06. 05.
«

Slováci sú po drámach bližšie k MS: Jeden spálil tutovku, druhý bol svedkom zákroku play-off!

Martin Fehérváry (foto: Instagram/Washington Capitals)

Aj v utorok sa odohrali v rámci prvého kola play-off NHL štyri zápasy. A po jednodňovej odmlke v nich bola opäť aj slovenská stopa. Videli sme aj prvé predĺženie.

Východná konferencia

RANGERS – WASHINGTON 4:3 (séria: 2-0)

Vincent Trocheck a Mika Zibanejad zaknihovali po góle a asistencii, K’Andre Miller strelil víťazný gól v oslabení a Rangers vďaka výhre 4:3 vedú v sérii prvého kola play-off proti Washingtonu už 2:0 na zápasy. Jack Roslovic sa tiež tešil z gólu, Alexis Lafreniere a Erik Gustafsson si pripísali po dve asistencie a Igor Šesťorkin zastavil 22 striel. Eliminoval aj veľkú príležitosť Martina Fehérváryho, ktorý sa po návrate z trestnej lavice dostal za nerozhodného stavu do úniku. Slovenský obranca bol vylúčený za nedovolené bránenie a z duelu si odniesol aj mínusový bod, strelu, štyri bloky a päť bodyčekov, pričom odohral 21 minút. Z jeho spoluhráčov gólovo uspeli Connor McMichael, ktorý otvoril skóre, Dylan Strome, ktorý vyrovnával na 2:2, a dvojbodový Tom Wilson, ktorý v strede tretej tretine znížil na 3:4. Charlie Lindgren kryl 23 striel. Miller sa stal štvrtým obrancom za ostatných 20 rokov, ktorý zápas play-off rozhodol gólom v oslabení. Dokázali to aj Brendan Smith (2022), Matt Greene (2012) a Nicklas Lidström (2008). Len dva góly padli s rovnovážnym počtom hráčov na ľade – Rangers okrem jedného gólu v oslabení strelili dva góly v presilovkách, ktoré sa podarilo streliť aj Capitals. Tí budú hostiť tretí zápas série, ktorý sa odohrá v piatok.

Jack Roslovic, útočník Rangers: „Je skvelé vidieť, ako každý jeden hráč prispel k výhre. Brankár urobil skvelé zákroky, chlapci robili dobré bloky, skvel akcie a boli sme dôrazní. Bolo to všetko, čím hokej značky Rangers musí byť.“

Alex Ovečkin, kapitán Capitals: „myslím si, že sme urobili pár chýb, pár zlých strát pukov a oni majú veľa šikovných hráčov. Hrali sme omnoho lepšie ako v prvom zápase a vieme, že dokážeme proti tomuto tímu hrať. Boli to chyby, zlé odrazy pukov, na ktoré sme doplatili. Musíme zostať zomknutí. Nebude to ľahké, ale nebude to ľahké ani pre nich.“

Hviezdy duelu: 1. M. Zibanejad (NYR), 2. V. Trocheck (NYR), 3. K. Miller (NYR)

FLORIDA - TAMPA BAY 3:2 PP (séria: 2-0)

Carter Verhaeghe skóroval po troch minútach predĺženia, aby Florida zdolala Tampu Bay 3:2 a zvýšila vedenie v sérii prvého kola play-off na 2:0. Panthers v utorok viedli o dva góly, keď sa v prvej tretine presadili Sam Bennett a Vladimir Tarasenko. Verhaeghe a Bennett si pripísali aj po asistencii, druhý menovaný utrpel na začiatku druhej tretiny zranenie ruky. Lightning sa stav podarilo vyrovnať už do šiestich minút po prvej prestávke, keď sa presadili Brayden Point a Steven Stamkos. Pri oboch góloch asistoval Victor Hedman. Sergej Bobrovskij pomohol k výhre 21 zákrokmi, Andrej Vasilevskij ich urobil 34. Slovenský obranca hostí, Erik Černák, odohral takmer 22 minút so ziskom mínusového bodu, bloku a dvoch trestných minút za hákovanie. V zápase predviedol aj sedem bodyčekov. V tomto ohľade ho prekonal len spoluhráč Mitchel Chaffee. Verhaghe sa stal šiestym hráčom histórie NHL, ktorý strelil v play-off minimálne päť gólov v predĺžení. Viac ich pritom strelili len Joe Sakic (8) a Maurice Richard (6). Rovnaký počet aj Glenn Anderson, Corey Perry a Patrick Kane. Séria sa teraz presťahuje do Tampy, kde sa jej tretí zápas odohrá vo štvrtok.

