. B. Holtby, 2. J. Carlson, 3. M. Johansson (všetci WSH)

Matt Niskanen, obranca Capitals: „Dnes sme hrali s dobrou koncentráciou a dobrou intenzitou. Veľa hráčov podalo skutočne dobrý výkon. Platilo to o väčšine mužstva. Vedeli sme, ako chceme hrať, ako chceme, aby zápas dopadol a veľmi dobre sme dodržiavali taktiku.“

Mark Streit, obranca Flyers: „Tlačili na nás. My sme si neustále museli posúvať puk a hrať jednoducho tak veľmi, ako to bolo možné, dostávať puky k bráne a komplikovať pred ňou život brankárovi. Ľahšie sa to povie ako urobí. Oni urobili veľmi dobrú robotu. My sa musíme zlepšiť.“

FLORIDA - ISLANDERS 4:5 (stav série: 0-1)

Islanders dokázali trikrát nájsť spôsob, ako sa dostať z problémov. V prvom zápase série proti Floride prehrávali trikrát predtým, ako ich v úvode tretej tretiny poslal Kyle Okposo do vedenia, ktoré si už newyorský tím udržal až do konca. Nakoniec porazil Panthers pomerom 5:4. Po Okposovi sa presadil Ryan Strome, ktorému bol pripísaný víťazný gól. Predtým doťahovali stratu Brock Nelson, Frans Nielsen a John Tavares, ktorý si z duelu odniesol aj dve asistencie. Thomas Greiss mal čo robiť, aby sa tešil z výhry. Nakoniec sa prezentoval 42 zákrokmi, vrátane 15 v tretej tretine. Prekonali ho Teddy Purcell, Jussi Jokinen a dvakrát Reilly Smith. Jokinen a Smith opustili duel ako trojbodoví hráči, pričom Smith v 47. minúte zdramatizoval zápas kontaktným gólom. Hostia si však tesné vedenie ustrážili. Na Roberta Luonga vyslali 26 striel.

Florida nikdy nevyhrala sériu, v ktorej prehrala prvý zápas. Toto je však len jej ôsma v histórii. Na prehru bude môcť zareagovať už v piatok, keď je na programe druhý zápas. Opäť sa odohrá v BB&T Center, ktoré vo štvrtok nebolo vypredané (zostalo zhruba 2000 voľných miest).

Hviezdy duelu: 1. J. Tavares (NYI), 2. R. Smith (FLA), 3. K. Okposo (NYI)

Jack Capuano, tréner Islanders: „Vedeli sme, že to bude boj. Nakoniec sme sa nevzdali a boli sme nezlomní. Strelili sme góly v ten správny čas. Hrali sme dobre a náš brankár ako posledná obranná línia nás dnes podržal.“

Gerard Gallant, tréner Panthers: „Myslím si, že naša obranná hra bola zlá. Za niektoré góly Roberto nemohol, dlho bol naším kľúčovým hráčom. Ponúkli sme im príležitosti a oni ich využili na pekné góly. Nemali sme dnes dostatok šťastia a darovali sme im veľké šance. Nebolo ich veľa, ale boli gólové.“

DALLAS – MINNESOTA 4:0 (stav série: 1-0)

Dallas v prvej tretine prestrieľal súpera pomerom 14:2, ale Devan Dubnyk si udržal čisté konto. V druhej tretine bola hra vyrovnanejšia, ale domáci začali premieňať šance na góly. Skóre duelu otvoril v 24. minúte nováčik Radek Faksa, v 33. minúte zvýšil náskok na 2:0 Jason Spezza. Minnesote nepomohla ani zvýšená aktivita, Dubnyk inkasoval v tretej tretine ešte raz. V 55. minúte využil presilovú hru Patrick Eaves. Hostia odvolali brankára už vyše štyri minúty pred koncom tretej tretiny, ale Jamie Benn rýchlo trafil odkrytú bránu. Kari Lehtonen zastavil pri výhre 4:0 všetkých 22 striel a vychytal svoje druhé čisté konto v play-off v kariére. Faksov prvý gól v play-off bol nakoniec víťazný. Spezza pridal ku gólu asistenciu, Benn ich nazbieral dve a v 27 dueloch kariéry proti Wild má tak na konte 27 bodov (11+16). Dubnyk opustil duel s 28 zákrokmi.

