06. 05.
07. 05.
«

Gáborík asistoval, ale Sharks majú mečbal. Flyers stále žijú

V štyroch stredajších zápasoch prvého kola play-off sa podarilo uspieť Floride, Dallasu, San Jose a Philadelphii, ktorá ušla hrobárovi z lopaty. Marián Gáborík asistoval, ale Kings čelia vyradeniu.

Východná konferencia

PHILADELPHIA - WASHINGTON 2:1 (stav série: 1-3)

Dave Hakstol urobil zmenu v bránkovisku a Michal Neuvirth sa mu odvďačil spoľahlivým výkonom. Český brankár zneškodnil 31 striel a doviedol Philadelphiu k výhre 2:1 nad Washingtonom, ktorý nevyužil prvý postupový mečbal. Flyers vyzerali od začiatku zápasu ako nový tím a zmena pomohla aj prvému útoku. Jakuba Voráčka v ňom nahradil Brayden Schenn. Na prvý gól sa čakalo šesť minút a po spolupráci s Waynom Simmondsom a Claudom Girouxom ho strelil počas presilovky obranca Shayne Gostisbehere, ktorý v stredu oslávil 23. narodeniny. Ujala sa jeho strela od modrej čiary. Domácim vyšiel aj úvod druhej tretiny, v ktorej na 2:0 zvyšoval Andrew MacDonald, ktorý sa do zostavy dostal v minulom zápase. Bradena Holtbyho opäť prekonala strela od modrej a opäť si asistenciu pripísal Simmonds. Capitals sa duel podarilo zdramatizovať v úvode tretej tretiny, keď strelu Matta Niskanena dorazil za Neuvirthov chrbát T.J. Oshie. Na viac sa už víťaz Prezidentovej trofeje nezmohol. Gól neinkasoval už ani Holtby, ktorý duel opustil s 23 zákrokmi.

Capitals ešte nikdy nevyhrali sériu play-off 4:0 na zápasy a nepodarí sa im to ani teraz. Stále však majú výbornú šancu postúpiť do druhého kola. Momentálne vedú 3:1 na zápasy a postup budú najbližšie môcť spečatiť v domácom prostredí. Piaty zápas sa odohrá v piatok.

Hviezdy duelu: 1. M. Neuvirth, 2. S. Gostisbehere, 3. W. Simmonds (všetci PHI)

Dave Hakstol, tréner Flyers: „Príliš nemyslíme na to, že chceme otočiť sériu z 0:3. Berieme to zápas po zápase. Aj dnes sme chceli len vyhrať tento duel.“

Barry Trotz, tréner Capitals: „Každá séria je o získaní štyroch výhier. Musíme vyhrať aj štvrtý zápas. Čím skôr sa nám to podarí, tým viac oddychu budeme mať, tým viac času budú mať chlapi na regeneráciu a môžu si dopriať aj mentálny odpočinok z toho tlaku, ktorý play-off prináša.“

NY ISLANDERS – FLORIDA 1:2 (stav série: 2-2)

Floride sa aj po druhýkrát podarilo stav série vyrovnať. Alex Petrovic prelomil strelou zápästím nerozhodný stav v strede tretej tretiny, aby jeho tím uspel tesne 2:1 a vyrovnal stav série proti Islanders na 2:2. Vonku vyhral prvý zápas play-off od apríla 2012. Teddy Purcell otvoril skóre zápasu po dôraznej hre Panthers v okolí domáceho bránkoviska, Jaromír Jágr si vďaka asistencii pripísal svoj 200. bod v play-off a Roberto Luongo zastavil 26 striel. Ako jediný ho prekonal John Tavares, ktorý skóroval v závere druhej tretiny po vypršaní presilovky piatich proti trom. Vyrovnával stav na 1:1. Thomas Greiss zaznamenal 27 zákrokov a zastavil aj pár veľkých šancí, vrátane úniku Jonathana Huberdeaua v druhej tretine, po ktorom ešte rozhodcovia museli dlhší čas posudzovať celú situáciu.

Ani v tomto zápase za Floridu nenastúpili Vincent Trochek a Steven Kampfer, ktorí sú však už blízko k návratu. Najbližší zápas sa odohrá v piatok v Sunrise a už je jasné, že sa séria ešte vráti aj do Brooklynu.

Hviezdy duelu: 1. A. Petrovic (FLA), 2. T. Greiss (NYI), 3. T. Purcell (FLA)

Gerard Gallant, tréner Panthers: „Myslím si, že od úvodného vhadzovania bolo jasné odhodlanie, s akým sme do zápasu vstúpili. Oba tímy sú však vyrovnané, čo ukazujú aj výsledky. Mne sa páčilo, čo som z našej strany v prvých štyroch zápasoch videl. Máme dostatok šancí, a hoci kľúčoví hráči góly nestrieľajú, ostatní áno. Stále však máme v sebe viac.“

Jack Capuano, tréner Islanders: „Nevyhráte veľa zápasov, keď budete strieľať len jeden gól. Pri hre piatich proti piatim sme im umožnili 22 striel. My sme si pritom veľa šancí nevytvorili. V prvej tretine sme nenarábali dobre s pukom. Bola to asi naša najhoršia tretina v celej sezóne.“