Víťazný gól Verhaegheho:

Sergej Bobrovskij, brankár Panthers: „Je to pre nás dôležité, veľké víťazstvo.“

Steven Stamkos, kapitán Lightning: „Obaja brankári urobili niekoľko úžasných zákrokov. Zápas mohol skončiť omnoho skôr, pravdepodobne.“

Hviezdy duelu: 1. C. Verhaeghe (FLA), 2. S. Bobrovskij (FLA), 3. A. Vasilevskij (TBL)

WINNIPEG – COLORADO 2:5 (séria: 1-1)

Colorado síce dvakrát prehrávalo, ale nakoniec vyrovnalo stav série prvého kola play-off proti Winnipegu na 1:1, keď v utorok triumfovalo pomerom 5:2. Miles Wood a Artturi Lehkonen vyrovnávali stav, Zach Parise strelil po zaváhaní brankára domácich víťazný gól. Po ňom sa do čierneho ešte trafil Josh Manson a do prázdnej brány Valerij Ničuškin. Viacbodoví boli len Lehkonen, ktorý ku gólu pridal asistenciu, a Cale Makar, ktorý dvakrát asistoval. Alexandar Georgiev urobil 28 zákrokov, o jeden viac ako Connor Hellebuyck. Jets viedli po góloch Davida Gustafssona a Marka Scheifeleho. Séria sa teraz presťahuje do Denveru, kde sa zápas číslo tri odohrá v piatok. Hrať by v ňom nemusel obranca Avalanche Sean Walker, ktorý v utorok utrpel zranenie po kolízii s Vladislavom Namestnikovom.

K víťaznému gólu viedlo toto zaváhanie Hellebuycka:

Alexandar Georgiev, brankár Avalanche: „Chlapci mi počas posledných dní prejavili veľkú podporu. Prvý zápas bol, zreteľne, veľmi ťažký. Mal som pocit, že v kabíne je vo mňa dôvera a veľmi to oceňujem. Pomohlo mi to k reštartovaniu. Viem, že im tiež počas play-off pomôžem.“

Mark Scheifele, útočník Jets: „Kyle Connor trafil v tretej tretine brvno. Mali sme nejaké šance. Trafil tyčku v druhej tretine a oni krátko na to skórovali. Také je play-off, viete? Musíme pokračovať v prispôsobovaní našej hry a pokúsiť sa nájsť viac priestoru pred bránou, tvoriť si tam viac šancí a získať aj trochu viac času v útočnom pásme.“

Hviezdy duelu: 1. A. Lehkonen (COL), 2. M. Scheifele (WPG), 3. J. Manson (COL)

VANCOUVER – NASHVILLE 1:4 (séria: 1-1)

Vancouver nastúpil bez svojej brankárskej hviezdy a druhý zápas séria prvého kola play-off proti Nashvillu prehral 1:4. Casey DeSmith čelil 15 strelám, z ktorých ho prekonali Anthony Beauvillier, Filip Forsberg a Colton Sissons predtým, ako triumf Predators spečatil gólom do prázdnej brány Kiefer Sherwood. Beauvillier a Forsberg pridali aj po asistencii a k vyrovnaniu stavu série na 1:1 viedlo aj 17 zásahov Juuseho Sarosa. Toho pokoril len Nikita Zadorov, ktorý v druhej tretine znížil na 1:3. Oba tímy hrali štyri presilovky, ale nevyužili ani jednu. Tretí zápas série sa odohrá v piatok. Prvýkrát ju bude hostiť Nashville.

Andrew Brunette, tréner Predators: „Myslím si, že sme sa niečo v prvom zápase naučili. Možno sme vtedy nebolo tak odhodlaný trpieť, ale dnes večer áno. Blokovali sme strely a obetovali naše telá. Poučili sme sa a stále rastieme. Ešte nie sme tam, kde chceme byť, ale zlepšujeme sa a dnešok bol dobrým krokom vpred.“

Nikita Zadorov, obranca Canucks: „Dnes sa hádzali do striel, snažili sa ich blokovať aj svojimi tvárami. To je možno niečo, čo si od nich môžeme vziať. Je ťažké vyhrať. Toto je play-off. Séria bude dlhá. V našej šatni nie je žiadna panika.“

Hviezdy duelu: 1. A. Forsberg (NSH), 2. A. Carrier (NSH), 3. N. Zadorov (VAN)