Dallas si v otváracom dueli série poradil aj bez zraneného útočníka Tylera Seguina, ktorý by však v druhom domácom zápase už mal hrať. Ten je na programe v sobotu opäť v American Airlines Center.

Hviezdy duelu: 1. J. Spezza, 2. R. Faksa, 3. K. Lehtonen (všetci DAL)

Lindy Ruff, tréner Stars: „Naozaj som nevedel, čo mám očakávať. Celkovo sme ukázali veľa trpezlivosti, aj keď v prvej tretine sme boli trochu nervózni. Myslím si, že sme dobre bránili a hrali dobre i bez puku. Mohli sme streliť viac gólov, ale nepremenili sme niekoľko šancí. Štyri dni voľna nám trochu uškodili.“

John Torchetti, tréner Wild: „Je to frustrujúce. Pri troch góloch sme mali puk na hokejkách my. Musíme sa uistiť, že s ním budeme oveľa lepšie pracovať. Musíme byť disciplinovaní a neponúkať im zbytočne šance. Všetci musia zabrať.“

LOS ANGELES – SAN JOSE 3:4 (stav série: 0-1)

Domáci na súpera vybehli a v úvodných minútach ho držali v obrannom pásme. Ich tlak vyústil do otváracieho gólu, ktorý strelil v tretej minúte Jake Muzzin. Jeho zakončenie spoza brány tečoval za Martina Jonesa Hertl. Hosťom pomohla vrátiť sa do zápasu presilová hra po vylúčení Kopitara. Po peknej kombinácii ju v siedmej minúte využil kapitán Joe Pavelski. Sharks prvý raz viedli v 27. minúte, keď nahodený puk Brenta Burnsa skončil za chrbtom Jonathana Quicka. Kings však bleskovo odpovedali v nasledujúcej presilovke, ktorú využil Jeff Carter. Opäť to bolo z veľkého uhla, tentoraz s prispením Paula Martina. V 38. minúte poslal domácich do vedenia 3:2 Trevor Lewis vo vlastnom oslabení, ale Tomáš Hertl z nasledujúcej akcie vyrovnal. Pavelski v úvode tretej tretiny obišiel bránu súpera a rozhodol o výhre San Jose 4:3 v napínavom a tvrdom zápase. Jones k nej prispel 21 zákrokmi proti bývalým spoluhráčom, Quick ich urobil 19. Domácim sa nepodarilo vyrovnať ani pri jeho odvolaní. Burns pridal ku gólu asistenciu, Joel Ward a Milan Lucic z Los Angeles asistovali dvakrát.

Pavelski strelil svoj ôsmy víťazný gól v play-off v kariére v 17. sekunde tretej tretiny, čím o dve sekundy prekonal klubový rekord. Nikto pred ním v histórii Sharks neskóroval v play-off v ktorejkoľvek tretine skôr. Druhý zápas série sa v Staples Center odohrá v sobotu.

Hviezdy duelu: 1. J. Pavelski (SJS), 2. M. Lucic (LAK), 3. J. Ward (SJS)

Peter DeBoer, tréner Sharks: „Nepanikárili sme. Prehrávali sme 0:1 i 2:3, ale vždy sme rýchlo odpovedali. Myslím, že na ľadoch súperov sa nám hrá dobre, dnes sme odohrali naozaj dobrý zápas vonku.“

Anže Kopitar, útočník Kings: „Musíme sa viac snažiť byť disciplinovaní, aby sme za naše chyby neplatili inkasovanými gólmi. Samozrejme, nie je ideálne prehrať prvý zápas, najmä domáci.“