MINNESOTA – DALLAS 2:3 (stav série: 1-3)

Druhý zápas série na ľade Minnesoty priniesol vyrovnaný súboj, v ktorom začali padať góly až v druhej tretine. Domácich poslali dvakrát do vedenia Jason Pominville a Charlie Coyle, Dallas však dvakrát vyrovnal zásluhou Aleša Hemského a Patricka Eavesa v presilových hrách. Misky váh priklonil na stranu hostí dvojbodový Jason Spezza, ktorý v závere druhej časti hry otočil stav na 3:2 a nakoniec i rozhodol o víťazstve Stars. V tretej tretine Wild tlačili na pílu a oveľa vyššou streleckou aktivitou sa snažili vyrovnať skóre. V závere riadneho hracieho času odvolali Devana Dubnyka z brány a vďaka vylúčeniu Antoina Roussela mohli hrať presilovku šiestich proti štyrom. Ani napriek streleckej prevahe 14:2 nedokázali vynútiť predĺženie, a tak budú na ľade Dallasu čeliť vyradeniu. Antti Niemi pri svojom prvom štarte v tohtoročnom play-off pomohol k výhre 28 zákrokmi, Kris Russell a Jason Demers dvakrát asistovali. Dubnyk opustil štvrtý duel série s 19 zákrokmi.

Séria sa za stavu 3-1 presúva do Dallasu, kde sa v piatok v American Airlines Center odohrá piaty zápas. Domáci v ňom budú môcť spečatiť postup do druhého kola. Vedenie 3-1 v sérii play-off využili deväťkrát z doterajších desiatich prípadov v histórii.

Hviezdy duelu: 1. J. Spezza (DAL), 2. Ch. Coyle, 3. J. Spurgeon (obaja MIN)

Lindy Ruff, tréner Stars: „Je náročné strieľať pekné góly. Oba tímy naozaj dobre bránia, takže ide iba o to pokúsiť sa dostať puk nejakým spôsobom do brány. S obomi brankármi sme zatiaľ spokojní, odviedli skutočne dobrú prácu. Niemi bol dnes skvelý.“

John Torchetti, tréner Wild: „Páčila sa mi naša tímová hra i pracovná morálka. Musíme jednoducho prísť a vyhrať nasledujúci zápas na ich ľade. Nemám obavy. Teším sa, že uvidím, kto náš tím potiahne. Ako tréner chcete vidieť niekoho, kto má tú schopnosť.“

SAN JOSE – LOS ANGELES 3:2 (stav série: 3-1)

San Jose vstúpilo do druhého domáceho zápasu série s cieľom vybojovať si postupový mečbal. To sa mu podarilo a po výhre 3:2 vedie v sérii 3-1. V prvej tretine malo viac z hry, ale brankári neinkasovali. Hosťom sa podarilo v prostrednej časti hry vybudovať si dvojgólový náskok, keď potrestali vylúčenia domácich. Brent Burns v 23. a kapitán Joe Pavelski v 29. minúte skórovali v presilových hrách. Už po sto sekundách záverečnej tretiny viedli Sharks 3:0, keď Patrick Marleau využil tretiu presilovku tímu v zápase. Jeho gól bol nakoniec víťazný. Kings rýchlo zareagovali a po 69 sekundách znížil stav Trevor Lewis. ktorý usmernil strelu Luka Schenna od modrej čiary za Martina Jonesa. Peter DeBoer reklamoval nedovolené bránenie, ale neuspel. Hostí to nakoplo a zvýšená aktivita im priniesla kontaktný aj gól, ktorý strelil Schenn po ďalšej strele od modrej. Prvý bod v tomto play-off si pri ňom pripísal slovenský krídelník Marián Gáborík. Kings už nepomohli vyrovnať záverečný oddychový čas ani odvolanie Jonathana Quicka. Ten vo štvrtom dueli série predviedol 26 zákrokov, rovnako ako Jones. Burns a Marleau pridali ku gólom asistenciu.

Gáborík odohral v zápase 13 minút a 48 sekúnd a okrem asistencie si pripísal na konto plusový bod a tri strely na bránu. Los Angeles bude v piatok v Staples Center čeliť vyradeniu. Sharks sa pokúsia po desiaty raz v histórii využiť vedenie 3-1 v sérii na postup. Marleau strelil svoj 16. víťazný gól v play-off v kariére, čím vyrovnal zápis Jaromíra Jágra. Nikto z aktívnych hráčov ich nemá na konte viac.

Hviezdy duelu: 1. B. Burns, 2. M. Jones (obaja SJS), 3. L. Schenn (LAK)

Joe Pavelski, kapitán Sharks: „Dosiahnuť štvrté víťazstvo je vždy náročné. Musíte sa snažiť zlepšovať v každom zápase. Oni na nás vybehnú a budú hrať dobre. Bude to náročný súboj, ktorý rozhodnú detaily. Budeme ich musieť zdolať.“

Luke Schenn, obranca Kings: „Bolo náročné zmazať trojgólovú stratu. Naša hra v oslabení sa tej v minulom zápase ani len nepriblížila. Špeciálne formácie dnes boli rozdielové. Oni strelili tri presilovkové góly, my žiaden. Našli niekoľko medzier v našej obrane.“